ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 2-2: Έ«χ»ασαν ένα σωρό ευκαιρίες κι «έπεσαν» τέταρτοι οι «πράσινοι» (video)

3/3/2024 21:33
Ο ΟΦΗ και ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ» στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός ότι στην επανάληψη έχασαν πολλές ευκαιρίες τελικά κινδύνευσαν και με ήττα, με την ισοπαλία να τους φέρνει στους 56 βαθμούς και στην τέταρτη θέση, απέχοντας τέσσερις πόντους από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ πριν από την έναρξη των πλέι οφ και με τον Ολυμπιακό να τους προσπερνάει.

Από την άλλη οι Κρητικοί έπαιξαν με ψυχή και με 25 πόντους τερμάτισαν στην 10η θέση της κανονικής περιόδου, έχοντας διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη.

Όσον αφορά τα γκολ του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Χιμένεθ στο 21' και πέναλτι του Ισέκα στο 81', ενώ το «τριφύλλι» ισοφάρισε με τον Ιωαννίδη στο 35' και με τον Σπόραρ στο 83' για το τελικό 2-2.

«Φωνάζει» για τη διαιτησία το «τριφύλλι» καθώς θεωρεί ότι τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν λιγότερα απ' όσα έπρεπε αλλά και για τη φάση του πέναλτι με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι.

Προβάδισμα για τον ΟΦΗ με τον Χιμένεθ, ισοφάρισε ο Ιωαννίδης

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα θέλοντας να αιφνιδιάσουν και στο 2' ένα σουτ του Λάρσον από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έφυγε αρκετά άουτ.Μετά το πεντάλεπτο πάντως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και βγήκαν κάποιες φορές με καλές προοπτικές στην επίθεση, ωστόσο έκαναν εύκολα λάθη στην τελική πάσα και δεν κατέγραψαν κάποια σημαντική φάση μέχρι το 20'.

Στο 14' ο Βαγιαννίδης σε μία ατομική του ενέργεια συγκρούστηκε με τον Μπάουμαν όμως ευτυχώς ο γκολκίπερ του ΟΦΗ δεν τραυματίστηκε σοβαρά και ο Έλληνας μπακ είδε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Βεργέτη.

Στο 21' πάντως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ισέκα έκανε μία απλή πάσα στον Χιμένεθ, ο Ακαϊντίν ήταν σε εντελώς λανθασμένη θέση και ο Ισπανός μεσοεπιθετικός της ομάδας του Τραϊανού Δέλλα πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ ζήτησε φάουλ του Ούγκο στον Ισέκα όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης υποστήριξε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Οι «πράσινοι» δεν πατούσαν καθόλου καλά στο χορτάρι όμως στο 35' έφτασαν στην ισοφάριση χάρη στην ατομική τους ποιότητα. Ο Μπερνάρ έκανε υπέροχη ενέργεια και «μαγική» κάθετη μπαλιά στον Ιωαννίδη και ο τελευταίος δεν αστόχησε μέσα από την περιοχή νικώντας τον Μπάουμαν και ισοφαρίζοντας 1-1.

Στο 39' το δυνατό σουτ του Μπακασέτα κόντραρε κι έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του ΟΦΗ με τον Παναθηναϊκό να πιέζει για την ανατροπή.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 44' και ήταν για το «τριφύλλι», με το σουτ του Παλάσιος από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Μπάουμαν.

Δοκάρι και μεγάλες ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός, προβάδισμα με πέναλτι οι Κρητικοί, απάντησε άμεσα ο Σπόραρ

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός πλησίασε στην ολική ανατροπή και το 1-2. Έπειτα από ωραία συνεργασία ο Μπακασέτας βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή στο 46', αλλά το τελείωμα του αρχηγού της Εθνικής ήταν τραγικό και πολύ άστοχο με το δεξί πόδι.

Στο 52' ο Παλάσιος βρέθηκε ξανά μέσα στην περιοχή αλλά ο Μπάουμαν του είπε ξανά «όχι» και δύο λεπτά αργότερα ο Μπερνάρ έκανε νέα φοβερή μπαλιά στον Ιωαννίδη όμως ο τελευταίος πλάσαρε στο δοκάρι του ΟΦΗ σπαταλώντας μία μεγάλη ευκαιρία.

Στο 62' οι «πράσινοι» πλησίασαν ξανά στο γκολ με τον Ακαϊντίν να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπερνάρ όμως ο Μπάουμαν με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν αφόρητα και στο 64' το σουτ του Μπακασέτα κόντραρε στον Θοράρινσον κι έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια κι από το κόρνερ ο Ούγκο μόνος του αστόχησε σε κεφαλιά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την πρώτη τους φάση στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο όμως ο Ριέρα σούταρε αρκετά άστοχα από πλάγια θέση.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Λάρσον έπεσε μέσα στην περιοχή και οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, σε μία αρκετά δύσκολη φάση που χρειάστηκε χρόνος για να ελεγχθεί.

Στο 78' ο Βεργέτης καταλόγισε πέναλτι μετά από χρήση VAR και στο 81' ο Ισέκα ανέλαβε την ευθύνη για την εκτέλεσή του.

Ο Ντραγκόφσκι έπεσε σωστά όμως ο επιθετικός του ΟΦΗ τον νίκησε έστω και δύσκολα για το 2-1.

Οι «πράσινοι» έπρεπε να βγουν μπροστά πλέον και το έκαναν ισοφαρίζοντας στο 83' με τον Μαντσίνι να σεντράρει και τον Σπόραρ να σκοράρει με προβολή για το 2-2.

Στο 88' ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» ξανά την ανατροπή αλλά η κεφαλιά του Σπόραρ έφυγε μόλις άουτ.

Στον έξτρα χρόνο ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Λουκάο αλλά αυτήν τη φορά ο Βεργέτης και ο Παπαπέτρου στο VAR συμφώνησαν ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στις καθυστερήσεις που ήταν επτά λεπτά παρά το γεγονός ότι η φάση του πέναλτι του ΟΦΗ εξετάστηκε από το VAR και συνολικά χρειάστηκαν έξι λεπτά για να εκτελεστεί και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Θοράρινσον, Μεγιάδο, Μπάκιτς (74' Γκλάζερ), Μπάκου (74' Λουίζ Φελίπε), Χιμένεθ (59' Ριέρα), Αποστολάκης (59' Αμπάντα), Ισέκα (87' Λουκάο)

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (70' Κώτσιρας), Ακαϊντίν, Ούγκο, Ζέκα (71' Μαντσίνι), Τσέριν, Μπακασέτας, Παλάσιος (70' Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης