ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-0: Ένα «δώρο» κι ένα άγγιγμα του Τάισον έκαναν τον «δικέφαλο» αφεντικό (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
18/1/2023 22:26
Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο προημιτελικό με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, καθώς επικράτησε 2-0 των «πράσινων» κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν στο 52' με τον Μπράντον Τόμας να εκμεταλλεύεται ένα απρόσμενο «δώρο» του Βαγιαννίδη και σχεδόν είκοσι λεπτά αργότερα ο Τάισον, λίγο μετά την είσοδό του, πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο, «γράφοντας» με ωραίο πλασέ το τελικό 2-0.

Πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την προσεχή Κυριακή (22/1) στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για το πρωτάθλημα και σε μία εβδομάδα (25/1) ξανά στο γήπεδο του «τριφυλλιού», στον αγώνα ρεβάνς του Κυπέλλου, στο οποίο υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει πλέον ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.

Δυνατό ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ, δοκάρι ο Παναθηναϊκός

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν φανερό ότι ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που είχε μπει πιο δυνατά και προσπαθούσε να πιέσει για να βρει κάποιο γκολ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν τρία κόρνερ και μετά το τελευταίο η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή, ωστόσο το συρτό σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ, στην πρώτη υποψία φάσης στο ματς.

Σιγά-σιγά άρχισε να ισορροπεί ο Παναθηναϊκός και στο 20' είχε την πρώτη δική του πολύ μεγάλη στιγμή. Μετά από σέντρα του Παλάσιος, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τσέριν ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, ο Κοτάρσκι έμεινε «άγαλμα» όμως στάθηκε τυχερός καθώς το σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του.

Ζήτησε πέναλτι στον Κουρμπέλη ο Παναθηναϊκός

Ο ρυθμός είχε βελτιωθεί και στο 24' ο ΠΑΟΚ θέλησε να αιφνιδιάσει με πλάγιο, ο Ζίβκοβιτς όμως δεν βρήκε τον Νάρεϊ στο γύρισμά του και η άμυνα των φιλοξενούμενων απομάκρυνε.

Οι «πράσινοι» έβρισκαν πλέον χώρους με τον Μπερνάρ να οργανώνει και τον Παλάσιος να κάνει κούρσες. Στο 27' το «τριφύλλι» έφτασε ξανά κοντά στο γκολ. Ο Χουάνκαρ σέντραρε, ο Μπερνάρ έκανε νέα σέντρα και ο Κουρμπέλης ενώ προσπάθησε να σκοράρει σε κενή εστία δέχτηκε μαρκάρισμα από τον Κουλιεράκη, ωστόσο ο ρέφερι Βίντσιτς κι από το VAR συμφώνησαν ότι δεν υπήρχε παράβαση και το ματς συνεχίστηκε.

Πήραν τον έλεγχο οι γηπεδούχοι

Η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 35' και ήταν για τους Θεσσαλονικείς. Η πίεση ψηλά απέδωσε καρπούς και ο Μπράντον Τόμας βρέθηκε σε καλή θέση στο «ύψος» της μεγάλης περιοχής, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό κι έφυγε αρκετά άουτ.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου σαρανταπενταλέπτου οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν τον έλεγχο και πίεζαν χωρίς να φτιάξουν ευκαιρίες, ωστόσο είχαν καταφέρει να «στριμώξουν» τους αντιπάλους τους, με το πρώτο μέρος πάντως να ολοκληρώνεται ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0).

Φουριόζος ο ΠΑΟΚ, γκάφα Βαγιαννίδη και 1-0 από τον Τόμας

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης ο ΠΑΟΚ έφτασε αρκετά κοντά στο γκολ. Ωστόσο μετά την ωραία συνεργασία του Ζίβκοβιτς με τον Κωνσταντέλια, το σουτ του πρώτου όμως ήταν αδύναμο και απέκρουσε σταθερά και εύκολα ο Λοντίγκιν.

Στο 52' οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό λάθος του Βαγιαννίδη ο οποίος έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τα πίσω, ο Τόμας πήρε την... ασίστ και πλάσαρε ψύχραιμα τον Λοντίγκιν για το 1-0.

«Μαγικό» ντεμπούτο Τάισον και γκολάρα για το 2-0

Ο ρυθμός είχε πέσει αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν φανερό ότι πατούσε καλύτερα, έχοντας παράλληλα και περισσότερες λύσεις. Οι αλλαγές λοιπόν του κόουτς Λουτσέσκου είχαν άμεσο αποτέλεσμα.

Στο 69' ο Τάισον πέρασε στο γήπεδο για το ντεμπούτο του και δύο λεπτά μετά πήρε την ασίστ μίας άλλης αλλαγής, του Νέλσον Ολιβέιρα, για να γράψει με ψύχραιμο πλασέ το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ

Ήταν πλέον φανερό ότι οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και πλέον έψαχναν ακόμα ένα γκολ που θα τους έφερνε ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στα ημιτελικά.

Στο 78' είχαν μία καλή στιγμή με κεφαλιά του Ίνγκασον έπειτα από κόρνερ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα κι έμοιαζαν να κυνηγούν σκιές στο χορτάρι της Τούμπας.

Πίεσαν οι «πράσινοι», «άγγιξε» τρίτο γκολ ο ΠΑΟΚ

Στο 86' ο Παναθηναϊκός θέλησε να απειλήσει, μετά το γύρισμα του Καμπετσή όμως ο Βέρμπιτς δεν μπόρεσε να σουτάρει και στη συνέχεια της φάσης ο Τσέριν δεν σούταρε μετά την πάσα του Πούχατς.

Οι «πράσινοι» πίεζαν όσο μπορούσαν για να βρουν ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης και στο 88' ο Καμπετσής δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 90' ο Σβαμπ σούταρε από μακριά και ο Λοντίγκιν αιφνιδιάστηκε απομακρύνοντας

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πούχατς λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ, με τον Λοντίγκιν να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση και να κρατάει το 2-0.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βίντσιτς που βρήκε θριαμβευτή τον ΠΑΟΚ με 2-0, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σοάρες (78' Βιεϊρίνια), Ντάντας, Ντάγκλας Αουγκούστο (68' Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (69' Ολιβέιρα), Κωνσταντέλιας (84' Μπίσεσβαρ), Μπράντον Τόμας (69' Τάισον)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (82' Καμπετσής), Πέρεθ, Κουρμπέλης (46' Τσοκάι), Τσέριν, Μπερνάρ (46' Βέρμπιτς), Παλάσιος (82' Κώτσιρας), Ιωαννίδης (71' Πούχατς)