21/7/2021 23:59

Τσάμπιονς Λιγκ: Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός (video)

Τσάμπιονς Λιγκ: Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός (video)
Ο Ολυμπιακός με γκολάρα του Καμαρά (29’) κέρδισε με 1-0 την Νέφτσι Μπακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» και απέκτησε μίνι προβάδισμα για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ εν όψει της ρεβάνς στο Αζερμπαϊτζάν. Από μια αποβολή για κάθε ομάδα (43’ Καμαρά, 63’ Τσέλικ).

Παρά τα πολλά προβλήματα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 την Νέφτσι Μπακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» και θα πάει με προβάδισμα στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (27/7) στο Αζερμπαϊτζάν, όπου καλείται να «σφραγίσει» την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο 29’ ο Καμαρά με απίθανη λόμπα έξω από την περιοχή. Ο μέσος του Ολυμπιακού πάντως αποβλήθηκε στο 43’ για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στο κεφάλι του Αλασκάροβ, ενώ στο 63’ η Νέφτσι έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες για κλωτσιά του Τσελίκ στο πρόσωπο του Ρέαμπτσιουκ.

Το ματς:


Τα πράγματα στράβωσαν για τους «ερυθρόλευκους» πριν το ξεκίνημα του αγώνα, αφού ο Ελ Αραμπί διαγνώσθηκε θετικός στον κορωνοϊό και μπήκε σε απομόνωση, ενώ το ίδιο συνέβη με τον Παπασταθόπουλο. Παράλληλα, νοκ-άουτ τέθηκε ο Εμβιλά, ο οποίος υπέστη θλάση και θα λείψει για τουλάχιστον 10 ημέρες. Τα προβλήματα συνεχίστηκαν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, αφού ο Μπουχαλάκης έγινε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 17’.

Ο Κώστας Τζολάκης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού ύ και έγινε ο νεότερος τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, σε ηλικία 18 ετών, 8 μηνών και 12 ημερών. Μάλιστα ο Τζολάκης «έσπασε» ρεκόρ 53 χρόνων, το οποίο κρατούσε ο Νίκος Τζώρτζης, ο οποίος σε ηλικία 20 ετών, 8 μηνών και 14 ημερών στις 20/9/1968 είχε αγωνιστεί απέναντι στη Ρέικιαβικ.

Οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν την κατοχή από το ξεκίνημα, ωστόσο στα πρώτα λεπτά υπέπιπταν σε εύκολα λάθη και στο 5’ κινδύνευσαν από σουτ του Μαχμούντοβ που πέρασε άουτ. Όσο περνούσε η ώρα, οι Πειραιώτες ανέβαζαν την απόδοση τους, βρίσκονταν διαρκώς έξω από την περιοχή της Νέφτσι αλλά τους έλειπε η σωστή τελική ενέργεια.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν απειλούσαν σημαντικά αλλά στο 29’, σε φάση που ξεκίνησε από «φθηνό» κόρνερ που παραχώρησαν οι Αζέροι, ο Καμαρά επιχείρησε τρομερό τηλεκατευθυνόμενο σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα των Αζέρων. Δύο λεπτά μετά οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ αλλά ο Χασάν δεν βρήκε για εκατοστά τη μπάλα ώστε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Η απάντηση της Νέφτσι ήρθε στο 32’ όταν μετά από ωραία κάθετη πάσα, ο Αλασκάροφ βρέθηκε σε τε-τ-α-τετ αλλά ο Τζολάκης κράτησε το μηδέν.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν ένα λεπτό πριν τα 45’, αφού ο Καμαρά στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, βρήκε τον Αλασκάροφ στο πρόσωπο και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Σισέ και άλλαξε τη διάταξη σε 5-3-1 ώστε η ομάδα του να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ. Η Νέφτς πήρε την κατοχή αλλά δεν απείλησε σημαντικά με εξαίρεση ένα μακρινό σουτ του Μαμαντού (62’) που «έβγαλε» ο Τζολάκης. Στο επόμενο λεπτό, ο Ρέαμπτσιουκ βγήκε στην πλάτη του Τσέλικ και εκείνος τον «γκρέμισε», με αποτέλεσμα να αποβληθεί και να επαναφέρει τις αριθμητικές ισορροπίες.

