Μπράγκα - Παναθηναϊκός 2-1: Ο Μαντσίνι κράτησε «ζωντανούς» τους «πράσινους» (video)

24/8/2023 00:06
Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» όλα τα λάθη και την αστοχία του στην Πορτογαλία ηττήθηκε 2-1 από την Μπράγκα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ όμως έμεινε «ζωντανός» για την πρόκριση.

Τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς για το «τριφύλλι», καθώς δεν ήταν κατώτερο των «αρσεναλίστας» όμως «πλήρωσε» τα λάθη του.

Ενώ ήταν ανώτερο στο πρώτο μέρος, βρέθηκε στο 51' πίσω στο σκορ από το γκολ του Αμπέλ Ρουίθ, ο Σπόραρ έχασε την ευκαιρία της χρονιάς για να ισοφαρίσει και στο 73' ο Τζαλό «έγραψε» το 2-0.

Όλα έμοιαζαν «μαύρα» όμως στο 95' ο Ιωαννίδης με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Μαντσίνι και ο Αργεντινός εξτρέμ με υπέροχο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Πλέον τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της προσεχούς Τρίτης (29/8) στο ΟΑΚΑ που αναμένεται να είναι κατάμεστο.

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός αλλά και άστοχος στο ξεκίνημα, απείλησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία καταγράφηκε στο 2' και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιλένα εκτέλεσε με πάσα ένα φάουλ και ο Πέρεθ σέντραρε, με τον Μάγκνουσον να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παλάσιος από πλάγια θέση προτίμησε να σουτάρει και όχι να πασάρει, σπαταλώντας μία υποψία φάσης.

Στο 7' ο Μαντσίνι βρέθηκε σε καλή θέση και σούταρε στο δοκάρι, όμως η φάση δεν μέτρησε καθώς ο Αργεντινός εξτρέμ ήταν οφσάιντ.

Έξι λεπτά μετά ο Μάγκνουσον εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο τέταρτο όμως στην πρώτη απειλητική στιγμή, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για απρόσεκτο μαρκάρισμα του Βαγιαννίδη στον Μπρούμα στο 16'.

Από το VAR όμως ειδοποίησαν τον Γερμανό διαιτητή Τσβάιερ να δει ξανά τη φάση κι έδωσε το φάουλ υπέρ του Έλληνα μπακ από τον Ολλανδό εξτρέμ.

Η φάση αυτή έφερε ένα μικρό «πάγωμα» στον ρυθμό και μέχρι το cooling break στα μέσα του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 30' ο Παλάσιος βρέθηκε εντός περιοχής και σούταρε διαγώνια, όμως ο τερματοφύλακας Ματέους απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του, με τον επόπτη να σηκώνει λανθασμένα το σημαιάκι, καθώς η μπάλα είχε πάει από αμυντικό στον Αργεντινό εξτρέμ κι αν σκόραρε εκτός απροόπτου το τέρμα του θα μετρούσε.

Οι «αρσεναλίστας» υποχρεώθηκαν σε μία αναγκαστική αλλαγή στο 36', με τον Αλ Μουσράτι να αποχωρεί τραυματίας και τον Αντρέ Όρτα να περνάει στη θέση του.

Προς το φινάλε του πρώτου μέρους οι Πορτογάλοι είχαν τρεις υποψίες καλής στιγμής. Η κεφαλιά του προωθημένου Φόντε έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Μπρινιόλι στο 43'.

Στις καθυστερήσεις -που ήταν οκτώ λεπτά λόγω των αρκετών διακοπών- ο Αντρέ Όρτα σούταρε με την μπάλα να φεύγει κόρνερ κι από την εκτέλεσή του ο Αμπέλ Ρουίθ ήταν πολύ άστοχος στο σουτ έξω από την περιοχή.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Η Μπράγκα τα... έβαλε, ο Σπόραρ έχασε το... άχαστο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 48', όμως ο Μπρινιόλι έκανε σπουδαία απόκρουση στην προβολή του Αμπέλ Ρουίθ σώζοντας την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Στο 51' οι «αρσεναλίστας» άνοιξαν το σκορ. Οι αλληλοκαλύψεις δεν ήταν καλές στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Αμπέλ Ρουίθ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Μπρινιόλι σκοράροντας για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη, όμως ο Παλάσιος μετά τη σέντρα του Χουάνκαρ αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Στο 62' οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με κεφαλιά του προωθημένου Μαρίν και δευτερόλεπτα μετά ο Σπόραρ έχασε μία απίστευτη ευκαιρία.

Ο Μαντσινί έφυγε από αριστερά και γύρισε την μπάλα στον Σλοβένο σέντερ φορ ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 73' κι αμέσως μετά το cooling break ο Γεντβάι έκανε γκάφα μετά από πλάγιο και ο Τζαλό δεν συγχώρησε για το 2-0.

Ο Μαντσίνι στο 95' τον κράτησε «ζωντανό»

Ο χρόνος κυλούσε δίχως ευκαιρίες και στο 94' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρινιόλι να νικάει σε τετ α τετ τον Ρόνι Λόπεθ και να κρατάει το 2-0.

Στο 95' ο Ιωαννίδης έκανε υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Μαντσίνι και ο Αργεντινός σκόραρε για το 2-1 και κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό για την πρόκριση.

Τίποτα δεν άλλαξε στα λιγοστά εναπομείναντα λεπτά και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους Πορτογάλους να επικρατούν 2-1.

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Αλ Μουσράτι (36' Α. Όρτα), Καρβάλιο, Πίζι (66' Τζαλό), Ρ. Όρτα (85' Ρόνι Λόπεθ), Μπρούμα (85' Κάστρο), Αμπέλ Ρουίθ (85' Μπανζά)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (82' Αράο), Βιλένα (76' Τσέριν), Τζούρισιτς (65' Μπερνάρ), Παλάσιος (76' Αϊτόρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (65' Ιωαννίδης)