Απόλλων Παραλιμνίου - Λαμία 1-2: Έκαναν αυτό που έπρεπε οι Φθιώτες κι ετοιμάζονται για τα ημιτελικά (video)

18/1/2023 15:51
Η Λαμία δεν έθελξε με την απόδοσή της αλλά νίκησε 2-1 εκτός έδρας τον Απόλλωνα Παραλιμνίου κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Τζανδάρη, δέχτηκε την ισοφάριση λίγο αργότερα από τον Ελέζι κι ένα εύστοχο πέναλτι του Τσιλούλη αποδείχθηκε αρκετό για να του χαρίσει το «διπλό» που το βάζει σε θέση «οδηγού» ενόψει της ρεβάνς σε μία εβδομάδα.

Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει πλέον ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ κι αυτός ήταν ο μοναδικός προημιτελικός που δεν υπήρξε VAR. Παράλληλα όποια ομάδα προκριθεί, θα συναντήσει στους «4» τον νικητή του ζευγαριού του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό.

Υπέροχο γκολ του Τζανδάρη και προβάδισμα για τη Λαμία

Το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν αναγνωριστικό με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη διάθεση και να πατούν καλύτερα στο χορτάρι, δίχως πάντως να καταφέρουν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Σαράνοφ.

Στο 23' ο Τσομαχασβίλι σούταρε έξω από την περιοχή, με τον έμπειρο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έφτασε για πρώτη φορά κοντά στο γκολ, με την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου να σταματάει στα χέρια του Φώτη Κουτζαβασίλη.

Στο 28' πάντως οι Φθιωτοί έφτασαν στο 0-1. Ο Τζανδάρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή από δεξιά και με πανέμορφο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λαμία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ κι αμέσως μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Γιακουμάκης βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και ο τελευταίος απέκρουσε σωτήρια.

Αντίδραση και ισοφάριση με Ελέζι

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι κυλούσαν υπέρ της Λαμίας, ο Απόλλων Παραλιμνίου έστειλε το δικό του... μήνυμα.

Σιγά-σιγά άρχισε να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 41' ο Γκέκας έκανε υπέροχη ενέργεια και γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία, με τον επερχόμενο Ελέζι να τη σπρώχνει στα δίχτυα για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα πίεσαν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως τα δύο σουτ του Γεωργιάδη κόντραραν και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε από την εστία του Σαράνοφ, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Έψαξαν άμεσα το προβάδισμα στην επανάληψη χωρίς επιτυχία

Στο 48' οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να προηγηθούν ξανά, όμως το σουτ του Ρούμπεν Μαρτίνεθ κόντραρε κι έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κουτζαβασίλη.

Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν στις καλές φάσεις, καθώς ο Γκέκας θέλησε να δώσει την ασίστ στον Γεωργιάδη μέσα στην περιοχή, με τον Λαμπρόπουλο να παρεμβαίνει και να σώζει την ομάδα του την τελευταία στιγμή.

Στο 61' η επόμενη καλή στιγμή ήταν εκ νέου για τον Απόλλωνα, με τον Καρυοφύλλη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Σαράνοφ να αποκρούει σταθερά αλλά δύσκολα.

Γκολ ο Τσιλούλης, δεν μέτρησε για χέρι

Ο Τσιλούλης λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε «χρυσή» αλλαγή για τον Σάββα Παντελίδη, ωστόσο το γκολ που σημείωσε στο 63', πέντε λεπτά μετά την είσοδό του, δεν έμελλε να μετρήσει.

Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο 27χρονος εξτρέμ κοντρόλαρε και σούταρε στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, με τον διαιτητή να καταλογίζει χέρι στην αρχή της φάσης και το τέρμα να μην μετράει, ενώ δεν υπήρχε και VAR για να εξεταστεί η φάση.

Έπεσε ο ρυθμός αλλά... πέναλτι για τη Λαμία

Ήταν φανερό ότι από ένα χρονικό σημείο κι έπειτα καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε διάθεση για ρίσκο.

Στο 67' ο Τσιλούλης έκανε μία ατομική ενέργεια, με τον γκολκίπερ Κουτζαβασίλη να πέφτει και να τον σταματάει, ενώ τρία λεπτά μετά το σουτ του Πέτρου έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 77' ο Βασιλαντωνόπουλος κέρδισε πέναλτι μπαίνοντας στην περιοχή από δεξιά, μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Τσομαχασβίλι και ο Τσιλούλης ανέλαβε την εκτέλεσή του ένα λεπτό αργότερα.

Δεν αστόχησε κι έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Σάββα Παντελίδη σ' ένα πολύ κρίσιμο χρονικό σημείο.

Προσπάθησε να ισοφαρίσει ξανά ο Απόλλων χωρίς επιτυχία

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν φανερή η πρόθεση από την πλευρά του Απόλλωνα για να βγει μπροστά και να πιέσει ψάχνοντας την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα αλλά δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν σπουδαίες φάσεις και το 1-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Απόλλων Παραλιμνίου: (Νίκος Καραμπετάκης): Φ. Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης, Ι. Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι, Τζελίδης, Τζαμπέγια (89' Κωνσταντινίδης), Καρυοφύλλης (76' Καρατλίδης), Ελέζι, Γεωργιάδης (69' Πέτρου), Γκέκας

Λαμία: (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σίμον (59' Βασιλαντωνόπουλος), Αντέτζο, Αμπάντα (59' Σαραμαντάς), Λαμπρόπουλος, Τζανδάρης, Στάνκο (73' Μπάμπης), Ντε Βισέντι (58' Τσιλούλης), Ρούμπεν Μαρτίνεθ (69' Τσούκαλος), Ασκόφσκι, Γιακουμάκης