Ο Ολυμπιακός άρχισε πάλι να κρατά τη μπάλα, ενώ η είσοδος του Σουρλή του έδωσε περισσότερη ενέργεια και τρεξίματα. Παρόλα αυτά με εξαίρεση ένα σουτ του Μασούρα που έβγαλε ο Μαμάντοφ, δεν απείλησε σημαντικά, αν και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για μια ανατροπή του Σεμέδο εντός περιοχής στα τελευταία λεπτά. VAR δεν υπάρχει σ’ αυτή τη φάση και το 1-0 έμεινε τελικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78’ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18’ λ.τ. Βαλμπουενά), Καμαρά, Κούντε (69’ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (46’ Σισέ), Χασάν (79’ Κιμπού Καμαρά), Μασούρας

Νέφτσι: Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Τσελίκ, Λαβάλ, Χαραμίζ, Μαχμούντοβ, Μπουγκρίν (86’ Μπουλούντοφ), Μαμαντού, Αλασκάροφ (45’+1’ Αμπάσκοφ), Κόλι

Τα στιγμιότυπα:




Η γκολάρα του Καμαρά:




Οι δύο αποβολές:





Σχόλια:

teogreek 22/7/2021 00:13

Τι είπαν οι απίθανοι σπίκερς -υπάλληλοι: "δεν είδε τον παίκτη ο Καμαρά". Ενώ είναι κατά πρόσωπο με τον αντίπαλο......

Στην αντίστοιχη κόκκινη της Νέφτσι είπαν: καθαρή κόκκινη.....

Και στο 1ο, σε κάθε επίθεση της Μπακού, οι οπαδοί σφύριζαν ή γιούχαραν. Με την Νέφτσι Μπακού παίζετε......

Μικροί οπαδοί, μικρής ομάδας. Που ρίχνει τριπλά λεφτά και πάλι μικροί φαίνονται.

Aggelosfcb7 22/7/2021 00:25

μπραβο στην ομαδα ομως πολλες ατυχιες με τραυματισμους,κορωνοιους και κοκκινη του καμαρα πολυ ατυχος ο Ολυμπιακος πριν καλα καλα ξεκινησει η σεζον.Καναμε το πρωτο βημα και παμε για τον επαναληπτικο.Παντως ωραιο ματς ειχε αρκετες φασεις και σκληρα μαρκαρισματα τυπου καρατε.Η Νεφτσι εδειξε οτι ηταν μια ομαδα σχετικα καλη επικινδυνη στις αντεπιθεσεις και δεν την περιμενα καθολου ετσι επαιξε ικανοποιητικο ποδοσφαιρο για τα δεδομενα της.Ωστοσο επαιξε και η εμπειρια που ειναι υπερ του Ολυμπιακου στα προκριματικα ματς.Καλη τυχη και στις υπολοιπες ελληνικες ομαδες που παιζουν αυριο!!!!!

Aggelosfcb7 22/7/2021 00:29

Αυτο ρε γαμω που με εκνευριζει ειναι οτι καποιοι προσπαθουν ακομα και σε ευρωπαικο ματς να βρουν αφορμη να πουν κατι για τον Ολυμπιακο οπως ο πανω φιλος.Δηλαδη οι οπαδοι τι να κανουν να μην γιουχαρουν η να σφυριξουν επειδη επαιζαν με την Νεφτσι τι ειναι αυτο τωρα.Η Νεφτσι που λες φιλαρακι επαιξε μια χαρα μπαλα δεν ηταν ασχημη ειδικα στις αντεπιθεσεις ηταν επικινδυνη οποτε μην αμφισβητεις ποτε τον αντιπαλο.Θα δουμε και εσας και τον Αρη τι θα κανετε αυριο.Επισης και τα δυο μαρκαρισματα ηταν για κοκκινη αυτο δεν το αμφισβητεις κανεις αλλα εσενα σε πειραζουν οι σπικερ τι να πω τωρα

carlos_soler 22/7/2021 00:29

Περιμένω να κλασικά σχόλια δεν εντυπωσίασε καθόλου ο Ολυμπιακός. Έφαγε κόκκινη λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο κάτι που άλλαξε τα πλάνα του προπονητή αλλά και των παιχτών. Α και μάθετε επιτέλους ότι το κάθε παιχνίδι είναι ξεχωριστό. Δεν χρειάζεται να είσαι ειδήμονας για να το ξέρεις αυτό. Ευτυχώς όμως η ομάδα πήρε την νίκη και θα παίζει για δύο αποτελέσματα στον επαναληπτικό.

Anezioloser 22/7/2021 00:35

Σημαντική νίκη, πάει για την πρόκριση στο Αζερμπαϊτζάν. Ο Καμαρά ζωγράφισε.

[+]  Boom21 22/7/2021 02:17
lazaros3112 22/7/2021 07:58

ρε τεομαλακα και αρχιμαλακα εγω παιζω προκριματικα τσαμπιον λιγκ και εσυ κατηγορια β ευρωπης και βγαινεις να κανεις σχολια κατα του γιαμια σου εσυ μετρας τεσσαρες πενταρες εξαρες ...

lazaros3112 22/7/2021 08:05

boom 21 ρωτα τον τσιτοντωτα τον πενταρακια αν τρωγεται αυτο το γκολ...

teogreek 22/7/2021 08:16

Άγγελε, μην σε εκνευρίζει τίποτα. Εγώ έγραψα κάτι που μου έκανε εντύπωση και είναι πραγματικότητα. Λίγο πιο πάνω υπάρχουν τα βιντεάκια...

