Λίνκολν Ρεντ Ιμπς - ΠΑΟΚ 0-2: Σοβαρός και νικητής στο Γιβραλτάρ (video)

16/9/2021 21:37
Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε επαγγελματική εμφάνιση στην έδρα της Λίνκολν Ρεντ Ιμπς και δίχως να εντυπωσιάσει νίκησε 2-0, κάνοντας ιδανική πρεμιέρα στη φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέβηκε στην κορυφή του 6ου ομίλου, εκεί όπου συγκατοικεί με την Κοπεγχάγη, καθώς οι Δανοί πέρασαν νικηφόρα (3-1) από τη Σλοβακία και το «σπίτι» της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Παράλληλα η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου διασκέδασε τις εντυπώσεις για την ήττα στην πρεμιέρα της Super League Interwetten μέσα στην Τούμπα από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι «ασπρόμαυροι» σημείωσαν ένα γκολ στο πρώτο μέρος με τον Άκπομ κι άλλο ένα με τον Μιτρίτσα στην επανάληψη. Αυτό ήταν το παρθενικό τέρμα του Ρουμάνου εξτρέμ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Από μοιραίος... ωραίος ο Άκπομ

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά όμως ήταν φανερό ότι δυσκολευόταν να βρει τις απαραίτητες λύσεις για να διασπάσει την άμυνα της Λίνκολν Ρεντ Ιμπς. Στο 16' η ελληνική ομάδα δημιούργησε κι έχασε την πρώτη της πολύ μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα.

Ο Μπίσεσβαρ έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Άκπομ κι αυτός βρέθηκε απέναντι στον Σολέρ, παρ' όλα αυτά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στο 25' η Λίνκολν έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με το πλασέ του Γκόμες να περνάει δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καραγιέρο νίκησε τον Πασχαλάκη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.Στο 37' οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στο γκολ, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει το τετ α τετ με τον Γκόμεζ. Στη συνέχεια της φάσης ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε και στην απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ανιόν.

Η απόδοση του ΠΑΟΚ δεν ήταν καλή, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Ο Μουργκ έσωσε μία χαμένη μπαλιά γλιτώνοντας το πλάγιο και ο επερχόμενος Τέιλορ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μπαίνοντας από τα δεξιά στην περιοχή. Στο παράλληλο συρτό γύρισμά του ο επερχόμενος Άκπομ πήρε... ρεβάνς για τη χαμένη ευκαιρία στο ξεκίνημα και σκόραρε, δίνοντας προβάδισμα στο συγκρότημα του Ραζβάν Λουτσέσκου σε κομβικό χρονικό σημείο.

Το πρώτο του Μιτρίτσα «κλείδωσε» τη νίκη

Στο 54' ο βοηθός διαιτητής υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Άκπομ, με τον Άγγλο φορ να συνεχίζει τη φάση και να σκοράρει, αν και η άμυνα της Λίνκολν είχε σταματήσει.

Ο πάγκος του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα και ο ρέφερι έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Ραζβάν Λουτσέσκου. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της Θεσσσαλονίκης βρήκε και δεύτερο τέρμα.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πήγε στο δοκάρι των γηπεδούχων και στην επαναφορά ο Μιτρίτσα πέτυχε το 0-2 με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 58' πάντως η Λίνκολν λίγο έλειψε να μπει στο ματς, αλλά ο Πασχαλάκης νίκησε τον Γκόμεζ σε τετ α τετ.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έπρεπε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα και να φύγει με το «τρίποντο» στις αποσκευές του.

Στο 72' η άμυνα του «δικεφάλου του Βορρά» εκτέθηκε ξανά, όμως ο Πασχαλάκης ήταν εκεί για να μπλοκάρει την κεφαλιά του Ρόναν. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο Άκπομ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία αστοχώντας από πλάγια θέση.

Σ' ένα δίλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε δύο καλές στιγμές για τρίτο τέρμα. Στο 77' ο Κωνσταντέλιας σούταρε και η μπάλα κόντραρε κι αμέσως μετά, η προσπάθεια του Μουργκ σταμάτησε στον Σολέρ.

Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πλησίασαν το γκολ, αλλά το σουτ του Τζόζεφ Τσιπολίνα είχε κατάληξει στο δοκάρι του ΠΑΟΚ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και ο κυπελλούχος Ελλάδας πήρε το «τρίποντο» στην πρεμιέρα του στη φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Μικ ΜακΈλβι): Σολέρ, Τοσκάνο, Λόπες, Τσιπολίνα, Βάισμαν, Ανιόν (62' Ρονάν), Ρόσα, Τορίγια (67' Τζ. Τσιπολίνα), Καραγιέρο (82' Σέρτζαντ), Αραΐσα (81' Πίκοκ), Γκόμεζ (62' Όκραν)

ΠΑΟΚ: (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Κρέσπο (44' Μιχαηλίδης), Μιχάι, Τέιλορ, Εσίτι, Κούρτιτς, Μιτρίτσα (73' Κωνσταντέλιας), Μουργκ (83' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73' Μπίσεσβαρ), Άκπομ (82' Κούτσιας)