Ντιναμό Κιέβου-Άρης 2-1 (6-5 πεν.): Άξιζε την πρόκριση, «λύγισε» στις λεπτομέρειες

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
17/8/2023 23:00
Ο Άρης ηττήθηκε με 2-1 από την Ντιναμό Κιέβου στο Βουκουρέστι για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και έπειτα στα πέναλτι όπου οι Ουκρανοί πήραν την πρόκριση με 6-5.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Τζούρασεκ στο 39', έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Είδαν την αντίπαλο τους να πιέζει αρκετά στο δεύτερο μέρος και σε μία στιγμή αδράνειας στο 85' έγινε η ανατροπή.

Από εκεί και έπειτα όμως οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι, άξιζαν ένα γκολ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση με τον Φαμπιάνο. Αγωνίστηκαν μάλιστα με δέκα παίκτες στο δεύτερο μέρος του έξτρα χρόνου όμως και πάλι ήταν ανώτεροι.

Στη διαδικασία των πέναλτι όμως, οι Μενέντεζ και Οντουμπάτζο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μπούστσαν ο Χουτεσιώτης απέκρουσε την εκτέλεση του Πάρις αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του την πρόκριση.

Με σωστό πλάνο ο Άρης

Η Ντιναμό έδειξε διάθεση στα πρώτα λεπτά να πάρει την μπάλα στα πόδια της και έψαξε χώρους για να απειλήσει την εστία του Χουτεσιώτη. Ο Άρης αμυνόταν σωστά αλλά δεν μπορούσε να πάρει την κατοχή, έκανε αρκετά λάθη και έδινε δεύτερες ευκαιρίες στην αντίπαλο του.

Όσο περνούσε η ώρα οι Ουκρανοί προσπαθούσαν να αυξήσουν την πίεση τους, είχαν τον έλεγχο όχι όμως και κάποια σημαντική ευκαιρία. Ο Άρης ήθελε να «χτυπήσει» κυρίως με αντεπιθέσεις και είχε ένα σουτ με τον Μορόν στο 26' το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Μπούστσαν.Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν το πλάνο τους να δουλεύει, κρατούσαν εύκολα την Ντιναμό μακριά από την εστία τους και σιγά-σιγά προσπαθούσαν να βγουν μπροστά. Έτσι στην πρώτη τους ουσιαστική φάση στο 39' άνοιξαν το σκορ. Ο Κάρλσον έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Πάλμα γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Τζούρασεκ από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό έδωσε ακόμη καλύτερη ψυχολογία στον Άρη που πλέον είχε τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μάλιστα ο Πάλμα βρήκε χώρο από τα αριστερά και έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Με τη συμπλήρωση όμως 45 λεπτών η Ντιναμό βρήκε την ισοφάριση. Ο Βολόσιν έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Χουτεσιώτη έπειτα από πολύ ωραία πάσα του Σίντορτσουκ.

Αδράνησε ο Άρης, στην παράταση το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο δεύτερο μέρος και είχαν ένα σουτ με τον Σαπαρένκο στα πρώτα δευτερόλεπτα αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.

Οι παίκτες του Τερζή έδειχναν την ίδια διάθεση στην άμυνα τους με αυτή στο πρώτο μέρος και στο 56' έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Τζούρασεκ βγήκε πολύ ωραία από τα αριστερά και γύρισε την μπάλα αλλά ο Κάρλσον δεν μπόρεσε να τη βρει όπως θα ήθελε για να την στείλει στα δίχτυα.

Η Ντιναμό απειλούσε με κάποια μακρινά σουτ του του Σίντορστουκ τα οποία όμως ήταν άστοχα. Οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που πίεζαν αρκετά στην επανάληψη, μετά από ένα σημείο έκλεισαν τον Άρη στην περιοχή του και έψαχναν να δημιουργήσουν καταστάσεις στην εστία του.

Στο 78' όμως ο Μπουγιάλσκι βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ όμως ο Χουτεσιώτης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 85' όμως η Ντιναμό κατάφερε να κάνει την ανατροπή όταν ο Καραβάγιεφ βρέθηκε μόνος του στα δεξιά της επίθεσης και έπιασε το σουτ με τον Χουτεσιώτη να μην έχει καλή αντίδραση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι «κίτρινοι» δεν είχαν καλή αντίδραση στο γκολ, πιέστηκαν μάλιστα στα τελευταία λεπτά όμως στις καθυστερήσεις παραλίγο να πετύχουν την ισοφάριση με ένα αυτογκόλ αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά παρά την άστοχη έξοδο του Μπούστσαν δεν μπόρεσε να βρει στόχο σπαταλώντας μία τεράστια ευκαιρία.

Ανώτερος και με δέκα ο Άρης στην παράταση

Η Ντιναμό μπήκε στην παράταση δείχνοντας διάθεση να βρει το γκολ και να μην οδηγηθεί η αναμέτρηση στα πέναλτι. Ο Άρης ήταν αυτός βέβαια που είχε μία τελική στο 94' με τον Χριστοδουλόπουλο ο οποίος όμως δεν βρήκε στόχο από πλάγια θέση. Στο 104' ο Πάβιτσιτς βγήκε ωραία από τα αριστερά, μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε σωτήρια ο Μπούστσαν.

Ένα λεπτό μετά ο Λάζαρος με φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ο Άρης έδειχνε καλύτερος στην παράταση και πιο φρέσκος από την αντίπαλο του. Με το ξεκίνημα όμως του δεύτερου μέρους της παράτασης ο Πάβιτσιτς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι οι Θεσσαλονικείς έμειναν με δέκα παίκτες.

Παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα ο Άρης είχε μεγάλη ευκαιρία στο 113' να βρει το γκολ όμως ο Μενέντεζ ήταν άστοχος από πλεονεκτική θέση και δύο λεπτά μετά ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Μπούστσαν απέκρουσε σωτήρια.

Αφού ο Άρης δεν βρήκε το γκολ που άξιζε στην παράταση, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί οι Μενέντεζ και Ουντουμπάτζο δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και ο Άρης