Super League Interwetten: Η ΑΕΚ κέρδισε τον Αστέρα και έστειλε τον ΟΦΗ στα πλει-οφ! (video)

6/3/2022 20:57
Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, διατηρήθηκε στην 3η θέση και άφησε τους Αρκάδες εκτός εξάδας. Στα πλει-οφ προκρίθηκε ο ΟΦΗ, ο οποίος κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ηράκλειο και σε συνδυασμό με το 0-0 του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό εξασφάλισε την 6η θέση! Βέβαια εδώ μπαίνει αστερίσκος αφού αναμένεται η απόφαση για το αν θα επιστραφούν οι πέντε βαθμοί στον ΠΑΣ.

Ο Αστέρας ήθελε νίκη στο ΟΑΚΑ για να μπει στα πλει-οφ, ωστόσο η ΑΕΚ δεν του χαρίστηκε, πήρε τη νίκη με 2-1 αφού δίνει τη δική της μάχη για την Ευρώπη και αυτό το αποτέλεσμα σε συνδυασμό με το 0-0 του Βόλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό έστειλαν στα πλει-οφ τον ΟΦΗ.

Ο Τζαβέλλας έδωσε την λύση και κράτησε 3η την ΑΕΚ
Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και «άγγιξε» το 1-0 στο 8ο λεπτό με τον Αραούχο να βγαίνει απέναντι από τον Παπαδόπουλο αλλά το σκαφτό σουτ που επιχείρησε δεν προβλημάτισε τον Έλληνα γκολκίπερ. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, με τον «Τσίνο» να ανοίγει το σκορ στο 24’. Η φάση ξεκίνησε από απευθείας φάουλ του Τσούμπερ που «έβγαλε» ο Παπαδόπουλος ωστόσο στην εξέλιξη της ο Χατζισαφί έκανε το γύρισμα, ο Ελβετός έδωσε με κεφαλιά-πάσα για τον Αραούχο και αυτός από θέση βολής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αστέρας μετά το γκολ κέρδισε μέτρα και στο 30’ είχε την πρώτη του ευκαιρία με τον Σίτο, ο οποίος ήταν αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Επτά λεπτά μετά σημειώθηκε άλλη μια καλή στιγμή για τους Αρκάδες, με τον Ριέρα να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Βαιλέντε να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με το 1-0 υπέρ της «Ένωσης» να μένει ως το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στην πρώτη τους ευκαιρία. Ο Ριέρα εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Μπαράλες με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα όταν στο 59’ ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή και γύρισε στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ του Σιμάνσκι κατέληξε άουτ.

Παρά το γκολ της ισοφάρισης από τον Αστέρα, η ομάδα του Ράσταβατς έμενε εκτός πλει-οφ μετά το προβάδισμα του ΟΦΗ στο Ηράκλειο και ήταν αναγκασμένος να βρει δεύτερο τέρμα. Ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που πίεζε περισσότερο και τελικά πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 82ο λεπτό. Ο Γέβτιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Τζαβέλλας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα «γράφοντας» το 2-1. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε προβλήματα και πήρε τους τρεις βαθμούς στη μάχη που δίνει για την έξοδο στην Ευρώπη, αφήνοντας παράλληλα τους Αρκάδες εκτός πλει-οφ.

Στα πλει-οφ με... αστερίσκο ο ΟΦΗ
Ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν ο ΟΦΗ, ο οποίος έκανε το καθήκον του νικώντας με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ηράκλειο και είδε Αστέρα και ΠΑΣ Γιάννινα να μην κερδίζουν, εξασφαλίζοντας έτσι την 6η θέση και τη συμμετοχή στα πλει-οφ. Εκκρεμεί βέβαια η έφεση του ΠΑΣ για το αν θα του επιστραφούν οι πέντε βαθμοί, με την απόφαση να αναμένεται εντός εβδομάδας.

Οι Κρητικοί ήταν αρκετά αγχωμένοι στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί, ωστόσο «καθάρισαν» το ματς μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος με τα τέρματα των Βούρου (64’) και Φελίπε (71’). Ο πρώτος άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων, έχοντας προωθηθεί στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ. Πέντε λεπτά μετά, ο Ντε Γκουζμάν έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Φελίπε και αυτός με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κότσαρη, κάνοντας το 2-0.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει, ολοκληρώνοντας το ματς με μόλις ένα σουτ στο στόχο και ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην τελευταία θέση και στο -5 από την Λαμία αλλά και στο -10 από τον 12ο Ατρόμητο. Το θετικό για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ είναι πως τόσο οι Φθιωτοί όσο και οι Περιστεριώτες έχασαν και αυτοί τα δικά τους παιχνίδια.

Δεν κέρδιζε και ελπίζει μόνο στην έφεση ο ΠΑΣ
Από την πλευρά του, ο ΠΑΣ Γιάννινα «κόλλησε» στο 0-0 με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την απώλεια του Αστέρα, αφού σε περίπτωση νίκης θα έπαιρνε στην 6η θέση στην ισοβαθμία με τον ΟΦΗ. Ωστόσο έτσι πως έχουν πλέον τα πράγματα, ελπίζει μόνο στην επιστροφή του -5 για να μπορέσει να μπει στα πλει-οφ.

Το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό είχε καλό ρυθμό και εκατέρωθεν φάσεις αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στο ξεκίνημα και «άγγιξαν» το γκολ στο 13’ με κεφαλιά του Τσοκάνη αλλά ο Λοντίγκιν κράτησε το μηδέν. Ο ΠΑΣ απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες στο 33’, με τον Σνάιντερ να σημαδεύει το δοκάρι από τη μικρή περιοχή, σε φάση που ξεκίνησε από λάθος του Μπαρτόλο. Ακολούθησαν δύο καλά μακρινά σουτ του Βόλου αλλά ο Λοντίγκιν αντέδρασε σωστά και στο 41’ ο ΠΑΣ έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά ο Ντομίνγκες δεν έπιασε καλά την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους άνηκε στον Βόλο, με τον Φαν Φέερτ (57’) να πιάνει μόνος του την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι Ηπειριώτες απάντησαν στο 68’ με ένα μακρινό σουτ του Ντομίνγκες που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κλέιμαν, ενώ στο 76’ ο γκολκίπερ του Βόλου απέκρουσε διαγώνιο σουτ του Περέα. Ένα άστοχο πλασέ του Φαν Φέερτ στο 78’ και ένα μακρινό σουτ του Μπαρτόλο στο 88’ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια ήταν οι δύο τελευταίες φάσεις, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε και τον ΠΑΣ να τερματίζει εκτός εξάδας. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι τερμάτισαν εντός δεκάδας και έτσι θα δώσουν ένα παραπάνω ματς στην έδρα τους εν όψει των πλει-άουτ.