Ολυμπιακός - Μακάμπι Χάιφα 0-4: Νύχτα ντροπής (video)

27/7/2022 23:52
Ο αποκαρδιωτικός Ολυμπιακός γνώρισε ιστορική συντριβή με 4-0 από την Μακάμπι Χάιφα μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και αποκλείστηκε από τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη σερί χρονιά, συνεχίζοντας στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Ένας Ολυμπιακός εκτός τόπου και χρόνου έγραψε μαύρη σελίδα στην ιστορία του γνωρίζοντας βαρύ αποκλεισμό από την Μακάμπι Χάιφα μετά την ήττα με 4-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Η αρνητική παράδοση που θέλει τους «ερυθρόλευκους» να αποκλείονται από ομάδες του Ισραήλ συνεχίστηκε, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να ήταν απογοητευτική σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι σε μια αποφασιστική αντίπαλο, που εκτέλεσε έξοχα το πλάνο της και έφτασε σε μια θριαμβευτική πρόκριση μέσα στο Φάληρο με σκόρερ τους Σερί (5’), Πιερό (61’, 65’) και Φάνι (87').

Από την πλευρά τους οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν ανέτοιμοι σ’ ένα παιχνίδι με χαρακτήρα τελικού, παρουσιάζοντας μια ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος και θα συνεχίσουν πλέον στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Η πρωταθλήτρια Σλοβακίας ηττήθηκε με 4-1 από την Φερεντσβάρος μέσα στην Μπρατισλάβα, έχασε έτσι και το προβάδισμα ενός γκολ που είχε από τον πρώτο αγώνα στην Βουδαπέστη (2-1) και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού.

Πίσω στο σκορ με το… καλημέρα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πλήρωσε την κακή αντίδραση του Βατσλίκ και βρέθηκε πίσω μόλις στο 5ο λεπτό από απευθείας χτύπημα φάουλ του Σερί. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι «ερυθρόλευκοι» η Μακάμπι έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ με σουτ του Μοχαμέντ (6’) έξω από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βατσλίκ.

Δεισλειτουργικό κέντρο και κατοχή δίχως ουσία

Ο Ολυμπιακός υποχρεούνταν πλέον να βρει γκολ για να ισοφαρίσει το συνολικό σκορ, ωστόσο έδειχνε σαφώς επηρεασμένος από το γκολ που είχε δεχτεί. Η τριάδα των Μπουχαλάκη-Κανέ-Αγκιμπού στο κέντρο ήταν δυσλειτουργική, ο Ζινκερνάγκελ βρίσκονταν εκτός αγώνα και ο Τικίνιο έμοιαζε αποκομμένος στην κορυφή της επίθεσης με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να μην μπορούσαν να απειλήσουν.

Ακυρωθέν γκολ του Μπουχαλάκη

Η ομάδα του Μαρτίνς γίνονταν απειλητική μονάχα από στατικές φάσεις, έχοντας μια καλή στιγμή στο 12’ με κεφαλιά του Τικίνιο έπειτα από κόρνερ. Μάλιστα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πλάνιτς και πήγε έξω αλλά η φάση δεν έγινε αντιληπτή από τον διαιτητή. Αντίθετα, στο 25’ ο Πολωνός σφύριξε σωστά ακυρώνοντας το γκολ του Μπουχαλάκη για χέρι στο κοντρόλ. Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν δίχως κάτι ιδιαίτερο για τους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να είχαν την κατοχή αλλά όχι τον τρόπο να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα και να φτιάξουν προϋποθέσεις για γκολ. Μέσα σ’ όλα υπήρξε και αρκετή νευρικότητα τόσο εντός αγωνιστικού χώρου όσο και στον πάγκο (κίτρινη ο Τοροσίδης, αποβλήθηκε ο βοηθός του Μαρτίνς), κάτι που προφανώς δεν βοηθούσε τους πρωταθλητές Ελλάδας να αναπτυχθούν ορθολογικά.

Σωτήρια επέμβαση του Βατσλίκ στο φινάλε του ημιχρόνου

Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Μακάμπι «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, με τον Νταβίντ να βγαίνει σε τετ-α-τετ όμως ο Βατσλίκ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση κρατώντας «όρθια» την ομάδα του. Ακολούθησε το σφύριγμα της λήξης για το ημίχρονο, με τον κόσμο στο «Γ. Καραϊσκάκης» να αποδοκιμάζει έντονα τους Πειραιώτες.

Ο Πιερό έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες του

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μαρτίνς έβαλε τον Καρβάλιο αντί του αρνητικού Μπουχαλάκη, περνώντας έναν δημιουργικό μέσο. Ο Ολυμπιακός πάντως δεν μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος, δεν μπορούσε να κρατήσει για πολύ ώρα τη μπάλα στα πόδια του και στο 51’ χρειάστηκε σωτήρια επέμβαση του Σισέ σε σουτ του Πιερό από θέση βολής για να αποφύγει ένα δεύτερο γκολ. Τρία λεπτά μετά ο άσος της Μακάμπι απείλησε ξανά με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα-σουτ του Αζίζα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Το πρέσινγκ των Ισραηλινών έβαζε πολύ μεγάλα προβλήματα στους «ερυθρόλευκους», που απείλησαν για πρώτη φορά στο 60’ με ένα σουτ του Τικίνιο εντός περιοχής που βρήκε σε σώματα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ της Μακάμπι, με τον Πιερό να σκοράρει με το κεφάλι στην «καρδιά» της άμυνας έπειτα από σέντρα του Χαζίζα που βρέθηκε μόνος του στο δεξί άκρο.

Ο Μαρτίνς αμέσως μετά το γκολ πέρασε Ελ Αραμπί και Κούντε αντί Κανέ και Ζινκεράγκελ αλλά ο Ολυμπιακός βρίσκονταν εκτός τόπου και χρόνου και στο 65’ η Μακάμπι βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Κορνού έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και έβγαλε τη σέντρα, ο Μανωλάς έχασε τον Πιερό και αυτός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να απειλήσει έστω και για το γκολ της τιμής, ενώ η Μακάμπι έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και στο 87’ έφτασε και σε τέταρτο τέρμα με μακρινό σουτ του Φάνι. Το 4-0 ήταν το τελικό σκορ, καθώς ο διαιτητής δεν κράτησε καθόλου καθυστερήσεις και σφύριξε τη λήξη, με τον κόσμο στις κερκίδες να αποδοκιμάζει έντονα παίκτες και τεχνικό επιτελείο για το ιστορικό κάζο.

Ολυμπιακός: Βάτσλικ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά (77΄ Εμβιλά), Κανέ (62΄ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης (46΄ Καρβάλιο), Ζίνκερναγκερλ (62΄ Κούντε), Μασούρας (68΄ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

Μακάμπι Χάιφα: Κοέν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (72΄ Μεναχέμ), Σερί (78΄ Ατζίλι), Λαβί, Μοχάμεντ, Χαζίζα (73΄ Αράντ), Ντέιβιντ (78΄ Αμπού Φάνι), Πιερό (86΄ Ρουκάβιτσια).