Λάζαρε, το έχω ξαναγράψει ότι η ομάδα σου ότι τα τελευταία δύο χρόνια είχε την καλύτερη ομάδα και με διαφορά στην Ελλάδα και με πολύ καλές πορείες στην Ευρώπη. Αλλά αυτά που έγραψα είναι αλήθειες. Να την αντέχεις την αλήθεια κι ας είσαι κάφρος...

lazaros3112 22/7/2021 08:22

διαβασε μαλακα δ τιφλιδας αεκ 1-0 αντερλχτ αεκ 4-1 αεκ στουρμ γκρατς 1-2 λοκομοτιβ αεκ 3-1 αεκ λοκομοτιβ 1-3 αεκ αντερλεχτ 1-2 με αυτες της ομαδαρες εχτος την αντερλεχτ που της 3 μες στο βελγιο της αλλες δεν της ξερω και ουτε θελω βλεπεις δεν γραψω για την τουρκοσπορ που φαγατε τριαρα στο μπουρδελο σας.΄.΄./

lazaros3112 22/7/2021 08:25

τωρα γραφεις σωστα γραφω και εγω εχτες ο ολυμπιακος ηταν για κλοτσιες χωρις ελ αραμπι και ενβιλα ουτε για γαμηση δεν κανουμε....

teogreek 22/7/2021 09:37

Λαζαράκη, πάλι έκανα λάθος. 54 χρονών έφτασες και καφρομαλάκας.

Είπα κι εγώ μήπως έγινες άνθρωπος.......

Όσπριο........με μυαλό χαλικιού...... Ανίατε....

Άϊντε μωρή φτερού.

lazaros3112 22/7/2021 11:16

φτερα και πουπουλα στην συγρου εκει που εχετε τα γραφεια σας παλοιπουσταρα.΄..

lazaros3112 22/7/2021 11:20

τεο μια ζωη το προβλημα σου θα ειμαι εγω με τα 46πρωταθληματα περιμενω πως και πως να μπειτε στο τζαμι σας να φατε αλλη μια πενταρα....

teogreek 22/7/2021 11:55

Το πρόβλημα είναι το μυαλό σου. Στα 53 σου μάλιστα, there is no hope...

Aggelosfcb7 22/7/2021 12:46

Γι αυτο σαν χωρα ποτε δεν θα παμε μπροστα αν μας νοιαζει πιο πολυ τι λενε οι σπικερ και οχι νικη ελληνικης ομαδας σε ευρωπαικο ματς τι το κουβεντιαζουμε

blackkostas 22/7/2021 13:40

Νίκη λέει ο άλλος ελληνικής ομάδας!!! Ελληνικές ομάδες οι ομάδες στις οποίες παίζουν 10 και πολλές φορές και 11 αλλοδαποί!!! Το ΄΄ελληνικές΄΄ ομάδες έχει πεθάνει προ αμνημονεύτων ετών και βάλε!!!

taratata 22/7/2021 13:52

Αυτό δεν αλλάζει οτι είναι ελληνική ομάδα Κώστα....ανάλογα την διοργάνωση χρειάζεσαι αντίστοιχα και βαθμούς για την Ελλάδα τουλάχιστον 10 βαθμούς ελάχιστο η κάθε ομάδα βάση συντελεστών..βλέπεις κάποια άλλη να το κάνει αυτό τα τελευταία 15 χρόνια.....Αφήστε τα αυτά και βγείτε Ευρώπη επιτέλους η χώρα έχει ανάγκη τον ευρωπαίο παο . Θα κερδίσει και εκτός ο Ολυμπιακός νομίζω

Aggelosfcb7 22/7/2021 14:03

Κωστα καλα εισαι χαζος??? Επειδη εχει ξενους παικτες δεν ειναι ελληνικη ομαδα αφου ολες οι ομαδες του κοσμου ετσι κανουν πχ Ρεαλ,Μπαρτσελονα εχουν πολλους ισπανους παικτες???? Τι θα ακουσω ακομα θεε μου οταν σχολιαζεται κατι σκεφτειτε πρωτα τι γραφεται και μην πετατε κοτσανες και μαλακιες.Ο παοκ και η αεκ εχουν ελληνες παικτες ολοι σχεδον ξενοι ειναι και τι με αυτο δεν ειναι ελληνικες ομαδες???? Χαχαχαχα αν ειναι δυνατον

alex29 22/7/2021 14:37

Θα μου αρεσε να κανει περιγραφη ο Αγης στον Ολυμπιακο και ο Τακης στην Αεκ θα ειχε γελιο η φαση. Τη να πουνε ρε Τεο το μεροκαμα να βγαινει. Το να μην περασουμε θα ειναι εγκλημα παντως.

