ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-1: «Πλήγωσαν» τους Κρητικούς στο 90+2’ οι Περιστεριώτες (video)

24/8/2024 21:34
Ο Ατρόμητος με γκολ του Καλοσκάμη στο 90+2’ ισοφάρισε σε 1-1 τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ», για την 2η αγωνιστική της Super League και πήρε το δεύτερο βαθμό του στο πρωτάθλημα. Προηγήθηκαν με τρομερό τέρμα του Γκονθάλεθ (9’) οι Κρητικοί που έπαιξαν πολύ παθητικά στο δεύτερο μέρος και το πλήρωσαν, επεισοδιακό φινάλε με τρεις αποβολές, οι δύο στους Περιστεριώτες.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο στο Ηράκλειο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super Lεague. Οι δύο ομάδες, που έχουν κοινό στόχο την ευρωπαϊκή έξοδο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Οι Περιστεριώτες μπήκαν καλύτερα στο ματς αλλά ο ΟΦΗ ευτύχισε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία με σέντρα-σουτ του Γκονθάλεθ (9’) και στη συνέχεια έκανε σωστή διαχείριση, σπαταλώντας και μια σημαντική ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ ως το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Πάμπλο Γκαρσία ανακάτεψε την τράπουλα στην επίθεση, η ομάδα του σπατάλησε δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση και εν τέλει λυτρώθηκε στο 90+2’ με τον νεοεισελθόντα Καλοσκάμη.

Επεισοδιακό το φινάλε με τον Ατρόμητο να χάνει με αποβολή τους Νους και Κίνι ενώ για τον ΟΦΗ κόκκινη κάρτα πήρε ο Ισέκα.

Ήταν ο δεύτερος βαθμός για τον Ατρόμητο μετά το 1-1 της πρεμιέρας με τον Άρη στο Περιστέρι και ο πρώτος για τον ΟΦΗ, που την 1η αγωνιστική ηττήθηκε με 3-0 από την ΑΕΚ στην Νέα Φιλαδέλφεια.Ο Ατρόμητος τις ευκαιρίες, ο ΟΦΗ το γκολ

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα και είχε δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά. Στο 3’ ο Γκονθάλεθ έκοψε σωτήρια το σουτ του Ουάρντα λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 7’ ο Μίχορλ σούταρε άουτ παρότι βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή μετά από γύρισμα του Αθανασίου.

Ο ΟΦΗ γλίτωσε το γκολ και στο 9ο λεπτό πήρε αυτός το προβάδισμα, στην πρώτη του ευκαιρία, με τρομερή έμπνευση του Γκονθάλεθ. Ο Ισπανός μπακ απέφυγε τον Ουάρντα από τα δεξιά και με κάτι σαν σέντρα-σουτ από πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Κοσέλεφ στέλνοντας τη μπάλα στην κλειστή του γωνία.

Σωστή διαχείριση ο ΟΦΗ, αλλά οι αλλαγές του Γκαρσία έκαναν τη διαφορά στην επανάληψη

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα του ΟΦΗ ο οποίος στο 36’ «άγγιξε» το 2-0 με άστοχο πλασέ του Ισέκα μέσα στην περιοχή. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε δίχως αλλαγές από τις δύο ομάδες με τον Ατρόμητο να είχε φλύαρη κατοχή της μπάλας. Τα λεπτά περνούσαν δίχως κάτι αξιόλογο και ο Πάμπλο Γκαρσία άλλαξε την επίθεση στο 57’ με την είσοδο των Καρλίτος, Γιουμπιτάνα και Βρακά αντί των Φαν Βέερτ, Μπακού και Μίχορλ.

Οι παίκτες του Ατρόμητου συνέχιζαν να ψάχνουν τον τρόπο να φανούν απειλητικοί πλησιάζοντας στην ισοφάριση στο 78’ με τον Χριστογεώργο να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Καρλίτος. Έξι λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ του ΟΦΗ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Γιουμπιτάνα και εν τέλει η τρίτη του ευκαιρία αποδείχθηκε λυτρωτική. Στο 90+2’ ο Καλοσκάμης που είχε επίσης περάσει στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Χριστογεώργου στη σέντρα του Ουάρντα και με κοντινό πλασέ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Επεισοδιακά τα τελευταία λεπτά με τον Ατρόμητο να βλέπει δύο αποβολές και τον ΟΦΗ μία! Στο 90+&7’ ο Νους έκλεψε την μπάλα στον Μανσούρ και έφυγε στην αντεπίθεση, με τον στόπερ των φιλοξενούμενων να τον ανατρέπει βλέποντας δεύτερη κίτρινη. Δύο λεπτά μετά από μία κόκκινη είδαν Κίνι και Ισέκα μετά από κοκορομαχίες στην περιοχή του ΟΦΗ και εν συνεχεία ακολούθησε η λήξη του παιχνιδιού.

Ο Ατρόμητος πήρε το δεύτερο βαθμό του στο πρωτάθλημα μετά το ισόπαλο 1-1 με τον Άρη στην έδρα του, ενώ ο ΟΦΗ πρόσθεσε το πρώτο στο σακούλι του μετά την ήττα με 3-0 στην έδρα της ΑΕΚ.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν (71' Νους), Γκονζάλες, Γκαγιέχος, Καραχάλιος (83' Μαρινάκης), Μπάκιτς (71' Χριστόπουλος), Ριέρα (62' Χιμένεθ), Αποστολάκης (83' Κουτεντάκης), Ισέκα

Ατρόμητος: Κοσέλεφ, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Εντερ (83' Καλοσκάμης), Μπακού (58' Βρακάς), Μίχορλ (58' Γιουμπιτάνα), Ουάρντα, Φαν Φέερτ (58' Καρλίτος)