Ολυμπιακός - Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1: Γλίτωσε το νέο κάζο και η πρόκριση θα κριθεί στη Σλοβακία (video)

4/8/2022 23:57
Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στο «Γ. Καραϊσκάκης» και τουλάχιστον ισοφάρισε σε 1-1 στο φινάλε γλιτώνοντας νέα ήττα, στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο ντεμπούτο του Κάρλος Κορμπεράν στην άκρη του πάγκου τους δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση αν εξαιρεθεί το πρώτο εικοσάλεπτο και μάλιστα άκουσαν αποδοκιμασίες από τον κόσμο τους που βρέθηκε στις εξέδρες του φαληρικού γηπέδου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 63' με τον Γκριν και ο Ελ Αραμπί διαμόρφωσε το τελικό 1-1 με κεφαλιά στο 86'. Πλέον η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς της Μπρατισλάβας σε μία εβδομάδα (11/8).

Μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός, δοκάρι η Σλόβαν

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος το ματς και μόλις στο 7' έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με τον Τικίνιο να πασάρει στον Μασούρα και με τον τελευταίο να πλασάρει άστοχα μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 11' οι Πειραιώτες είχαν και δεύτερη καλή στιγμή με τον Τικίνιο να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και τον γκολκίπερ των Σλοβάκων να την μαζεύει λίγο πριν τη γραμμή της εστίας.

Πέντε λεπτά αργότερα όμως ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που «άγγιξαν« το γκολ, καθώς μετά από παράλληλο γύρισμα του Γκριν, η προβολή του Ζρμαλ από πλάγια θέση σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ.

Η επόμενη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό καταγράφηκε στο 19', με τον Τικίνιο να αστοχεί σε δύσκολη κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ.Τα κενά στα μετόπισθεν των «ερυθρόλευκων» ήταν σημαντικά και στο 22' οι Σλοβάκοι πλησίασαν ξανά στο γκολ, με τον Μπαρσεγκιάν να βγαίνει απέναντι από τον Βατσλίκ και με τον Τσέχο γκολκίπερ να σώζει την εστία της ομάδας του.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το cooling break και η επόμενη καλή στιγμή ήταν ξανά για τη Σλόβαν με τον Κούτσκα να αστοχεί λίγο έξω από τη μικρή περιοχή.

Η τελευταία υποψία φάσης των πρωταθλητών Ελλάδας στο πρώτο μέρος ήταν στο 44' με τον Κούντε να δοκιμάζει άστοχο σουτ έξω από την περιοχή.

Λάθος του Σωκράτη και γκολ η Σλόβαν, απάντησε ο Ολυμπιακός με Ελ Αραμπί

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της επανάληψης ήταν για τον Ολυμπιακό στο 52', με τον Μασούρα να υποχρεώνει τον Τσόβαν σε δύσκολη επέμβαση στην κλειστή του γωνία.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν ξανά η ελληνική ομάδα εκείνη που πλησίασε στο γκολ, με το γύρισμα του Μαντί Καμαρά μετά από κόρνερ του Κούντε να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Τσόβαν.

Σαν να μην έφτανε αυτό, μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος υπέπεσε σ' ένα «φτηνό» λάθος -σε μία φάση πάντως που ο αρχηγός του Ολυμπιακού ζήτησε φάουλ από τον Βέλγο διαιτητή Βίσερ- και ο Γκριν το εκμεταλλεύτηκε πλασάροντας σωστά τον Βατσλίκ για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν χωρίς ουσία αλλά στο 79' βρήκαν μία καλή στιγμή. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς ο Γκάρι Ροντρίγκες βρέθηκε σε καλή θέση όμως το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.

Στο 86' ο Κούντε λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Τσόβαν από πλάγια θέση με τον γκολκίπερ της Σλόβαν να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του ο Ελ Αραμπί νίκησε τους πάντες στον αέρα και ισοφάρισε 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να έρθει η ανατροπή καθώς μετά από νέο κόρνερ του Βαλμπουενά ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η μία φάση διαδεχόταν την άλλη και στο 89' ο Ραμίρεζ νικήθηκε από τον Βατσλίκ σε προσπάθειά του από τη μικρή περιοχή.

Τίποτα δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις και το τελικό 1-1 αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς σε μία εβδομάδα στην Μπρατισλάβα.

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Πίπα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κούντε, Μ. Καμαρά (68' Βαλμπουενά), Ζίνκερναγκελ (55' Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (79' Ροντρίγκες), Τικίνιο (68' Ελ Αραμπί)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Πούστσεκ, Κάσλα, Άμπενα, Ντε Μάρκο, Κούτσκα (90+1 Άγκμπο), Κανκάβα, Μπαρσεγκιάν (82' Ραμίρεζ), Τσακβετάτζε (90+2' Τσάντσιτς), Ζμραλ (85' Μεντβέντεφ), Γκριν