ΠΑΟΚ - Σάμροκ Ρόβερς 4-0: «Καθάρισε» την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ ο «Δικέφαλος του Βορρά» (video)

22/8/2024 22:29
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Σάμροκ Ρόβερς στην Τούμπα και εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην League Phase του Γιουρόπα Λιγκ. Κλέρι (45+4’ αυτ.), Τάισον (47’), Κωνσταντέλιας (67’) και Μπάμπα οι σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που είχε και χαμένο πέναλτι, με δέκα από το 52’ οι Ιρλανδοί, τραυματίστηκε ο Τόμας.

Και με τα δύο πόδια στην League Phase του Γιουρόπα Λιγκ είναι ουσιαστικάο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη με 4-0 επί της Σάμροκ Ρόβερς στην Τούμπα.

Οι Θεσσαλονικείς ξεπέρασαν τον πικρό αποκλεισμό από την Μάλμε στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, επέβαλαν την υπεροχή τους και πέτυχαν το στόχο τους, ήτοι να πάρουν «ασφαλές» σκορ πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (29/8) στο «Τάλατ».

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε την απόλυτη υπεροχή στο παιχνίδι αλλά χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Κλέρι στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου για να ανοίξει το σκορ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Τάισον έκανε το 2-0 (47’) με τρομερό τελείωμα και η αποβολή του Χόνοχαν στο 52’ από πλευράς Ιρλανών απλοποίησε τα πράγματα για τους Θεσσαλονικείς, που σκόραραν άλλα δύο γκολ με Κωνσταντέλια (67’) και Μπάμπα (90+4’) ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Τσάλοφ (90+3’).

Μετά το φινάλε ο Κουλιεράκης γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο στο τελευταίο του παιχνίδι στην Τούμπα ως παίκτης του ΠΑΟΚ.Δυνατό «ασπρόμαυρο» ξεκίνημα με τρεις φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει νωρίς το προβάδισμα. Στο 5’ το πλασέ του Κωνσταντέλια μέσα από την περιοχή βρήκε στους αμυντικούς της Σάμροκ Ρόβερς ενώ στο 9’ το γυριστό του Τόμας κόντραρε στον Όαρι και ανάγκασε τον Πιχλς σε εντυπωσιακή επέμβαση. Ένα λεπτό μετά ο γκολκίπερ των Ιρλανδών απέκρουσε και την κοντινή κεφαλιά του Κεντζιόρα μετά από κόρνερ, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ο οποίος είχε μεν την υπεροχή αλλά όχι και ένταση στο παιχνίδι του. Μάλιστα στο 23’ κινδύνευσε με το 0-1 με μια άστοχη κεφαλιά του Οάρι από πλεονεκτική θέση, στη μοναδική ευκαιρία της Σάμροκ στο πρώτο ημίχρονο.

To VAR του στέρησε το 1-0 αλλά το πέτυχε με αυτογκόλ στο φινάλε του ημιχρόνου

Οι παίκτες του Λουτσέσκου κυκλοφορούσαν με υπομονή τη μπάλα και στο 39’ πλησίασαν στο γκολ, αλλά ούτε ο Τόμας ούτε ο Μπάμπα δεν μπόρεσαν από κοντά να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα μετά από «γλυκιά» σέντρα του Ζίβκοβιτς. Δύο λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει δίχτυα με δυνατό σουτ του Μπάμπα εντός περιοχής όμως μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ του Ότο στο ξεκίνημα της φάσης, σε μια απόφαση που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

Όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το σκορ του ημιχρόνου όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Κλέρι ο οποίος στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη σέντρα του Ζίβκοβιτς έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Γκολ με το… καλησπέρα ο Τάισον και μεγάλη ευκαιρία του ίδιου για το 3-0

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με γκολ του ΠΑΟΚ. Στο 47’ ο Τόμας έβγαλε με τακουνάκι στον Ζίβκοβιτς, αυτός έσπασε στον Τάισον και ο Βραζιλιάνος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο έμπειρος άσος σπατάλησε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση ύστερα από πάρε-βάλε του Κωνσταντέλια.

Με δέκα η Σάμροκ, άσχημος τραυματισμός του Τόμας και 3-0 με Κωνσταντέλια

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο 52’ καθώς ο Χόνοβαν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μετά από αγκωνιά στον Σβαμπ. Η ομάδα του Λουτσέσκου έλεγχε απόλυτα το ματς αλλά στο 63’ έχασε με τραυματισμό του Τόμας ο οποίος χτύπησε μετά από μαρκάρισμα στην περιοχή και δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι του δίνοντας τη θέση του στον Τσάλοφ.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα σκοράροντας τρίτο τέρμα στο 67’. Μετά από αλλεπάλληλα λάθη στην άμυνα της Σάμροκ Ρόβερς, ο Τάισον έκλεψε και έδωσε άμεσα στον Κωνστνατέλια, ο οποίος με άψογο τελείωμα στο τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Εννέα λεπτά μετά οι Θεσσαλονικείς έφτασαν μία «ανάσα» και από 4ο γκολ με κοντινή κεφαλιά του Σβαμπ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Τσάλοβ να απειλήσει με κεφαλιά αλλά ο Πιλς μπλόκαρε σταθερά.

Ακολούθησαν τέσσερις αλλαγές από Λουτσέσκου ο οποίος πέρασε στο ματς τους Μουργκ, Σάστρε, Καμαρά και Ντεσπόντοφ αντί των Κωνσταντέλια, Ότο, Σβαμπ και Ζίβκοβιτς αντίστοιχα.

Χαμένο πέναλτι και δοκάρι ο Τσάλοφ, το… κερασάκι από τον Μπάμπα

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά τα τελευταία λεπτά έκρυβαν συγκινήσεις. Στο 90+3’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Ντεσπότοφ, ο Κουλιεράκης πήγε αρχικά να το εκτελέσει στο τελευταίο του παιχνίδι στην Τούμπα αλλά εν τέλει την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσάλοφ ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ ενώ στην εξέλιξη της φάσης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το 4-0 δεν ήρθε από την άσπρη βούλα αλλά σημειώθηκε από τον Μπάμπα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τσάλοφ πήρε την κεφαλιά από κοντά, ο Πιλς απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Μπάμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0, σκορ που ουσιαστικά δίνει από σήμερα την πρόκριση στον ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ {Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (80’ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (80’ Καμαρά), Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς (80’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (79’ Μουργκ), Τάισον, Τόμας (64’ Τσάλοφ).

Σάμροκ Ρόβερς (Στέφαν Μπράντλέϊ): Πολς, Γκρέις, Κλίρι, Χουρ, Κλάρκε (27’ Λόπες), Νάγκεντ (73’ ΜακΈνεφ), Ο’ Νιλ, Γουάτς (73’ Μπερνς), Χόνοχαν, Γκρίνι (73’ Μαντρόιου), Φαρουγκιά (84’ Μπούρκε).