Βόλος - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Ο νόμος του Οζέγκοβιτς (video)

10/11/2022 20:56
Ο Βόλος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όγκνιεν Οζέγκοβιτς νίκησε «καθαρά» και δίκαια με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της Super League.

Ο Σέρβος επιθετικός έφτασε τα τέσσερα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα κι οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του Κώστα Μπράτσου στο «τρίποντο», πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Μπάλαν με το τρίτο του γκολ στη σεζόν.

Οι Θεσσαλοί επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από την ήττα από τον Παναθηναϊκό και την ισοπαλία με τη Λαμία. Έφτασαν στους 24 βαθμούς και συγκατοικούν στην 3η θέση της βαθμολογίας με τον Ολυμπιακό, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική πορεία στον πρώτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος.

Από την άλλη ο «Άγιαξ της Ηπείρου» υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του -είχε προηγηθεί εκείνη από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα- και παρέμεινε «κολλημένος» στους 9 πόντους και στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με τη Λαμία.

Ισορροπημένο πρώτο μέρος και δίκαιη ισοπαλία

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι σοβαρά την εστία των αντιπάλων τους. Στο 21' ο Παμλίδης δοκίμασε να σκοράρει μ' ένα εντυπωσιακό «ψαλιδάκι», ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι καλές στιγμές στη συνέχεια ήταν λιγοστές και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Ντέλετιτς και υπέροχη έμπνευση με τη σέντρα-σουτ που δοκίμασε, ο Αθανασίου χρειάστηκε να απλώσει το κορμί του και να απομακρύνει σε κόρνερ.

«Καθάρισε» ο Οζέγκοβιτς σε οκτώ λεπτά

Μόλις δύο λεπτά χρειάστηκε στην επανάληψη ο Βόλος για να πάρει το προβάδισμα. Στο 47' ο Λούνα πραγματοποίησε μία «γλυκιά» σέντρα από τα αριστερά και ο Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά το δεύτερο δοκάρι «έγραψε» το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Ο 28χρονος Σέρβος στράικερ δεν άργησε να «χτυπήσει» και δεύτερη φορά. Οκτώ λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Άλχο από δεξιά, ο Πάο Φερνάντες δοκίμασε ένα σουτ και ο Οζέγκοβιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας νικώντας τον Αθανασίου για το 2-0.

Δεν τα παράτησαν οι φιλοξενούμενοι κι «άγγιξαν» την ισοφάριση

Ήταν φανερό πλέον ότι οι Ηπειρώτες ήταν υποχρεωμένοι να βγάλουν αντίδραση κι αυτό επιδίωξαν. Βγήκαν μπροστά και θέλησαν να πιέσουν όμως ο χρόνος κυλούσε εις βάρος τους.

Στο 82' πάντως βρήκαν το γκολ που τους έβαλε ξανά στο ματς με τον Μπαλάν να φτάνει στο τρίτο του φετινό τέρμα και να μειώνει σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Έξι λεπτά μετά μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με τον -πρώην παίκτη του Βόλου Ροσέρο- να νικιέται σε τετ α τετ από τον Κλέιμαν, με τον βοηθό να υποδεικνύει οφσάιντ σε μία οριακή φάση που αν ολοκληρωνόταν με γκολ, το VAR θα είχε αρκετή δουλειά.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει αφόρητα ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 91' μάλιστα είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Παμλίδη να κάνει από κοντά την κεφαλιά και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Τελικά δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαπέτρου και ο Βόλος επικράτησε 2-1.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Kλέιμαν, Λούνα, Σιέλης, Άλχο, Μεσκίδα (46' Νοκέρτ), Τσοκάνης (9' Μεταξάς), Εσκοβάλ, Μπαριέντος, Φερνάντες (80' Κούτσιας), Ντέλετιτς (86' Β. Φερνάντες), Οζέγκοβιτς (86' Πίρινεν)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Μπαγκαλιάνης, Πήλιος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Τζίμας, Λιάσος (64' Μπαλάν), Ροσέρο, Μορέιρα, Παμλίδης