Super League Interwetten: Ξανά καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός, έκανε σεφτέ ο Αστέρας (videos)

16/10/2021 22:29
Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με 4-1 τον Ιωνικό με πρωταγωνιστή ξανά τον Καρλίτος ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε με «τρίποντο» (0-1) από τη Ριζούπολη χάρη σε τέρμα του Μπαράλες, στα δύο παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε τους 10 βαθμούς και ισοβαθμεί προσωρινά στην 4η θέση με την ΑΕΚ η οποία παίζει την Κυριακή (17/10, 20.30) με τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, ενώ το σύνολο του Δημήτρη Σπανού έμεινε στους 5 πόντους.

Την ίδια στιγμή οι Αρκάδες με την πρώτη τους νίκη στη φετινή σεζόν πήγαν κι εκείνοι στους 5 βαθμούς ξεφεύγοντας από την «ουρά». Εκεί είναι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» η οποία έχει πάρει όλους κι όλους 2 πόντους μέχρι στιγμής.

Νέα «τεσσάρα» με Καρλίτος πρωταγωνιστή

Στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε σε τρίτο διαδοχικό αγώνα μπροστά στο κοινό του ότι φέτος δεν θα αφήνει πολλά περιθώρια στους πιο αδύναμους αντιπάλους που θα τον επισκέπτονται. Επικράτησε εύκολα με 4-1 του νεοφώτιστου Ιωνικού.

Ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ στο 6' με ωραία ενέργεια και σουτ. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε έξι λεπτά αργότερα με ωραία κεφαλιά του Σαλβαδόρ Σάντσεθ.

Στο 38' ο Ισπανός στράικερ των «πράσινων» μετά από ασίστ του Αλεξανδρόπουλου πέτυχε το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.Τα πάντα τελείωσαν αρκετά γρήγορα στην επανάληψη. Στο 53' ο Καρλίτος εκμεταλλεύτηκε γκάφα του Βαφέα και νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 3-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι και στο 55' το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 4-1, κάνοντας παράλληλα σεφτέ με τη φανέλα του «τριφυλλιού».

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Μανούχου, με τους φιλοξενούμενους πάντως να τελειώνουν το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σαλβαδόρ Σάντσεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79'.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Φ. Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (86’ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81’ Μπουζούκης), Καρλίτος (70’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (82’ Αϊτόρ), Παλάσιος (70’ Βιγιαφάνιες).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σ. Σάντσες, Βαλεριάνος (69’ Τσιριγώτης), Ρομαό, Κάνιας, Ματσούκας (69’ Γκοτσουλιάς), Αοσμαν (86’ Μύγας), Καμπράλ (69’ Μπάσα), Τουράμ.

Έκανε σεφτέ με Μπαράλες ο Αστέρας μέσα στη Ριζούπολη

Την πρώτη του νίκη (0-1) στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης μέσα στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης.

Το «χρυσό» γκολ για τους Αρκάδες σημείωσε ο Χερόνιμο Μπαράλες με κεφαλιά στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ρεγκίς εκτέλεσε ένα κόρνερ από δεξιά και ο Αργεντινός στράικερ νίκησε τους πάντες στον αέρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν χωρίς επιτυχία και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, με την «ελαφρά ταξιαρχία» να έχει μία σημαντική στιγμή σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Άλβες σταμάτησε στο δοκάρι.

Με αυτόν τον τρόπο ο Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη, την ώρα που το συγκρότημα του κόουτς Φέστα δεν έχει κάνει ακόμα σεφτέ.

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (82' Λισγάρας), Ντομίνγκεζ, Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο (82' Ματέι), Φαν Λα Πάρα (63' Τσιλούλης), Μαρτίνες (58' Σαχλί), Σλίβκα, Ιωαννίδης (63' Ντάουντα).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) Τσιφτσής, Καρμόνα, Βαγιέντε, Καστάνιο, Αλβάρεζ, Μουνάφο, Σανταφέ (82' Ιγκλέσιας), Κρέσπι (90+1' Τασουλής), Σόνι (70' Ριέρα), Σίτο (70' Καπίγια, 82' λ.τρ. Αλί Μπαμπά), Μπαράλες.