Ατρόμητος – Άρης 1-1: Δίκαιη μοιρασιά στο Περιστέρι

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
18/8/2024 22:24
Ατρόμητος και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο Περιστέρι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League, σε μια δίκαιη μοιρασιά που δεν άφησε κανέναν απογοητευμένο.

Το ματς είχε ελάχιστες καλές στιγμές και φυσιολογικά δεν θα είχε ούτε γκολ αφού οι δυο ομάδες σε γενικές γραμμές αλληλοεξουδετερώθηκαν, όμως οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων επί της ουσίας «δημιούργησαν» σκορ στον αγώνα.

Αρχικά στο 67’ ο Κοσέλεφ έδιωξε πάνω στον Μπρόρσον μετά τη σέντρα του Μάγιο, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται στην αναμέτρηση, ωστόσο δεν το χάρηκαν για πολύ, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Κουέστα στην προσπάθειά του επίσης να απομακρύνει μια ψηλή μπαλιά, «γκρέμισε» τον Μίχορλ παραχωρώντας πέναλτι στους Περιστεριώτες, με τον Ουάρντα στο 74’ να το εκτελεί εύστοχα, σημειώνοντας το τελικό 1-1.

Έτσι οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με ισοπαλία στο νέο πρωτάθλημα μαζεύοντας με αυτόν τον τρόπο τον πρώτο τους βαθμό στη νέα σεζόν.

Προσπαθούσαν αλλά… δεν μπορούσαν

Με τον Άρη να προσπαθεί να γίνει απειλητικός στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε το ματς στο Περιστέρι, με τους «κίτρινους» να δημιουργούν την πρώτη σημαντική στιγμή στο 6’, όταν ο Φετφατζίδης έκανε την κίνηση από τα δεξιά, όμως το επικίνδυνο σουτ που πραγματοποίησε, κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα πάντως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, και απάντησαν στην ευκαιρία των Θεσσαλονικέων στο 11ο λεπτό, όταν ο Ουάρντα με φοβερή κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Μπάκου, όμως εκείνος νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Κουέστα, ενώ στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα άουτ από δύσκολη γωνία.Οι δυο ομάδες πάλευαν για να επιβάλουν τον ρυθμό τους, ωστόσο δυσκολεύονταν εξαιρετικά στην παραγωγή ευκαιριών και η μοναδική… κάπως ενδιαφέρουσα στιγμή από εκείνο το σημείο έως τη συμπλήρωση μισής ώρας, ήρθε στο 17’, με την κεφαλιά του Μανσούρ να μπλοκάρεται εύκολα από τον πορτιέρο του Άρη.

Στο 34’, ο Φετφατζίδης ελίχθηκε ωραία στην περιοχή των γηπεδούχων και με υπερένταση πάσαρε στον Μορόν, όμως το τελείωμα του τελευταίου κόντραρε στον Μανσούρ που παρενεβλήθη και η ευκαιρία χάθηκε, ενώ δύο λεπτά μετά, την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ουάρντα από πλάγια θέση, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει ψηλοκρεμαστά στον Κουέστα που μάζεψε με άνεση.

Οι ρυθμοί δεν ανέβηκαν πάντως ούτε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον Άρη πάντως να πλησιάζει κάπως στο γκολ στο 43’, όταν μετά από ωραία συνεργασία των «κίτρινων», ο Μορόν έγινε κάτοχος της μπάλας στην αντίπαλη περιοχή, όμως στο σουτ που επιχείρησε έβαλε την κόντρα ο Μπρόρσον.

Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ και δίχως κάτι το αξιοσημείωτο να λάβει χώρα σε αυτό το πρώτο 45λεπτο.

Γκολ από το πουθενά αλλά... χωρίς νικητή το ματς

Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Περιστέρι με τις δυο πλευρές να αλληλοεξουδετερώνονται, με την πρώτη ενδιαφέρουσα φάση να έρχεται από πλευράς γηπεδούχων στο 56’, με τον Μάγιο να προλαβαίνει τον Μπρόρσον προτού εκτελέσει, ύστερα από ένα επικίνδυνο γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 64’ ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου με τον Ουάρντα να σουτάρει από τα όρια της περιοχής και τον Κουέστα να αντιδρά σωστά και από εκεί και πέρα… ήρθαν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι.

Στο 67’, κυριολεκτικά από το πουθενά, ο Άρης άνοιξε το σκορ όταν ο Μάγιο έκανε τη σέντρα στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Κοσέλεφ δεν εκτίμησε σωστά και απέκρουσε πάνω στον Μπρόρσον, από το σώμα του οποίου η μπάλα κατέληξε στην εστία για το 0-1.

Δεν μπόρεσαν όμως να το χαρούν για πολύ οι Θεσσαλονικείς αφού στο 72’, σε μια εξίσου εντελώς ανύποπτη φάση, ο Κουέστα έκανε έξοδο για να απομακρύνει μια ψηλή μπαλιά, όμως άθελα του «γκρέμισε» τον Μίχορλ παραχωρώντας πέναλτι στους γηπεδούχους. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση, ισοφαρίζοντας άμεσα σε 1-1.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα οι ρυθμοί και πάλι έπεσαν για λίγο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης «φόρτσαρε» κυνηγώντας το γκολ της νίκης και απείλησε τρεις φορές, με τα σουτ του Ντιαντί και Γκαρθία στο 84’ και εκείνο του Ζαμόρα στο 86’.

Τίποτα δεν άλλαξε όμως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τις δυο ομάδες να καταλήγουν ισόπαλες με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Ατρόμητος (Γκαρσία): Κοσέλεφ, Αθανασίου, Μπρόρσον, Κίνι, Μανσούρ, Έντερ (94' Καραμάνης), Ουεντραόγκο, Ουάρντα, Μπάκου (77’ Γιουμπιτάνα), Καρλίτος (56’ Μίχορλ), Φαν Βέερτ

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ (70’ Ντιαντί), Μπράμπετς, Βέλεθ, Μάγιο, Μοντόγια, Μόντσου, Γκαρθία, Σαβέριο, Φετφατζίδης (70’ Σιφουέντες), Μορόν (75’ Ζαμόρα)