Άρης-Ολυμπιακός 2-1: Του «έσπασε» το αήττητο και πάει Ευρώπη! (video)

6/3/2022 21:00
Ο Άρης πέτυχε μία σπουδαία ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό με 2-1 και μπαίνουν στα πλέι οφ όντας στην 4η θέση και στο +3 από τον 5ο Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» από την άλλη υπέστησαν την πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, είδαν την διαφορά από τον ΠΑΟΚ να μειώνεται στους 12 βαθμούς αλλά προφανώς και παραμένει το αδιαμφισβήτητο φαβορί για το πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός από την άλλη έφυγε με ένα σημαντικό «διπλό» από την έδρα του Ιωνικού (2-1)και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο μία επιτυχημένη χρονια Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλό πρόσωπο και προηγήθηκαν με τον Καρέλη στο 32', είχαν ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Λένις στο 82'. Ο Κορνέλιους στις καθυστερήσεις όμως ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στα «καναρίνια» μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Νταγκό.

Η ανατροπή τον στέλνει στην Ευρώπη

Ο Άρης έδειξε στην αρχή του παιχνιδιού πως θέλει να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να μπορέσει να βρει κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Βατσλίκ. Ο Ολυμπιακός όμως στην πρώτη ουσιαστική στιγμή που απείλησε κατάφερε να ανοίξει και το σκορ. Ο Γκάρι Ροντρίγκεζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κουέστα δεν έδιωξε σωστά την μπάλα και ο Ελ Αραμπί με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ψυχολογία μαζί με το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι έχασαν την επιθετικότητα που είχαν στην αρχή αλλά απείλησαν ξανά στο 25' με μία εκτέλεση φάουλ του Ματίγια που έφυγε λίγο άουτ.

Με τη συμπλήρωση των σαράντα λεπτών ο Μπράμπετς έκανε ένα λάθος στην άμυνα του, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα αλλά άργησε να τελειώσει την φάση και όταν αποφάσισε να πασάρει δεν βρήκε συμπαίκτη του.

Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους να βγουν μπροστά, βρήκαν μάλιστα και το γκολ με ένα ωραίο συρτό σουτ του Καμαρά στο 45', όμως ο Μαυριτανός φορ ήταν εκτεθειμένος και ο επόπτης σήκωσε σωστά τη σημαία του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 52' έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Εντιαγέ με πολύ ωραία πάσα από θέση «πίβοτ» βρήκε τον Καμαρά που μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε στην απέναντι γωνία νικώντας τον Βατσλίκ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά στο 72' με τον Μαντί Καμαρά να βρίσκεται αφύλαχτος μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ που έπιασε στην κίνηση έφυγε ψηλά άουτ. Ο Άρης ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο 79' με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βατσλίκ και «έγραψε» το 2-1.

Από εκεί και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πιέσουν, είχαν κάποιες καλές στιγμές αλλά ο Άρης κράτησε μία πολύτιμη νίκη.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε χωρίς ενέργεια, ειδικά στο δεύτερο μέρος, ο Άρης έδειξε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι και το πήρε κάνοντας μία σημαντική ανατροπή.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Λούκας Σάσα, Ματίγια (90+ Χαΐροβιτς), Ντιαγέ (71’ Γκάμα), Μαντσίνι (71’ Πάλμα), Ιτούρμπε (84’ Ντουκουρέ) και Καμαρά (84’ Μπεναλουάν).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Κίτσος (84’ Ανδρούτσος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (83’ Φατιγκά), Καρβάλιο (43’ Καμαρά), Ροντρίγκες (66’ Βαλμπουενά), Μασούρας και Ελ Αραμπί.Διπλό και άνετος στα πλέι άουτ ο Παναιτωλικός

Στη Νίκαια ο Παναιτωλικός προσπάθησε να πιέσει στα πρώτα λεπτά και κέρδισε δύο κόρνερ τα οποία όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. Η πρώτη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 18' όταν ο Μάντζης βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη αλλά σημάδεψε το δοκάρι και αμέσως μετά ο Παναιτωλικός έχασε επίσης τεράστια ευκαιρία με τον Μεντόζα να αστοχεί με το κεφάλι από τη μικρή περιοχή.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπους να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα τους στις αντεπιθέσεις και στο 33' άνοιξαν το σκορ. Ο Μεντόζα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Καρέλης έπιασε ένα ωραίο γυριστό, νικώντας έτσι τον Χουτεσιώτη και γράφοντας το 0-1. Ο Ιωνικός προσπάθησε να απαντήσει πέντε λεπτά μετά αλλά ο Αποστολάκης πρόλαβε και «έκοψε» εντυπωσιακά τον Τουράμ πριν αυτός σουτάρει προς την εστία του Ανέστη.

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και έψαξε την ισοφάριση αλλά ο Παναιτωλικός είναι αυτός που απείλησε στο 63', με τον Βέργο να βγαίνει σε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη αλλά τον Έλληνα τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ. Η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ όμως από το ριπλέι ο Έλληνας επιθετικός έδειχνε να καλύπτεται.

Οι φιλοξενούμενοι βέβαια παρά το προβάδισμα τους ήταν πιο απειλητικοί και θα μπορούσαν στο 72' να κάνουν το 2-0. Όσο περνούσε η ώρα ωστόσο ο Ιωνικός ανέβασε τις γραμμές του ψάχνοντας την ισοφάριση και τελικά την βρήκε στο 82' με τον Λένις. Ο Παναιτωλικός ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 90+1' ο Κορνέλιους έπειτα από ωραία ενέργεια του Νταγκό έκανε το 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του

Ο Παναιτωλικός έφτασε τους 32 βαθμούς τερμάτισε στην 9η θέση της κανονικής διάρκειας και θα μπει άνετος στα πλέι άουτ, την ώρα που ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να αποκτήσει μεγαλύτερη διαφορά από αυτή των οκτώ βαθμών από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ.