Σουηδία-Σλοβακία 1-0: Σκανδιναβική υπεροχή

18/6/2021 17:58
Η Σουηδία επικράτησε με 1-0της Σλοβακίας, πέτυχε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Σαφώς ανώτεροι οι Σκανδιναβοί στο 2ο μέρος, βρήκαν το γκολ που δικαιούνταν με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόρσμπεργκ στο 77'.

Η Σλοβακία από την άλλη δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα και τώρα καλείται να ψάξει λογικά βαθμούς στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου απέναντι στην Ισπανία.

Μοιρασμένο πρώτο μέρος με προσοχή στα μετόπισθεν

Οι Σκανδιναβοί μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και μόλις στο 3' είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους όταν ο Λάρσον έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε αλλά δεν μπέρδεψε τον Ντουμπράβκα που μπλόκαρε την μπάλα. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά της Σλοβακίας να απειλήσει αλλά η κεφαλιά του Κούτκσα πέρασε άουτ.

Η Σουηδία έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά από την άλλη η Σλοβακία έμοιαζε να είναι επικίνδυνη κάθε φορά που επιτιθόταν. ΟΙ τυπικά γηπεδούχοι αυτήν την φορά προσπάθησαν να βγουν μπροστά, είχαν άλλο πρόσωπο από ότι στο παιχνίδι με την Ισπανία αλλά αυτό δεν έφτανε για να βρουν το γκολ που έψαχναν.

Από την άλλη οι Σλοβάκοι μετά το 25' κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και βγήκαν μπροστά αλλά στην τελική προσπάθεια δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ο Χάμσικ στο 35' δεν έκανε καλό κοντρόλ μέσα στην περιοχή και σπατάλησε σημαντική ευκαιρία για κάτι καλό ενώ ο ίδιος παίκτης στο 43' πλάσαρε απελπιστικά άουτ από καλή θέση.Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Σλοβακία να έχει την πρωτοβουλία και την Σουηδία να έχει υποχωρήσει στα τελευταία λεπτά, ωστόσο καμία σημαντική φάση δεν σημειώθηκε.

Υπεροχή Σουηδών και δίκαιο προβάδισμα

Στην επανάληψη η Σουηδία μπήκε και πάλι καλά αλλά η αντίπαλος της ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Ντούντακ βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Όλσεν

Στο 59' ωστόσο ο Ντουμπράβκα έκανε την απόκρουση του αγώνα. Οι Σουηδοί βγήκαν ωραία στην επίθεση, ο Αουγκούστινσον έκανε την κεφαλιά και ο Σλοβάκος τερματοφύλακας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης μάλιστα ο Ντάνιελσον από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτές οι φάσεις ανέβασαν την ψυχολογία της Σουηδίας, ο Ίσακ στο 61΄απείλησε εκ νέου με ένα σουτ που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ με την Σλοβακία να τα έχει χαμένα για δέκα λεπτά. Ο Ίσακ είχε νέα καλή στιγμή στο 67' παίρνοντας την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πήγε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία, το σκηνικό θύμιζε αυτό του πρώτου μέρους αλλά η Σουηδία ήταν σαφώς πιο απειλητική.

Ο Ίσακ ήταν η μόνιμη πηγή απειλής, έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Σλοβάκων στο 71' και έφτασε κοντά στο 1-0 αλλά ο Ντουμπράβκα του είπε και πάλι όχι. Ο κίπερ των Σλοβάκων ωστόσο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ίσακ στο 76', ο διαιτητής καταλόγισε σωστά την παράβαση και ο Φόρσμπεργκ ευστόχησε για το 1-0.

Η Σλοβακία παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ, δεν μπορούσε να απειλήσει με κάποιο τρόπο και έπεφτα πάνω στην καλά στημένη άμυνα της Σουηδίας. Οι Σκανδιναβοί μάλιστα έφτασαν κοντά σε 2ο γκολ στο 82΄όμως ο Ίσακ άργησε να τελειώσει την φάση, η μπάλα κατέληξε στον Κλάεσον αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, η Σλοβακία αδυνατούσε να δημιουργήσει αξιόλογη ευκαιρία και η Σουηδία κράτησε εύκολα μία νίκη που την στέλνει κατά πάσα πιθανότητα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Αγκούστινσον (88' Μπένγκτσον), Σ.Λάρσον, Έκνταλ (87' Σβένσον), Μπεργκ (63' Κουάισον), Φόρσμπεργκ (90' + 3' Κραφτ), Ίσακ, Όλσον (63' Κλάεσον), Ντάνιελσον

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (64' Χαρασλίν), Σάτκα, Ντούντα, Χροσόφσκι (84' Ντούρις), Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν (84' Χάνγκο), Χάμσικ (79' Μπένες), Κούτσκα, Μακ (76' Βάις), Κόσελνικ