Άγιαξ-Παναθηναϊκός 0-1 (13-12 πεν.): «Λύγισαν» σε μία απίθανη διαδικασία πέναλτι οι σπουδαίοι «πράσινοι» (video)

16/8/2024 00:25
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με το εντυπωσιακό 13-12 από τον Άγιαξ ενώ είχε κερδίσει με 1-0 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού στο Άμστερνταμ κι έτσι αποκλείστηκε από τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα στα ενενήντα λεπτά και με ένα γκολ του Τετέ στο 89' έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση εκεί όπου είχαν περισσότερη διάθεση αλλά δεν βρήκαν το γκολ. Έτσι μετά από 34 εκτελέσεις πέναλτι, ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει την πρόκριση, με τον Ντραγκόφσκι να έχει δύο αποκρούσεις και τον Βιλένα να χάνει το μοιραίο πέναλτι για τους «πράσινους».

Πλέον η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ εκεί όπου έχει πάλι δύσκολο έργο καθώς θα αντιμετωπίσει τη Λανς.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ωστόσο πως έχει τη δυνατότητα να βρεθεί σε League Phase ευρωπαϊκής διοργάνωσης αρκεί να έχει συνέπεια στην απόδοση του.

Ο «κέρβερος» Ντραγκόφσκι κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό

Ο Άγιαξ με την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού απείλησε στο ματς με τον Φορμπς να ανοίγει πολύ ωραία για τον Φιτζ-Τζιμ αυτός βρήκε χώρο μπροστά του κι έκανε το σουτ με τον Ντραγκόφσκι να διώχνει σωτήρια.

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε να βιάζεται και στο 8' ήταν αυτός που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Μαντσίνι πίεσε ψηλά, ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα και συνεργάστηκε με τον Τζούρισιτς αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε. Στη συνέχεια της φάσης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Χάτο με ένα τρομερό τάκλιν έδιωξε σωτήρια, με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται για πέναλτι στον Ιωαννίδη.

Oι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα, είχαν ένα άστοχο σουτ με τον Μπακασέτα στο 15' και προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Ο Άγιαξ βέβαια εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του Φορμπς που άφησε πίσω του τον Κώτσιρα στο 18' όμως ο Άκπομ δεν μπόρεσε με προβολή έπειτα να τη στείλει στα δίχτυα.

Oι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι όταν έβρισκαν χώρους και στο 22' ο Κώτσιρας έδιωξε σωτήρια πριν προλάβει ο Άκπομ να τελειώσει τη φάση. Οι Ολλανδοί πήραν μετά από ένα σημείο οι ίδιοι την μπάλα στα πόδια τους και στο 26' έπειτα από μία πολύ ωραία κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ ο Σούταλ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Από μία στατική φάση στο 29' μάλιστα ο Άγιαξ «άγγιξε» το γκολ, όταν ο Ντραγκόσφκι έκανε μία άστοχη έξοδο, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ιωαννίδης έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Τέσσερα λεπτά μετά και πάλι οι παίκτες του Αίαντα βγήκαν πολύ ωραία στην επίθεση, ο Μπέργκχαους «έκλεισε» από τα δεξιά κι έκανε το σουτ με την προσπάθεια του όμως να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

O Παναθηναϊκός θέλησε να ρίξει λίγο τον ρυθμό αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει, σε αντίθεση με τον Άγιαξ που έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία στο 44'. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία ο Άκπομ βρέθηκε απέναντι από τον Ντραγκόφσκι κι έκανε το σουτ όμως ο Πολωνός έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια.

Ο Άγγλος επιθετικός ήταν ο πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση αλλά η κατάληξη ήταν η ίδια, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να αποκρούει και πάλι σωτήρια την κεφαλιά του αντιπάλου του.

Ωραίος ρυθμός, εκατέρωθεν ευκαιρίες και «λυτρωτής» Τετέ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά του έλειπε η καλή τελική πάσα στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Στο 55' ωστόσο ο Τζούρισιτς κατέβασε ωραία την μπάλα και άφησε πίσω τον τον Χέντερσον όμως δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Πάσβιρ που έδιωξε ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπακασέτας προσπαθήσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από τα 40 μέτρα αλλά δεν βρήκε στόχο.

O Άγιαξ όμως απάντησε αμέσως μετά με τον Τέιλορ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Ντραγκόφσκι για άλλη μία φορά είπε «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο στον αντίπαλο του.

Το παιχνίδι είχε πολύ ωραίο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στο 63' ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Τσέριν πήρε την κόντρα έπειτα από σουτ του Μπακασέτα και προσπάθησε να νικήσει τον Πάσβιρ από πλάγια θέση όμως αυτός απέκρουσε με τα πόδια ενώ στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Ίνγκασον έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έβρισκαν χώρους κυρίως από τα αριστερά της επίθεσης τους αλλά οι προσπάθειες τους δεν έβρισκαν στόχο. Οι «πράσινοι» είχαν την επόμενη τους καλή ευκαιρία στο 85' αλλά ο Τετέ δεν έκανε καλό τελείωμα από πλεονεκτική θέση.

Στο 88' βέβαια ο Άγιαξ έχασε τεράστια ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι όταν o Xοντς βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ντραγκόσφκι και στην επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ.

Οι Βιλένα, Τετέ και Γερεμέγεφ συνεργάστηκαν πολύ ωραία έξω από την περιοχή, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε μέσα σε αυτή και αφού είδε το πρώτο του σουτ να «κόβεται» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πολύ ωραίο τελείωμα στη συνέχεια. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

34 πέναλτι για να κριθεί ο νικητής

Στο ξεκίνημα του έξτρα χρόνου ο Άγιαξ ήταν αυτός που πήρε την μπάλα στα πόδια του, όμως ο Τετέ απείλησε ξανά στο 98' αλλά αυτή τη φορά το πλασέ του κόντραρε κι κατέληξε κόρνερ. Οι Ολλανδοί θέλησαν να πιέσουν και να βρουν το γκολ την ώρα που ο Παναθηναϊκός έψαχνε χώρο για να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαπεντάλεπτου οι Τετέ και Βιλένα είχαν δύο τελικές που δεν ανησύχησαν τον Πάσβιρ, όμως οι «πράσινοι» έδειχναν πιο δραστήριοι. H κούραση πάντως ήταν εμφανής στους παίκτες και των δύο ομάδων, φάσεις άλλες δεν σημειώθηκαν και έτσι ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί σε μία απίθανη «ρωσική ρουλέτα» ο Άγιαξ άγγιξε τρεις φορές την πρόκριση όμως ο Ντραγκόφσκι είχε άλλα σχέδια. Ωστόσο μετά από συνολικά 34 εκτελέσεις πέναλτι, ο Αίαντας κατάφερε να λήξει τη διαδικασία, με τον Βιλένα να αστοχεί στο καθοριστικό όπως αποδείχθηκε πέναλτι για τους «πράσινους, και τον Γκρέι να στέλνει την ομάδα του στα πλέι οφ.