Παναθηναϊκός – Βόλος 2-0: Δύο και λίγα ήταν! (video)

18/2/2023 19:02
Ο Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλάσιος και σκόρερ τους Κουρμπέλη (59’), Σπόραρ (69’ πεν.), κέρδισε... μόνο με 2-0 τον Βόλο στην Λεωφόρο και ξέφυγε προσωρινά με +4 από την 2η ΑΕΚ μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι «αιωνίων» στο Φάληρο. Εξαιρετικό παιχνίδι από τους «πράσινους», που είχαν δύο δοκάρια και χαμένα τετ-α-τετ για να πάρουν νωρίτερα προβάδισμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα από το 50’ λόγω αποβολής του Σι.

Την τρίτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με το δίκαιο 2-0 του Βόλου στην Λεωφόρο και απέκτησε προσωρινά προβάδισμα τεσσάρων βαθμών από την 2η ΑΕΚ έχοντας δύο παιχνίδια περισσότερα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Παλάσιος ο οποίος μπήκε από… σπόντα στο αρχικό σχήμα (ένιωσε ενοχλήσεις ο Κλεϊνχέισλερ και δεν αγωνίστηκε) και είχε δύο δοκάρια, ασίστ στο πρώτο γκολ, κερδισμένο πέναλτι αλλά και κερδισμένη αποβολή! Σκόρερ του «τριφυλλιού» οι Κουρμπέλης (59’) και Σπόραρ (69’ πεν.), με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να ήταν κυρίαρχη σε όλο το παιχνίδι, παίζοντας μάλιστα καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο δεν είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε με διαφορά την καλύτερη εμφάνιση της στο δεύτερο γύρο, έχοντας ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ (28-1 τελικές!!) και πηγαίνει με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι «αιωνίων» με τον Ολυμπιακό. Από την πλευρά του ο Βόλος γνώρισε μία ήττα εντός προγράμματος, ξέροντας πως παραμένει «αγκαλιά» με τη συμμετοχή του στα πλει-οφ μετά τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής επί του Ατρόμητου.

Εκρηκτικό 20λεπτο με χαμένα τετ-α-τετ και δοκάρι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και «άγγιξε» το γκολ στην πρώτη σημαντική ευκαιρία του. Στο 8’ ο Κουρμπέλης βρήκε με εκπληκτική μπαλιά τον Ιωαννίδη ο οποίος αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Δέκα λεπτά μετά οι «πράσινοι» είχαν και δεύτερο χαμένο τετ-α-τετ αυτή τη φορά με τον Μαντσίνι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Βόλου, βγήκε απέναντι από τον Κλέιμαν αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κράτησε το μηδέν.

Η πίεση του «τριφυλλιού» ήταν ασφυχτική και στο 19’ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με σουτ στην κίνηση του Παλάσιος λίγο έξω από την περιοχή. Ο Βόλος επιχείρησε στα επόμενα λεπτά να παγώσει το ρυθμό αλλά στο 28’ ο Παναθηναϊκός είχε νέα καλή στιγμή με σουτ του Μαντσίνι μέσα από την περιοχή το οποίο κόντραρε στον Εσκοβάλ και επέτρεψε στον Κλέιμαν να αποκρούσει.

Φώναξαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι

Οι τελικές του Παναθηναϊκού διαδέχονταν η μία την άλλη. Στο 31’ το μακρινό σουτ του Ιωαννίδη πέρασε δίπλα από τα δοκάρια ενώ στο 36’ ο Κουρμπέλης δοκίμασε και αυτός το πόδι του εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο. Τέσσερα λεπτά μετά ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μαντσίνι στην περιοχή. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στη φάση για μαρκάρισμα του Σι, ωστόσο το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, προκαλώντας την έκρηξη της ΠΑΕ, η οποία έγραψε στο ημίχρονο στο twitter: «Ούτε το VAR συμβουλεύει τον διαιτητή να δώσει το πέναλτι. Απίστευτο!». Το 0-0 ήταν έτσι το σκορ του ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να μη μετουσιώνει σε γκολ την πλήρη υπεροχή του.

Από νωρίς με δέκα ο Βόλος

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μπράτσος επιχείρησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας τον Οζέγκοβιτς αντί του Καρτάλη. Τα σχέδια του όμως χάλασαν από πολύ νωρίς, αφού στο 50’ ο Σι είδε δεύτερη κίτρινη για ανατροπή του Παλάσιος, αφήνοντας τον Βόλο με δέκα παίκτες.

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί άμεσα το προβάδισμα, καθώς στο 52’ ο Παλάσιος συνέκλινε και εκτέλεσε λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το «καθάρισε» σ’ ένα δεκάλεπτο

Η πίεση των «πρασίνων» απέδωσε καρπούς στο 59ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έκρυψαν τη μπάλα και ο Κουρμπέλης την εμφάνισε στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, λύνοντας το γόρδιο δεσμό. Την ασίστ έδωσε ο Παλάσιος, ο οποίος έπαιξε το ένα-δύο με τον Βαγιανίδη στην περιοχή και γύρισε υπέροχα στον αρχηγό του «τριφυλλιού» ο οποίος από τη μικρή περιοχή δεν αστόχησε.

Τα πάντα τελείωσαν δέκα λεπτά μετά. Ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι από τον Σιέλη και ο νεοεισελθόντας Σπόραρ εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα «γράφοντας» το 2-0.

Διαδικαστικά τα εναπομείναντα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει το ρυθμό μεν αλλά όχι και τη διάθεση του να ψάξει ένα τρίτο τέρμα. Αυτό θα μπορούσε να έρθει στο 90+1’ με την κεφαλιά του Σάρλια να «αγγίζει» το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν. Λίγο νωρίτερα είχε ακυρωθεί πέναλτι στον Χουάνκαρ μετά από παρέμβαση του VAR, καθώς υπήρξε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Το 2-0 ήταν το τελικό σκορ και το μόνο αρνητικό ήταν ο τραυματισμός του Κουρμπέλη, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 75’ μετά από πρόβλημα στο δικέφαλο.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (63' Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86' Πούχατς), Ρούμπεν, Κουρμπέλης (75' Τσέριν), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (63' Σπόραρ), Μαντσίνι (76' Βέρμπιτς).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Γκάγκι, Λούνα, Κούτσιας (72' Τσοκάνης), Πιρές (61' Κάτσε), Τσιρίνος, Καρτάλης (46' Οζέγκοβιτς).