alex29 22/7/2021 15:01

Αυτα τα περι μικρης ομαδας και τα ρεστα να μην ελεγες . Αλλα καταλαβαινω βγαινει το οπαδιλικη σου κατα τα αλλα σε δουλεια να βρισκομαστε.

lazaros3112 22/7/2021 15:08

τεο για σενα δεν υπαρχει σωτηρια λογο αεξαρας ειναι μικρη πολυ μικρη ομαδα.΄...

blackkostas 22/7/2021 16:54

Μαγκιά είναι η Μπαρτσελόνα να είναι αυτή που είναι με Ισπανούς παίχτες, η Γιουβέντους με Ιταλούς και όχι με 10 στους 11 ξένους!! 2 - 3 ξένοι παίχτες όπως ήταν κάποτε ο.κ, αλλά όση ελληνικότητα έχουν οι Σκοπιανοί, άλλη τόση έχουν και οι ομάδες μας!!!

Aggelosfcb7 22/7/2021 17:12

Αααα καλα οτι να ναι αστο φιλε η ρεαλ μην σου πω δεν εχει ουτε ενα ισπανο στην ενδεκαδα σχεδον εσυ κατσε αξιολογησε τους παικτες.Εσυ που εχεις τους Ελληνες ειδα ποσο μπηκες Ευρωπη περσι!!!!!

lazaros3112 22/7/2021 17:13

οταν παιζαμε μονο με ελληνες τρωγαμε μονο φαπες για αυτο ασε την θεωρια .΄.

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται .
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: «Έδεσε» Σόλσκιερ για ακόμα τρία χρόνια
24/07/2021 17:16
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: «Έδεσε» Σόλσκιερ για ακόμα τρία χρόνια
Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τα στιγμιότυπα της ημέρας (video)
24/07/2021 16:51
Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε όλες τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και τα στιγμιότυπα της ημέρας (video)
Γιάννης: «Αν κερδίσω κάτι και με την Εθνική θα τα… παρατήσω στα 30» (video)
21/07/2021 23:30
Γιάννης: «Αν κερδίσω κάτι και με την Εθνική θα τα… παρατήσω στα 30» (video)
Αντετοκούνμπο: Βόλταρε με το τρόπαιο του NBA και παρήγγειλε 50 κοτομπουκιές για την 50αρα! (vid)
21/07/2021 19:25
Αντετοκούνμπο: Βόλταρε με το τρόπαιο του NBA και παρήγγειλε 50 κοτομπουκιές για την 50αρα! (vid)
Έβερτον: Διέψευσε τις φήμες ότι συνελήφθη ο Ντελφ για παιδοφιλία
21/07/2021 18:01
Έβερτον: Διέψευσε τις φήμες ότι συνελήφθη ο Ντελφ για παιδοφιλία
Στο Μπρισμπέιν της Αυστραλίας η Ολυμπιάδα του 2032
21/07/2021 17:55
Στο Μπρισμπέιν της Αυστραλίας η Ολυμπιάδα του 2032
Άγριο ξύλο στο Ατλέτικο Μινέιρο – Μπόκα Τζούνιορς, συνελήφθησαν παίκτες των Αργεντινών (video)
21/07/2021 17:39
Άγριο ξύλο στο Ατλέτικο Μινέιρο – Μπόκα Τζούνιορς, συνελήφθησαν παίκτες των Αργεντινών (video)
Χέρακλες-ΠΑΟΚ 1-2: Mε Ολιβέιρα συνεχίζει ακάθεκτος (video)
21/07/2021 17:30
Χέρακλες-ΠΑΟΚ 1-2: Mε Ολιβέιρα συνεχίζει ακάθεκτος (video)
Γκάλης σε Αντετοκούνμπο: «Είσαι ο καλύτερος παίκτης στον πλανήτη»
21/07/2021 16:45
Γκάλης σε Αντετοκούνμπο: «Είσαι ο καλύτερος παίκτης στον πλανήτη»
Στον Παναθηναϊκό το κλειστό του ΟΑΚΑ για τα επόμενα 49 χρόνια!
21/07/2021 14:09
Στον Παναθηναϊκό το κλειστό του ΟΑΚΑ για τα επόμενα 49 χρόνια!
Παναθηναϊκός: Παρουσίασε τη νέα ριγέ φανέλα (pic)
21/07/2021 13:57
Παναθηναϊκός: Παρουσίασε τη νέα ριγέ φανέλα (pic)
Μιλόγεβιτς: «Κάθε παιχνίδι είναι ένας τελικός»
21/07/2021 10:37
Μιλόγεβιτς: «Κάθε παιχνίδι είναι ένας τελικός»