Τσάμπιονς Λιγκ: Έφυγε με προβάδισμα από το Άμστερνταμ η Ρεάλ

14/2/2019 00:55
Ο Άγιαξ έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ αλλά η «βασίλισσα» με γκολ του Ασένσιο στο 87’, πέρασε με 2-1 από το Άμστερνταμ και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκανε η Ρεάλ μετά τη νίκη της με 2-1 επί του Άγιαξ στο Άμστερνταμ

Ο «Αίαντας» πραγματοποίησε τρομερό πρώτο μέρος με δοκάρι (26’ Τάντιτς), χαμένο τετ-α-τετ (36’ Φαν Ντε Μπεεκ) και ακυρωθέν γκολ με το Ταλιαφίκο (37') αλλά το 0-0 έμεινε ως το ημίχρονο. Η Ρεάλ κράτησε το μηδέν και στο 60’ πήρε αυτή το προβάδισμα με τον Μπενζεμά ύστερα από εξαιρετική κούρσα του Βινίσιους.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ζίγες (75’), όμως η Ρεάλ «χτύπησε» ξανά. Στο 87’ ο Καρβαχάλ έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Ασένσιο σε κενή εστία, αφού ο Ονάνα έκανε λάθος έξοδο, «έγραψε» το 1-2. Στις καθυστερήσεις ο Κουρτουά πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε πλασέ του Ντόλμπεργκ και η Ρεάλ πάει με προβάδισμα για τον επαναληπτικό της 5ης Μαρτίου