Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ: Το σήκωσε στα πέναλτι η Τσέλσι (video)

12/8/2021 01:12
Η Τσέλσι κέρδισε την Βιγιαρεάλ με 6-5 στα πέναλτι (1-1 κ.δ. & παρ.) και κατέκτησε το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ για 2η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 1998. Πρωταγωνιστής ο Κέπα, ο οποίος πέρασε στο ματς για τα πέναλτι και έκανε δύο επεμβάσεις, βάζοντας την υπογραφή του στην κούπα των «μπλε». Ζίγιεχ (27’) και Ζ. Μορένο (73’) τα γκολ στην κανονική διάρκεια, με την κάθε ομάδα να είχε από ένα καλό ημίχρονο.

Η Τσέλσι είναι υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης για τη σεζόν 2020-21! Οι «μπλε» του Λονδίνου κέρδισαν την Βιγιαρεάλ στη διαδικασία των πέναλτι (6-5, 1-1 κ.δ. & παρ.) και κατέκτησαν το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ μετά από τρεις σερί χαμένους τελικούς (2012, 2013, 2019).

Οι «μπλε» είχαν προηγηθεί στο 27’ με γκολ του Ζίγιες, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή, ενώ το «κίτρινο υποβρύχιο» απάντησε στο 73’ με τον Ζεράρ Μορένο, στέλνοντας το ματς στον έξτρα χρόνο. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέπα, ο οποίος πέρασε στο ματς λίγο πριν το 120’ για τη διαδικασία των πέναλτι και απέκρουσε δύο εκτελέσεις, των Μαντί και Αλμπιόλ, επιτρέποντας στους Λονδρέζους να πανηγυρίσουν το 2ο ευρωπαϊκό Σουπερ Καπ της ιστορίας τους και πρώτο μετά το 1998.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έλεγχαν το ρυθμό και πήραν δίκαια το προβάδισμα με όμορφο τελείωμα του Ζίγιες (27’) έπειτα από γύρισμα του Χάβερτς. Ο σκόρερ της Τσέλσι τραυματίστηκε μερικά λεπτά αργότερα στο χέρι και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Η Βιγιαρεάλ συνέχισε να παίζει αρκετά συντηρητικά, αν και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να βρει απάντηση. Στο 33’ οι Κυπελλούχοι Ευρώπης κυκλοφόρησαν εξαιρετικά μπάλα, αυτή έφτασε στον Ντία ο οποίος όμως δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Μεντί. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία για το «κίτρινο υποβρύχιο» ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Αλμπέρτο Μορένο να πιάνει σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, η Βιγιαρεάλ έπαιζε με περισσότερη τόλμη στην επανάληψη και στο 52’ είχε δεύτερο δοκάρι στο ματς. Ο Μεντί γλίστρησε στην προσπάθεια του να κάνει γέμισμα και έδωσε την μπάλα στον Ζεράρ Μορένο, αλλά στη συνέχεια διόρθωσε το λάθος του και απέκρουσε το σουτ του Ισπανού, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ο στράικερ των Ισπανών πήρε το αίμα του πίσω στο 73’, σκοράροντας με πλασέ εντός περιοχής έπειτα από ασίστ… τακουνάκι του Ντία.

Η Τσέλσι, που μέχρι τη φάση της ισοφάρισης έπαιζε αρκετά παθητικά και αδυνατούσε να ανταλλάξει πάνω από τρεις φάσεις, άρχισε να κερδίζει ξανά μέτρα και στις καθυστερήσεις είχε καλή στιγμή με σουτ του Αλόνσο, το οποίο πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Το 1-1 έμεινε ως το φινάλε και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι «μπλε» ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα και στο 100’ είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Πούλισιτς, ο οποίος αστόχησε με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή.

Άλλη μεγάλη φάση δεν υπήρξε καθώς και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εξαντλημένες, απόρροια ότι βρισκόμαστε ακόμα στις αρχές Αυγούστου. Λίγο πριν το φινάλε των 120’ ο Τούχελ άλλαξε γκολκίπερ, περνώντας τον Κέπα αντί του Μεντί, κίνηση που έκρινε τον τελικό. Η Τσέλσι αστόχησε στο πρώτο πέναλτι με τον Χάβερτς, αλλά στη συνέχεια ο Κέπα απέκρουσε τα πέναλτι των Μαντί και Αλμπιόλ και οι «μπλε» με συνολικό σκορ 6-5 κατέκτησαν το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ.

Η διαδικασία των πέναλτι:

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί (119' Κέπα), Τσαλόμπα, Ζουμά (65' Κρίστενσεν), Ρούντιγκερ, Χάντσον-Οντόι (83' Αθπιλικουέτα), Καντέ (65' Ζορζίνιο), Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζίγιες (43' Πούλισικ), Βέρνερ (65' Μάουντ), Χάβερτς

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ασένχο, Φόιθ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεντράθα (58' Εστουπινιάν), Γιέρεμι, Καπού (70' Γκασπάρ), Τριγέρος (70' Γκόμεθ), Μορένο (85' Μορλάνες), Ζεράρ Μορένο, Ντιά (85' Ράμπα)