Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: «Άγγιξε» το χρυσό αλλά έμεινε δεύτερος ο Τεντόγλου (video)

17/7/2022 05:43
Ο Μίλτος Τεντόγλου πλησίασε ξανά στην κορυφή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Όρεγκον των ΗΠΑ καθώς με άλμα στα 8,32μ. κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον τελικό του άλματος εις μήκος, μένοντας πίσω από τον Κινέζο Γουάνγκ ο οποίος τον ξεπέρασε στην τελευταία προσπάθεια φτάνοντας στα 8,36μ.

Ο 24χρονος χρυσός ολυμπιονίκης δεν έβαλε στην πλούσια συλλογή του και το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου, μετά από τις πρώτες θέσεις που έχει κατακτήσει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου, όπως και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, ωστόσο είναι βέβαιο ότι θα έχει ξανά την ευκαιρία του στο μέλλον, αποτελώντας τον κορυφαίο αθλητή του άλματος εις μήκος τα τελευταία χρόνια σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Το βέβαιο είναι ότι ο Τεντόγλου ήταν κυρίαρχος σε όλο τον τελικό αλλά μία σπουδαία στιγμή του Γουάνγκ δεν του επέτρεψε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου κι έμεινε δεύτερος σε μία αν μη τι άλλο αξιέπαινη προσπάθεια.

Ο Έλληνας άλτης ξεκίνησε νωθρά τον τελικό και στο πρώτο άλμα ήταν -έστω και για λίγο- άκυρος προκαλώντας μία μικρή ανησυχία, μια και είχαν προηγηθεί δύο άκυρες προσπάθειες και στον προκριματικό.

Η... απάντηση του Τεντόγλου όμως δόθηκε στο δεύτερο άλμα καθώς «πέταξε» στα 8,30μ. κι έστειλε μήνυμα στους υπόλοιπους φιναλίστ ότι είχε άγριες διαθέσεις στον τελικό του άλματος εις μήκος.

Οι αντίπαλοί του πάντως είχαν «ζεσταθεί» κι εκείνοι με τον Κουβανό Μασό να φτάνει στα 8,15μ. και να μην απειλεί πραγματικά τον Έλληνα πρωταθλητή στο δεύτερό του άλμα.

Ο Τεντόγλου πάντως συνέχισε τις «πτήσεις» κι έφτασε στα 8,29μ., «αγγίζοντας» τη σπουδαία επίδοση που είχε κάνει λίγο νωρίτερα.

Ο 24χρονος αθλητής από τα Γρεβενά είχε βρει πλέον τον ρυθμό του και το τέταρτο άλμα του ήταν στα 8,24μ., διατηρώντας την πρώτη θέση και δίχως να έχει ανησυχήσει πραγματικά από τους αντιπάλους του.

Το καλύτερο όμως το κρατούσε για αργότερα, ο Τεντόγλου, μια και στην πέμπτη του προσπάθεια «απογειώθηκε» κι έφτασε στα 8,32μ., πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Η ανατροπή όμως έγινε στο έκτο άλμα με τον Κινέζο Γουάνγκ να εμφανίζεται από το... πουθενά και να «πετάει» στα 8,36μ., «κλέβοντας» την πρώτη θέση από τον Τεντόγλου ο οποίος πάντως θα είχε τον τελευταίο λόγο μια και πηδούσε μετά απ' όλους.

Στην τελευταία του προσπάθεια όμως ο Τεντόγλου δεν κατόρθωσε να περάσει τον Κινέζο και με 8,20μ. έμεινε στη δεύτερη θέση.