Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος! (videos)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
2/8/2021 05:52
Ο Μίλτος Τεντόγλου με εντυπωσιακό έκτο άλμα στα 8,41μ. στον τελικό του μήκους των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο!

Ο 23χρονος άλτης ήταν στην τέταρτη θέση μέχρι το πέμπτο άλμα του τελικού του αγωνίσματος, όμως το καλύτερο το κρατούσε για το τέλος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής από τα Γρεβενά «πέταξε» στα 8,41μ. και με δεύτερο καλύτερο άλμα στα 8,15μ. κατάφερε να βρεθεί στην κορυφή του κόσμου.

Πίσω του άφησε τους Κουβανούς Ετσεβαρία και Μάσο, κατακτώντας την κορυφή του κόσμου!

Στο πρώτο του άλμα ο Τεντόγλου «έγραψε» 8,11μ. κι εξασφάλισε την είσοδό του στην πρώτη οκτάδα, ενώ ακολούθησαν δύο άκυρες προσπάθειες.

Στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει στα 8,10μ. και ο Αμερικανός Χάρισον με 8,15μ. αλλά και ο Ισπανός Καθέρες με 8,12μ. τον προσπέρασαν.

Η απάντηση του 23χρονου πρωταθλητή ήρθε με το 8,15μ. στο τελευταίο άλμα να τον βάζει ξανά στην πρώτη τριάδα και τα μετάλλια.

Ο Ισπανός Κάθερες τον προσπέρασε ξανά με 8,18μ., όμως ο Μίλτος Τεντόγλου κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε και με άλμα στα 8,41μ. «έπιασε» τον Κουβανό Ετσεβαρία και με δεύτερο καλύτερο άλμα στα 8,15μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο!

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά το χρυσό του Στέφανου Ντούσκου στο μονό σκιφ ανδρών στην κωπηλασία.