Ολυμπιακός-Τσουκαρίτσκι 3-1: «Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και με το ένα πόδι στους ομίλους!

24/8/2023 23:59
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 της Τσουκαρίτσκι στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ και στην ουσία «κλείδωσε» από τώρα την είσοδο του στους ομίλους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχαν τρία γκολ και απειλήθηκαν ελάχιστα από την αντίπαλο τους. Ο Ελ Καααμπί με δύο τέρματα (3', 40') και ο Φορτούνης (15') ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Μαρτίνεθ που είδε τους παίκτες του να πιάνουν πολύ καλή απόδοση.

Η Τσουκάριτσκι κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μιλαντίνοβιτς αλλά δεν έπεισε με την απόδοση της πως μπορεί να καταφέρει κάτι στον επαναληπτικό.

Ο επαναληπτικός στη Σερβία μοιάζει να αποκτά τυπική διαδικασία κυρίως λόγω της εικόνας που έδειξαν οι δύο ομάδες σήμερα. Ο Ολυμπιακός φάνηκε τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω από την Τσουκαρίτσκι και απλά θα χρειαστεί να δείξει την στοιχειώδη σοβαρότητα την ερχόμενη Πέμπτη για να πανηγυρίσει την πρόκριση.

Έδειξε την ανωτερότητα του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε την μπάλα στα πόδια του και έψαξε να απειλήσει. Έτσι κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3' όταν ο Βρουσάι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήρθε ο Ελ Κααμπί από κοντά να «γράψει» το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «ερυθρόλευκους» που δύο λεπτά μετά είχαν δοκάρι σε μία σέντρα-σουτ του Ελ Κααμπί και συνέχιζαν να πιέζουν ψάχνοντας άμεσα και δεύτερο γκολ. Στο 9' ο Μασούρας απείλησε με ένα σουτ το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Σαμούροβιτς όμως στο 16' ήρθε και το δεύτερο γκολ.Ο Καμαρά με ωραία πάσα βρήκε τον Φορτούνη και αυτός με ένα εξαιρετικό σουτ δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι παίκτες του Μαρτίνεθ πατούσαν σαφώς καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 31' και πάλι ο Ελ Κααμπί ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση αλλά με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαμούροβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν για πρώτη φορά απειλητικοί στο 36' από μία στατική φάση αλλά είδαν τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Σούμπουτις ενώ στη συνέχεια ο Τόσιτς σούταρε άουτ.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να βρει και τρίτο γκολ πριν τελειώσει το ημίχρονο, ήταν εμφανές η ανωτερότητα του στο γήπεδο και έτσι στο 40' ο Ελ Κααμπί το πέτυχε. Ο Φορτούνης βρέθηκε στα δεξιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε τη σέντρα και ο Μαροκινός επιθετικός πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έκανε το 3-0.

Η Τσουκαρίτσκι προσπάθησε να αντιδράσει και πριν λήξει το ημίχρονο έχασε την καλύτερη της ευκαιρία αλλά ο Στάνκοβιτς από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Έπεσε ο ρυθμός, διατηρήθηκε ο έλεγχος από τον Ολυμπιακό, η χαλάρωση έφερε το 3-1

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με την ίδια επιθετική διάθεση και σκόραραν με τον Καμαρά στο 49' όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του μέσου του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο, έφτιαξε άλλη μία ευκαιρία με τον Μπιέλ στπ 56' και έδειχνε διάθεση για τέταρτο γκολ.

Ο Φορτούνης στο 59' με ωραία εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Σαμούροβιτς να κάνει μία ωραία επέμβαση. Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε, ο Μαρτίνθε προχώρησε σε αλλαγές αλλά η ομάδα του συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα.

Στο 74' μάλιστα και έπειτα από πολύ ωραία συνεργασία ο Μπιέλ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ο Ισπανός άσος ήταν πρωταγωνιστής και στην αμέσως επόμενη φάση για τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά βρήκε στόχο αλλά ο Σαμούροβιτς του αρνήθηκε το γκολ. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων «σταμάτησε» και τον Ελ Αραμπί στο 86' ενώ στην αγκαλιά του κατέληξε και το σουτ του Φορτούνη στο 90'.

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε αρκετά στο τέλος και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Τσουκαρίτσκι μειώνοντας σε 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Μιλαντάνοβιτς αλλά θα πρέπει να έχει εντελώς διαφορετική εικόνα για να έχει ελπίδες για κάτι καλύτερο στον επαναληπτικό.

Ολυμπιακός (Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Φρέιρε, Ρέτσος (71' Πορόζο), Βρουσάι, Καμαρά (60' Έσε), Ιμπόρα, Μπιέλ (82' Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Μασούρας (59' Σκάρπα), Ελ Κααμπί (71' Ελ Αραμπί)

Τσουκαρίτσκι (Μάτιτς):Σαμούροβιτς, Σούμποτιτς, Ντρέζγκιτς, Στεβάνοβιτς, Τόσιτς, Κόβατς (46' Ντότσιτς), Σισοκό, Στάνκοβιτς (69' Μιλαντάνοβιτς), Ρογκάν (46' Νίκσεβιτς), Ιβάνοβιτς (86' Μάριο Γκόμες), Εντιαγέ (46' Γιάνκοβιτς)