Ολυμπιακός-Αντβέρπ 2-1: Τον «λύτρωσε» στο τέλος ο Ρέαμπτσουκ (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
16/9/2021 23:56
Ο Ολυμπιακός με ένα όμορφο γκολ του Ρέαμπτσουκ στο τέλος του αγώνα έκαμψε την αντίσταση της Αντβέρπ, πήρε τη νίκη με 2-1 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ελ Αραμπί είχε δώσει το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» στο 52', οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Σαμάτα στο 75' και ήταν επικίνδυνοι στη συνέχεια αλλά ο Ρέαμπτσουκ με ένα υπέροχο γκολ στο 87' χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Οι ερυθρόλευκοι έτσι εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία ανάμεσα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την Φενέρμπαχτσε και βρίσκονται μόνοι στην 1η θέση του 4ου ομίλου της διοργάνωσης.

Η καλά στημένη Αντβέρπ δυσκόλευε τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από την αρχή να πάρει τον έλεγχo του παιχνιδιού και πίεσε ψηλά τους Βέλγους. Οι «ερυθρόλευκοι» αναπτύσσονταν στην αρχή κυρίως από τα πλάγια με τους Ρέαμπτσουκ και Καρμπόβνικ να ανεβαίνουν αρκετά. Στο 14' ο Μπουχαλάκης κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα στην περιοχή μετά από την πάσα του Εμβιλά, σέντραρε για τον Ελ Αραμπί αλλά το σουτ του Μαροκινού κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά ο Μαντί Καμαρά βρήκε κενό χώρο μπροστά του, οδήγησε την μπάλα ως το ημικύκλιο της περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Μπουτέζ που μπλόκαρε. Οι Βέλγοι δεν έφταναν εύκολα στην εστία του Βατσλίκ αλλά ήταν πολύ σωστά στημένοι στην άμυνα τους.

Ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά από στημένη φάση όταν στο 29' ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ο Ελ Αραμπί βέβαια φρόντισε να ξεσηκώσει το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στο 38' καθώς με ένα πολύ όμορφο τσίμπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Άντβερπ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Μαροκινό να είναι ελάχιστα εκτεθειμένος. Δύο λεπτά μετά ωστόσο η Αντβέρπ είχε την καλύτερη της στιγμή στο πρώτο μέρος, όταν ο Σαμάτα εκμεταλλεύτηκε την κακή συνεννόηση των Σισέ-Παπασταθόπουλου, πάσαρε στον Φίσερ το σουτ του οποίου «έγλειψε» το δοκάρι του Βατσλίκ. Αμέσως μετά ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου με τον Αγκιμπού Καμαρά, που βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά η προβολή του κατέληξε πάνω στον Μπουτέζ.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους είχε καλό ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν τελευταίοι, με τον Σαμάτα να βρίσκεται αφύλακτος στην άμυνα του Ολυμπιακού αλλά την κεφαλιά του να καταλήγει άουτ.

«Χτύπησε» ο Ελ Αραμπί, «καθάρισε» ο Ρέαμπτσουκ

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο καθώς στο 52' ο Καμαρά σέντραρε μέσα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί νίκησε τους πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπουτέζ. Οι παίκτες του Μαρτίνς πήραν ψυχολογία από το γκολ και στο 59' άγγιξαν το 2-0 αλλά η κεφαλιά του Σισέ μετά από φάουλ του Αγκιμπού Καμαρά πέρασε πάνω από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Η Αντβέρπ στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και βγήκε μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση την οποία και βρήκε στο 75'. Ο πιο κινητικός παίκτης της παίκτης, ο Σαματά βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή έπειτα από σέντρα του Μπένσον και με κεφαλιά νίκησε τον Βατσλίκ.

Ο Μαρτίνς έκανε την ομάδα του πιο επιθετική δείχνοντας την διάθεση του να κερδίσει το ματς αλλά η Αντβέρπ ήταν αυτή που απείλησε ξανά μετά την ισοφάριση με ένα σουτ του σκόρερ Σαμάτα. Ο Μπένσον αμέσως μετά έφτασε κοντά στο 1-2 αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Ο Βρουσάι πάσαρε για τον Ρέαμπτσουκ μέσα στην περιοχή και ο Μολδαβός με ένα υπέροχο σουτ σκόραρε για το 2-1.

Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός γύρισε και πάλι στην αρχική του διάταξη με έναν επιθετικό, η Αντβέρπ έμεινε με δέκα παίκτες στο 90' λόγω αποβολής του Μπατάιγ, άσκησε πίεση στις καθυστερήσεις αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (76' Βαλμπουενά), Μ. Καμαρά (81' Κούντε), Μπουχαλάκης, Α. Καμαρά (81' Βρουσάι), Αραμπί (88' Μπα), Ονιεκούρου (81' Τικίνιο).

Αντβέρπ (Μπράιαν Ρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάγιε, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα, Ναϊνγκολάν (67' Γκέρκενς), Φίσερ, Μιγιόσι (67' Μπενσόν), Σαμάτα, Βερστρέτε, Φρέι (79' Έγκεσταϊν