Ολυμπιακοί Αγώνες: Αγχωτική πρόκριση του Τσιτσιπά στον 2ο γύρο (video)

25/7/2021 13:24
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε δύσκολα με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3) τον Φίλιπ Κολσράιμπερ (Νο112) και προκρίθηκε στον 2ο γύρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, όπου θα παίξει με τον Αμερικανό Φρανσές Τιαφό.

Έστω και με αρκετό άγχος, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά του Τόκιο. Ο Έλληνας τενίστας νίκησε με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3) του Γερμανού Φίλιπ Κολσράιμπερ μετά από αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 54 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς ήταν κυρίαρχος στο πρώτο σετ, το οποίο και πήρε με 6-3 σε 36’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Κολσράιμπερ, που είναι στο Νο112 του κόσμου , εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Έλληνα τενίστα και πήρε το 2ο σετ με 6-3, ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Ο 37χρονος άρχισε με μπρέικ το 3ο σετ και άγχωσε αρκετά τον Τσιτσιπά, όμως ο Έλληνας τενίστας το πήρε πίσω στο 4ο game, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2. Στα επόμενα δύο game οι δύο αθλητές υπερασπίστηκαν τα σερβίς τους, με τον Τσιτσιπά να κάνει με χαρακτηριστική δυσκολία το 4-3. Ήταν το σημείο-«κλειδί» του ματς, αφού στη συνέχεια ο 22χρονος έκανε το 5-3 με μπρέικ και στη συνέχεια έκλεισε με love game το παιχνίδι, κάνοντας το 6-3.

Στον 2ο γύρο ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό, Φρανσές Τιαφό, τον τενίστα που πριν ένα μήνα τον απέκλεισε στον 1ο γύρο του Wimbledon με 3-0 σετ. Ο 23χρονος, που είναι στο Νο 53 της παγκόσμιας κατάταξης, νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) τον Κορεάτη, Κβον Σουνγκού μετά από 1 ώρα και 10 λεπτά παιχνιδιού.