Σούπερ Λιγκ: «Πνίγηκε» στα Πηγάδια ο Ολυμπιακός (video)

9/12/2018 17:42
Ο Ολυμπιακός πλήρωσε ξανά την αναποτελεσματικότητα του και έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη στα Πηγάδια, χάνοντας νέο έδαφος στη μάχη για τον τίτλο. Σαρπόνγκ (54’) και Βούκοβιτς (76’) οι σκόρερ, με δέκα από το 78’ λόγω αποβολής του Ποντένσε οι Πειραιώτες.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί του ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν ξανά την επιθετική δυστοκία τους και το τελικό 1-1 με την Ξάνθη στα Πηγάδια ενδέχεται να τους φέρει ακόμα και στο -8 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Με τυχερό γκολ του Σαρπόνγκ στο 54’ (ουσιαστικά αυτογκόλ του Βούκοβιτς) προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, απάντησε στο 76’ ο Σέρβος αμυντικός διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ψάχνοντας από τα πρώτα λεπτά τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα της Ξάνθης. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 13’ με ένα πολύ καλό σουτ του Γκιγιέρμε που βρήκε και στο δοκάρι, ενώ στο 33’ ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Σισέ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ξάνθης ήρθε στο 37’, με τον Σα να νικά σε τετ-α-τετ τον Γέντρισεκ, ο οποίος κινήθηκε ανάμεσα σε Βούκοβιτς και Σισέ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δύο λεπτά αργότερα, με τον Ποντένσε να βγαίνει απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, ωστόσο η λόμπα που επιχείρησε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 41’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για παρατεταμένο τράβηγμα φανέλας του Κασάδο στον Τοροσίδη σε εκτέλεση κόρνερ, αλλά και σε τράβηγμα του Λισγάρα στον Σισέ στην ίδια φάση.Το δεύτερο ημίχρονο τα είχε… όλα. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά αλλά στο 54’ η Ξάνθη προηγήθηκε κόντρα στη ροή και με τυχερό τρόπο. Ο Σαρπόνγκ επιχείρησε σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Βούκοβιτς, άλλαξε τελείως πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 61’ το παιχνίδι διακόπηκε για 6-7 λεπτά λόγω διακοπής του ρεύματος.

Το γκολ και η διακοπή επηρέασε τον Ολυμπιακό, ο οποίος άργησε να βρει ξανά τα πατήματα του, αλλά στο 76’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Μετά από γύρισμα του Φορτούνη και λανθασμένο διώξιμο της άμυνας, η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Βούκοβιτς που έκανε το 1-1. Ωστόσο, στο 79’ ο Ποντένσε είδε δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Κάστρο και άφησε τους Πειραιώτες με παίκτη λιγότερο. Η αποβολή έκοψε τα… φτερά του Ολυμπιακού, ο οποίος στο 77’ είχε καλή στιγμή με σουτ του Γκερέρο για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η Ξάνθη επιχείρησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Μπρίτο (87’) και Κοβάτσεβιτς (90+10’) όμως ο Σα με ισάριθμες εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το 1-1 ως το φινάλε. Ενδιάμεσα ο Ολυμπιακός φώναξε για πέναλτι σε τράβηγμα στον Μάνο, όμως ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ. Από την άλλη, η Ξάνθη φωνάζει για τη μη αποβολή του Σισέ στις καθυστερήσεις αφού στο 90+7' ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού «γκρέμισε» τον Κάστρο προκειμένου να μην βγει στην αντεπίθεση, ενώ στη συνέχεια δημιουργήθηκε μίνι σύρραξη με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να πιάνει από τον λαιμό τον αντίπαλο του.

Το 1-1 έμεινε ως το φινάλε και ο Ολυμπιακός έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με +8 στην κορυφή.

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς – Οκάν, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης – Κοβάτσεβιτς, Καμαρά (52’ Ντουρίτσκοβιτς) – Σαρπόνγκ (57’ Σαρπόνγκ), Καντά, Μπρίτο (99’ Μελιόπουλος) - Γέντρισεκ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα – Τοροσίδης (59’ Μάνος), Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης - Γκιλιέρμε, Καμαρά (90’ Νάτχο) - Ομάρ, Φορτούνης, Ναουέλ (30’ Ποντένσε) – Γκερέρο