Λουντογκόρετς-Ολυμπιακός 2-2 (4-1 πεν.): Τέλος το Champions League, με Σλόβαν για το Europa (video)

10/8/2021 23:56
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με 4-1 από την Λουντογκόρετς (2-2 κ.δ.) και αποχαιρέτησε έτσι το όνειρο της συμμετοχής στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Παρά το προβάδισμα τους οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την πρόκριση, πληρώνοντας ένα κακό διάστημα στο δεύτερο μέρος.

Ο Εμβιλά άνοιξε το σκορ στο 31', οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με αυτογκόλ του Σεμέδο (49') και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σωτηρίου στο 57', όμως ο Ελ Αραμπί με την σειρά του από την άσπρη βούλα στο 68' έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η αποβολή του Μπα στο 86' άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, ο Ολυμπιακός όμως άντεξε και σε όλη την παράταση και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι Βαλμπουενά και Χασάν ήταν άστοχοι, οι Βούλγαροι εύστοχοι σε κάθε προσπάθεια και έτσι η Λουντογκόρετς είναι αυτή που θα αντιμετωπίσει την Μάλμε, ένα βήμα πριν την είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Αντίθετα ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Σλόβαν Μπρατισλάβας για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ

Δεν εντυπωσίασε αλλά βρήκε το γκολ

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 4-3-3 με τον Τζολάκη τελικά κάτω από τα δοκάρια, τους Σεμέδο και Μπα στο κέντρο της άμυνας και τους Ρέαμπτσουκ και Ανδρούτσο στα άκρα. Στο χώρο του κέντρου βρέθηκαν και πάλι μαζί οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά, ο Βρουσάι ήταν ίσως η έκπληξη στην ενδεκάδα καθώς με τον Μασούρα βρέθηκε στα "φτερά" της επίθεσης με προωθημένο τον Ελ Αραμπί. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία, δεν μπορούσε όμως στην αρχή του παιχνιδιού να βρει λύσεις για να σπάσει την αντίπαλη άμυνα, ενώ η αντίπαλος του προσπαθούσε να πιέσει. Ο Τζολάκης σε μία κατάσταση πίεσης στο 7' λίγο έλειψε να κάνει το λάθος αλλά κατάφερε να διώξει, ενώ στο 20' ο Εμποκό με ένα σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Έλληνα κίπερ.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν σιγά σιγά την απόδοση του και στο 29' σημείωσαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι με τον Ελ Αραμπί να πιάνει το σουτ αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά μετά ωστόσο ο Καμαρά βρήκε πολύ ωραία τον Μασούρα στην πλάτη της άμυνας, αυτός έφυγε από τα δεξιά και σέντραρε μέσα στην περιοχή, με τον Εμβιλά να έρχεται με φόρα και με ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Πλέον οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν το σκορ πρόκρισης που έψαχναν, και η Λουντογκόρετς ήταν αυτή που όφειλε να βγει μπροστά. Ο Τζολάκης στο 39' μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Νεντιάλκοβ και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε με το 1-0 στα αποδυτήρια.

3 γκολ, αποβολή Μπα και παράταση

Το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την έντονη βροχή να κάνει την εμφάνιση της στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός όμως έδειξε να έχει χάσει την συγκέντρωση του και στο 49' ο Σεμέδο στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μετά από κεφαλιά του Σωτηρίου, την έστειλε άθελα του στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά από 5 λεπτά και πριν προλάβουν οι ερυθρόλευκοι να ανασυνταχθούν, ο Ανδρούτσος υπέπεσε σε πέναλτι καθώς δεν πρόλαβε να διώξει την μπάλα και ανέτρεψε τον Ντεσπότοβ μέσα στην περιοχή. Ο Σωτηρίου ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τζολάκη, με τον Ολυμπιακό πλέον να ψάχνει δύο γκολ για την πρόκριση.

Στο 59' ο Σεμέδο με κεφαλιά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της Λουντογκόρετς αλλά δύο λεπτά έπειτα ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Γκονσάλβες βρήκε με το πόδι τον Ελ Αραμπί στο κεφάλι, ο διαιτητής αρχικά υπέδειξε κόρνερ αλλά έπειτα από διαμαρτυρίες, κυρίως του Εμβιλά, και σε συνεννόηση με τον βοηθό που είδε την φάση καταλόγισε την παράβαση.

Ο Μαροκινός φορ ευστόχησε και πολύ γρήγορα έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι. Το γκολ αυτό θα περίμενε κανείς να ανεβάσει την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, ήταν όμως οι γηπεδούχοι που βγήκαν μπροστά για να βρουν το 3ο γκολ. Στο 74' ο Τζολάκης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σωτηρίου και τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι σταμάτησε σωτήρια την προσπάθεια του Ντεσπότοφ.

Ο Ολυμπιακός μετά την ισοφάριση απείλησε για πρώτη φορά στο 82' με μία βολίδα του Μασούρα που έφυγε άουτ και στα τελευταία λεπτά. Τα πράγματα ωστόσο έδειξαν να παίρνουν κακή τροπή για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Μπα έκανε ένα άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Ντεσπότοφ και αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν αναγκασμένοι έτσι να παίξουν με παίκτη λιγότερο ως το τέλος, κράτησαν μέχρι το 96' και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Άντεξε στην παράταση ο Ολυμπιακός

Η Λουντογκόρετς μπήκε πιο δυνατά στην παράταση έχοντας και τον παίκτη παραπάνω αλλά στο πρώτο τέταρτο δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός από την άλλη έψαχνε κυρίως τις αντεπιθέσεις, ενώ δεν ενόχλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα πέρα από κάτι προσπάθειες του Σισέ. Ο Τζολάκης στο 103' μπλόκαρε την κεφαλιά του Σαντάνα και έτσι οι δύο ομάδες ετοιμάστηκαν για το 2ο μέρος της παράτασης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να δημιουργήσουν στο 2ο μέρος χωρίς όμως επιτυχία, την ώρα που η Λουντογκόρετς πίεζε ώστε να μην οδηγηθεί το παιχνίδι στα πέναλτι. Ο Ολυμπιακός έκανε αισθητή την παρουσία του και με 10 παίκτες αλλά ευκαιρία δεν έφτιαξε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί όμως Βαλμπουενά και Χασάν δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε αντίθεση με τους παίκτες της Λουντογκόρετς που ευστόχησαν σε κάθε προσπάθεια τους.