Τσάμπιονς Λιγκ: Η Μπάγερν ταπείνωσε ξανά την Μπάρτσα, «γκέλα» για Γιουνάιτεντ, με το δεξί Γιούβε και Τσέλσι (videos)

15/9/2021 00:12
Ο θρίαμβος της Μπάγερν Μονάχου με 3-0 στο «Καμπ Νου» απέναντι στην Μπαρτσελόνα και η ανατροπή της Γιουνγκ Μπόις και η νίκη κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1, ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στους αγώνες της Τρίτης (14/9) για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις η Γιουβέντους διασκέδασε τις εντυπώσεις για το κακό της ξεκίνημα στη Σέριε Α νικώντας εύκολα εκτός έδρας τη Μάλμε με 3-0 και η Τσέλσι έστω και δύσκολα έκαμψε την αντίσταση της Ζενίτ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με 1-0, χάρη σε γκολ του Λουκάκου.

Ισοπαλία (1-1) στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» μεταξύ της Σεβίλλης και της Σάλτσμπουργκ, ενώ μοιρασιά (2-2) υπήρξε και στο «Μαδριγάλ» στον αγώνα της Βιγιαρεάλ με την Αταλάντα.

Δίχως τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις της Λιλ με τη Βόλφσμπουργκ στο «Πιερ Μορουά» και της Ντιναμό Κιέβου με την Μπενφίκα στην Ουκρανία.

5ος όμιλος: Έκανε... πλάκα η Μπάγερν, μοιρασιά στο Κιέβο

Στους αγώνες του 5ου ομίλου, η Μπαρτσελόνα ήθελε εκδίκηση από την Μπάγερν Μονάχου για τον περσινό διασυρμό με 8-2. Αυτήν την φορά το... κοντέρ έγραψε λιγότερα, αλλά οι Βαυαροί έκαναν ξανά «περίπατο» κόντρα στους «μπλαουγκράνα» νικώντας πανεύκολα με 3-0 χάρη σε γκολ του Μίλερ στο πρώτο μέρος και δύο τέρματα του Λεβαντόφσκι στην επανάληψη.

Την ίδια ώρα στο Κίεβο η τοπική Ντιναμό και η Μπενφίκα έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0). Πρωταγωνιστής για τους «αετούς» της Λισαβόνας ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ο οποίος για ακόμα μία φορά πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις ήταν εκείνος που χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στο συγκρότημα της πορτογαλικής πρωτεύουσας. Στις καθυστερήσεις δέχτηκε γκολ από τον Σαπαρένκο, αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

6ος όμιλος: «Σφαλιάρα» για τη Γιουνάιτεντ, ματσάρα στο «Μαδριγάλ»

Ένα από τα δύο πρώτα χρονικά παιχνίδια της βραδιάς ήταν αυτό μεταξύ της Γιουνγκ Μπόις και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε ξανά βάζοντας τους «κόκκινους διάβολους» σε θέση οδηγού στο 13'. Τα πάντα άλλαξαν στο 35' μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ουάν-Μπισάκα που του στοίχισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι αλλαγές του Σόλσκιερ προκάλεσαν εντύπωση στην επανάληψη, μια και με το σκορ 1-1 (είχε ισοφαρίσει ο Ενγκαμαλέου στο 66'), έβγαλε από το γήπεδο τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Μπρούνο Φερνάντες. Σαν να μην έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις ο Λίνγκαρντ έκανε λάθος γύρισμα στον Ντε Χέα και ο Σιεμπάτσου με ψύχραιμο πλασέ χάρισε το τεράστιο «τρίποντο» στους γηπεδούχους μέσα σε πανδαιμόνιο.

Σπουδαία «μάχη» έγινε και επί ισπανικού εδάφους μεταξύ της Βιγιαρεάλ και της Αταλάντα. Το τελικό 2-2 μαρτυρά πόσο θεαματικό ήταν το συγκεκριμένο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φρόιλερ στο 6', αλλά ο Τριγκέιρος έφερε το σκορ στα ίσα στο 39'.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε προβάδισμα με τον Ντανχούμα στο 73', αλλά οι Ιταλοί πήραν το βαθμό ισοφαρίζοντας με τον Γκόσενς στο 83'.

7ος όμιλος: Η ραψωδία των... πέναλτι και όλα στο μηδέν

Η Σεβίλλη ήθελε να μπει με το δεξί στο Τσάμπιονς Λιγκ, παρ' όλα αυτά έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με τη Σάλτσμπουργκ και θα μπορούσε ακόμα και να είχε ηττηθεί. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τρία πέναλτι στο πρώτο μέρος κι ευστόχησαν μόνο σε ένα με τον Σούσιτς στο 21'. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε το τρίτο χρονικά πέναλτι, ενώ είχε προηγηθεί και άστοχη εκτέλεση του Αντεγέμι.

Την ίδια στιγμή οι Ανδαλουσιανοί έφεραν το ματς στα ίσα με δικό τους πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ράκιττις στο 42'. Από το 50' κι έπειτα οι Ίβηρες έπαιξαν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Εν-Νεσίρι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για το έβδομο γκρουπ, η Λιλ και η Βόλφσμπουργκ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0). Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Αντρέ στο ξεκίνημα της επανάληψης, με το τέρμα πάντως να ακυρώνεται μετά τη χρήση VAR.

Όσο για τους «λύκους», έπαιξαν από το 63' και μέχρι το φινάλε με αριθμητικό μειονέκτημα εξαιτίας αποβολής του Μπρουκς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Άντεξαν πάντως κι έφυγαν με το βαθμό.

8ος όμιλος: «Περίπατος» για Γιούβε, «λυτρωτής» ο Λουκάκου

Με το κλίμα να είναι «βαρύ» στο εσωτερικό της, η Γιουβέντους ήθελε μία νίκη στην έδρα της Μάλμε για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις. Τα κατάφερε εύκολα επικρατώντας 3-0, βρίσκοντας όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος.

Ο Άλεξ Σάντρο με κεφαλιά «ψαράκι» άνοιξε το σκορ στο 23' και ο Ντιμπάλα με πέναλτι στο 45' πέτυχε το 0-2. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Αλβάρο Μοράτα να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι συνάντησε περισσότερες δυσκολίες απ' όσες περίμεναν οι περισσότεροι κόντρα στη Ζενίτ.

Ο χρόνος κυλούσε και οι παίκτες του Τούχελ ενδεχομένως να αγχώνονταν, όμως στο 69' ο Ρομέλου Λουκάκου με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Αθπιλικουέτα χάρισε το «τρίποντο» στους Λονδρέζους.