Στον τελικό του Roland Garros ο Τσιτσιπάς! (video)

11/6/2021 19:45

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 3-2 σετ τον Αλεξάντερ Σβέρεφ και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros για πρώτη φορά στην ιστορία του. Την Κυριακή (13/6, 16:00 ΕΡΤ1) θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε με 3-1 σετ τον Ράφα Ναδάλ, υποχρεώνοντας τον Ισπανό στην μόλις 3η ήττα του στο γαλλικό Όπεν.

Για πρώτη φορά στην ιστορία ένας Έλληνας τενίστας θα αγωνιστεί σε τελικό γραν σλαμ! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 3-2 σετ (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3) τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ μετά από 3 ώρες και 37 λεπτά και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros! Μια τεράστια στιγμή για το ελληνικό τένις και τον ελληνικό αθλητισμό.

Ήταν ένας ημιτελικός που έσπασε καρδιές, αφού ο Τσιτσιπάς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-3) αλλά ο Ζβέρεφ με «όπλο» το πολύ δυνατό σερβίς του, έκανε το μεγάλο comeback ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ (4-6, 4-6) και έστειλε το παιχνίδι στο 5ο και τελευταίο σετ.

Στο πρώτο γκέιμ του πέμπτου σετ ο Γερμανός βρέθηκε με τριπλό μπρέικ πόιντ, αλλά ο Στέφανος έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε με πέντε σερί πόντους να το σώσει. Στα επόμενα δύο γκέιμ οι δύο παίκτες κράτησαν τα σερβίς τους αλλά στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ και έφτασε στο 3-1. Ο ίδιος υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 4-1, ο Σβέρεφ στη συνέχεια έκανε το 4-2, και κατόπιν ο Στέφανος το 5-2. Στο 8ο γκέιμ ο 22χρονος είχε 4 match point στο σερβίς του Σβέρεφ αλλά ο Γερμανός ήταν ψύχραιμος και έμεινε ζωντανός, μειώνοντας σε 5-3. Ο Τσιτσιπάς δεν πτοήθηκε, σέρβιρε για το ματς και δε λάθεψε, «σφραγίζοντας» τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του γαλλικού Όπεν.

Πλέον στον τελικό της Κυριακής (13/6, 16:00 ΕΡΤ1) θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος κέρδισε με 3-1 σετ (3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2) τον Ράφα Ναδάλ μετά από έναν απίθανο ημιτελικό που διήρκησε πάνω από 4 ώρες.