Λούκα Μόντριτς: Έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Euro (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
25/6/2024 04:22
Ο Λούκα Μόντριτς με το γκολ που σημείωσε στο παιχνίδι με την Ιταλία έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Euro αλλά φυσικά δεν το χάρηκε μετά τον διαφαινόμενο αποκλεισμό της Εθνικής Κροατίας.

Η Ιταλία χάρη σε γκολ-buzzer beater του Τζακάνι στο 90+8' πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στην Κροατία και μαζί και την πρόκριση στους «16», αφήνοντας ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στους Κροάτες.

Είναι ένα τέλος εποχής για τον Λούκα Μόντριτς, ο οποίος στο 55ο λεπτό είχε δώσει το προβάδισμα στην «Χρβάτσκα», ένα λεπτό μετά το χαμένο πέναλτι, και έγραψε ιστορία αφού έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Euro σε ηλικία 38 ετών και 289 ημερών.

Οι γηραιότεροι σκόρερ στην ιστορία του Euro:

Λούκα Μόντριτς 38 ετών, 289 ημερών (Κροατία 1-1 Ιταλία, 24/06/2024)
Ίβιτσα Βάστιτς 38 ετών, 257 ημερών (Αυστρία 1-1 Πολωνία, 06/12/2008)
Γκόραν Πάντεφ 37 ετών, 321 ημερών (Αυστρία 3-1 Βόρεια Μακεδονία, 13/06/2021)
Ζόλταν Γκέρα 37 ετών, 61 ημερών (Ουγγαρία 3-3 Πορτογαλία, 22/06/2016)
Γκάρεθ ΜακΌλι 36 ετών, 194 ημερών (Ουκρανία 0-2 Βόρεια Ιρλανδία, 16/06/2016)
Κριστιάνο Ρονάλντο 36 ετών, 138 ημερών (Πορτογαλία 2-2 Γαλλία, 23/06/2021)
Αντρί Σεφτσένκο 35 ετών, 256 ημερών (Ουκρανία 2-1 Σουηδία, 06/11/2012)
Γιώργος Καραγκούνης 35 ετών, 102 ημερών (Ελλάδα 1-0 Ρωσία, 16/06/2012)
Γιαν Κόλερ 35 ετών, 77 ημερών (Τουρκία 3-2 Τσεχία, 15/06/2008)
Κριστιάν Πανούτσι 35 ετών, 62 ημερών (Ιταλία 1-1 Ρουμανία, 13/06/2008)

Ο Μόντριτς μάλιστα αναδείχθηκε και MVP του ματς, με τη φωτογραφία που τον απεικονίζει με το βραβείο έχοντας βουρκωμένα για τον διαφαινόμενο αποκλεισμό να έχει γίνει ήδη viral.