Super League 2: Ο Λεβαδειακός ξέρανε τον Ιωνικό στο 90+2’ (video)

28/4/2021 19:06
Με γκολ του Μυτίδη στο 90+2’ ο Λεβαδειακός κέρδισε με 3-2 τον Ιωνικό στην Νίκαια και μείωσε στο -3 τη μεταξύ τους διαφορά από την κορυφή της Super League 2, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλει-οφ. Στο -2 από την 2η θέση η Ξάνθη, 1-1 με Χανιά, ζωντανός για την άνοδο ο Εργοτέλης, 3-1 τον Διαγόρα.

Ο Λεβαδειακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής της Super League 2, επικρατώντας με 3-2 του Ιωνικού στην Νίκαια. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν δύο φορές με τους Κονέ (1’) και Μαρίνο (63’) και παρότι ισοφαρίστηκαν ισάριθμες (48’ Ματσούκας, 79’ Μανάλης), βρήκαν το γκολ της νίκης στο 90+2’ με τρομερή ατομική ενέργεια του Μυτίδη.

Το νικητήριο γκολ πανηγυρίστηκε έξαλα από τους φιλοξενούμενους αλλά και από τον Γιάννη Κομπότη ο οποίος βρίσκονταν στην εξέδρα του γηπέδου της Νεάπολης. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ιωνικού μετά από 10 παιχνίδια και έτσι η ομάδα της Νίκαιας βρίσκεται πλέον μόλις στο +3 από τον 2ο Λεβαδειακό, ο οποίος ελπίζει σε απευθείας άνοδο.

Το γκολ του Μυτίδη στο 90+2':

Ισοπαλία για Ξάνθη, ζωντανός ο Εργοτέλης

Στα άλλα ματς των πλει-οφ, η Ξάνθη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά στα Πηγάδια και βρίσκεται στο -3 από την 2η θέση που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Διαμαντόπουλου (45+3’) αλλά οι Ακρίτες ισοφάρισαν στο 58’ με τον Παπάζογλου, ο οποίος σκόραρε μετά από σχεδόν έξι χρόνια.

Από την άλλη, ο Εργοτέλης με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισε με 3-1 τον Διαγόρα στο Παγκρήτιο και παραμένει ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4’ με τον Κοκκίνη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 23’ με τον Μπαστακό, αλλά η ομάδα της Κρήτης «καθάρισε» τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Μανουσάκη (82’) και Κόνραντ (88’ πεν.). Με τη νίκη ο Εργοτέλης πέρασε στην 4η θέση και στο -5 από τον 2ο Λεβαδειακό.