Σάμροκ Ρόβερς - ΠΑΟΚ 0-2: «Περίπατος» και στο Δουβλίνο και «σβηστά» στη League Phase του Γιουρόπα Λιγκ οι «ασπρόμαυροι»

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
29/8/2024 23:48
Την πρόκρισή του στη League Phase του Γιουρόπα Λιγκ «σφράγισε» και τυπικά ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-0 της Σάμροκ Ρόβερς στο «Tallaght Stadium», στο πλαίσιο της ρεβάνς του 4-0 της Τούμπας.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν με υπεροψία παρά το μεγάλο τους προβάδισμα από το πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη και διαχειρίστηκαν άψογα την αναμέτρηση στο Δουβλίνο, φτάνοντας σε μια εξίσου άνετη επικράτηση χάρη στα τέρματα των Οζντόεφ (64’) και Ντεσπόντοφ (74’).

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου «κλείδωσε» την παρουσία της στην αυριανή κλήρωση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί το μεσημέρι της Παρασκευής (30/8) στις 14:00 στο Μονακό.

Άψογη διαχείριση από τους Θεσσαλονικείς που άξιζαν ένα γκολ

Με τον ΠΑΟΚ να μην θέλει να δώσει δικαιώματα στη Σάμροκ ξεκίνησε το ματς στο Δουβλίνο, και οι «ασπρόμαυροι» ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όταν ο Τισουντάλι κινήθηκε γρήγορα κατά μέτωπο στο 5ο λεπτό, την κατάλληλη στιγμή πέρασε στα δεξιά για τον Ντεσπόντοφ, όμως το σουτ του Βούλγαρου από πλάγια θέση απέκρουσε δίχως να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Πολς.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν μια «ανάσα» από το γκολ, όταν μετά από ωραία συνεργασία και αδράνεια στην άμυνα των Ιρλανδών, η μπάλα έφτασε στον Οζντόεφ, ο οποίος από πλεονεκτικότατη θέση σημάδεψε πάνω στον αντίπαλο πορτιέρο έχοντας όλο το τέρμα μπροστά του, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Καμαρά δοκίμασε την τύχη του από μεγάλη απόσταση, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε εκτός.Από το σημείο εκείνο κι έπειτα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Λουτσέσκου διατηρούσε τον έλεγχο χωρίς να κινδυνεύει καθόλου, ενώ φτάνοντας στο 36’ χωρίς φάσεις εκατέρωθεν στο μεσοδιάστημα, οι Θεσσαλονικείς απείλησαν εκ νέου με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο κίπερ των Ιρλανδών.

Αυτή ήταν και η τελευταία ενδιαφέρουσα στιγμή του πρώτου μέρους, με τις δυο ομάδες να καταλήγουν «άσφαιρες» στα αποδυτήρια, σε μια συνθήκη φυσικά απόλυτα ευνοϊκή για την ελληνική ομάδα.

«Καθάρισαν» μέσα σε ένα 10λεπτο οι «ασπρόμαυροι»

Οι παίκτες του Μπράντλεϊ έδειξαν διάθεση να μπουν πιο επιθετικά στην επανάληψη και στο 49’ έκαναν αισθητή την παρουσία τους, με το σουτ του Τάουελ από απόσταση να φεύγει ψηλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι απέκρουσε με υπερένταση την επικίνδυνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάβαναγκ.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ απάντησε με το άστοχο σουτ του Οζντόεφ στο 56’, ενώ δύο λεπτά μετά, οι παίκτες του Λουτσέσκου συνεργάστηκαν ωραία, με τον Ντεσπόντοφ να δέχεται μπαλιά στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας και να γυρνάει για τον Τισουντάλι, όμως το τελείωμα του τελευταίου από καλή θέση έφυγε πολύ ψηλά.

Τελικά, η επιμονή των «ασπρόμαυρων» να βρουν γκολ δικαιώθηκε στο 64ο λεπτό, όταν ο Οζντόεφ με υπέροχη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο όμως να νικιέται σε πρώτη φάση από τον Πολς, όμως στο ριμπάουντ ο ίδιος επέστρεψε τη μπάλα στον Ρώσο χαφ του ΠΑΟΚ, που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς πάντως δεν κατέβασαν ρυθμούς, συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο και ψάχνοντας κι άλλο τέρμα, και με τον Ρουμάνο τεχνικό να «φρεσκάρει» την επίθεση της ομάδας του, ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 74’, όταν ο Σβαμπ βρήκε με φανταστική κάθετη με το εξωτερικό τον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο εξτρέμ να πλασάρει τον Πολς από πλάγια θέση για το 0-2.

Οι Ιρλανδοί είχαν παραδοθεί οριστικά στις «ορέξεις» της ελληνικής ομάδας, ενώ στο 86’ ο Τσάλοφ μετά από πάσα του Κωνσταντέλια έχασε σημαντική ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ για τους «ασπρόμαυρους», αλλά το διαγώνιο πλασέ του απέκρουσε ο Πολς, με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται και στο 90’ με τον ίδιο δημιουργό, όμως τελικός αποδέκτης αυτή τη φορά ήταν ο Ντεσπόντοφ, ο οποίος νικήθηκε εξίσου στο τετ α τετ από τον Γερμανό τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με το τελευταίο σφύριγμα να έρχεται δύο λεπτά μετά και να βρίσκει θριαμβεύτρια την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Σάμροκ Ρόβερς (Μπράντλεϊ) Πόλς, Κλίρι, Λόπες, Κάβαναγκ (64' Γκρέις), Τάουελ, Μάκινεφ, Ο' Νιλ (64’ Νούναν), Ο' Σάλιβαν, Μπερνς (64’ Φαρούτζια), Μπερν (64’ Ντίλον), Μακνάλτι (64’ Μπερκ)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα (76’ Σοάρες), Καμαρά, Οζντόεφ (71’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (71’ Τάισον), Ζίβκοβιτς (71’ Κωνσταντέλιας), Τισουντάλι (71’ Τσάλοφ)