Ναντ - Ολυμπιακός 2-1: Πικρή πρεμιέρα στις καθυστερήσεις στο «Μποζουάρ»  (video)

Ναντ - Ολυμπιακός 2-1: Πικρή πρεμιέρα στις καθυστερήσεις στο «Μποζουάρ» (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
8/9/2022 23:56
Ο Ολυμπιακός κρατούσε την ισοπαλία μέχρι τις καθυστερήσεις στο «Μποζουάρ», στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο στο 93' ο Γκεσάντ με κεφαλιά τον έριξε στο καναβάτσο και τον υποχρέωσε σε ήττα με 2-1.

Οι Πειραιώτες πήγαν στη Γαλλία με σκοπό να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα και παρά το γεγονός ότι δεν ήταν η καλύτερη ομάδα στο χορτάρι, θα μπορούσαν να τα καταφέρουν. Έμειναν πίσω στο σκορ στο 32' από τέρμα του Μοχάμεντ αλλά στο 51' έφεραν το ματς στα ίσα με αυτογκόλ του Μουτουσαμί. Αμύνθηκαν μαζικά στη συνέχεια αλλά δεν άντεξαν.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Φράιμπουργκ νίκησε 2-1 την Καραμπάκ κάτι που σημαίνει ότι πλέον οι Γερμανοί και οι Γάλλοι έχουν από τρεις βαθμούς στο γκρουπ, ενώ οι πρωταθλητές Ελλάδας και οι Αζέροι δεν έχουν πάρει ακόμα πόντο.

Την προσεχή αγωνιστική η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Φράιμπουργκ (15/9, 19.45).

Ακίνδυνος Ολυμπιακός, προβάδισμα με Μοχάμεντ για τη Ναντ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μόλις στο 2' είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Απιά να μπαίνει μέσα στην περιοχή από δεξιά και να σουτάρει, όμως ο Βάτσλικ έπεσε στην κλειστή του γωνία κι απέκρουσε σωτήρια.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε αρκετά γρήγορα και κατόρθωσε να κρατήσει την μπάλα και να αποσυμπιεστεί, δίχως να απειληθεί αλλά και χωρίς να απειλήσει σοβαρά μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου.

Ο ρυθμός είχε πέσει και ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν αρκετά να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία.

Στο 32' τα «καναρίνια» αναπτύχθηκαν πολύ καλά με τον Μερλέν να βρίσκει τον Μπλας και ο τελευταίος έκανε την ασίστ στον Μοχάμεντ ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Βατσλίκ μέσα από την περιοχή για το 1-0, σε μία φάση που οι αμυντικοί του Ολυμπιακού δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα για να αποτρέψουν το γκολ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαναγκό απείλησε με άστοχη κεφαλιά μετά από κόρνερ και στο 36' το πλασέ του Μοχάμεντ μέσα από την περιοχή έφυγε επίσης άουτ.

Η πρώτη τελική των πρωταθλητών Ελλάδας και η πρώτη τους ευκαιρία παράλληλα καταγράφηκε στο 39'. Μετά από ωραία συνεργασία ο Μπιέλ έστρωσε στον Πίπα αλλά εκείνος ενώ προσποιήθηκε όμορφα, αστόχησε στο αριστερό πλασέ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να κερδίσουν μέτρα στη συνέχεια και να προσπαθήσουν να πλησιάσουν στην ισοφάριση όμως δεν κατάφεραν κάτι ιδιαίτερο μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 1-0 υπέρ των κυπελλούχων Γαλλίας.

Η... τύχη έφερε την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν φανερό ότι ο Ολυμπιακός θα έψαχνε την ισοφάριση και θα έπαιζε πιο επιθετικά.

Η τύχη του έκανε το χατίρι με το «καλημέρα» καθώς στο 50' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπιέλ ο Λαφόντ έκανε άστοχη έξοδο και η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μουτουσαμί ο οποίος αιφνιδιάστηκε και κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 1-1.

Η επόμενη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 54' και ήταν για τη Ναντ με το διαγώνιο σουτ του Μπλας να φεύγει άουτ και ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 57' από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής.

Δύο λεπτά αργότερα καταγράφηκε ακόμα μία φάση για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Ζιρότο μετά από κόρνερ να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Βατσλίκ.

Η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει ήρθε στο 64' με το διαγώνιο σουτ του Μπόουλερ να αποκρούεται δύσκολα με τα πόδια από τον Λαφόντ.

«Ταμπουρώθηκε», άντεξε, τον «σκότωσε» ο Γκεσάντ στις καθυστερήσεις

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν μέσα από στατική φάση, όμως η κεφαλιά του Ζιρότο μετά το κόρνερ του Μερλέν ήταν άστοχη στο 72'.

Η πίεση ήταν αφόρητη για τους πρωταθλητές Ελλάδας και στο 74' ο Βατσλίκ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση στην κεφαλιά του Σισοκό μέσα από την περιοχή κρατώντας το 1-1.

Η επόμενη καλή φάση του ματς ήρθε στο 80' με τον Παλουά να σουτάρει από 30 μέτρα και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια της «ερυθρόλευκης» εστίας.

Στο 82' οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση με τον Γκεσάντ μετά από φάση διαρκείας όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR ως οφσάιντ, καθώς ο Μοχάμεντ ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Δύο λεπτά μετά λίγο έλειψε να προκύψει γενική σύρραξη όταν ο κόουτς Κορμπεράν πήρε την μπάλα μετά από πλάγιο και την «έκρυψε» από τον Παλουά και ο τελευταίος τον έσπρωξε, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να μπλέκεται στον καυγά και τελικά να αποβάλλεται.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν φανερά και με τον χρόνο στη συνέχεια αλλά τελικά δεν αποδείχθηκε αρκετό. Κι αυτό διότι στο 93' ο Μπλας έκανε μία «γλυκιά» σέντρα και ο Γκεσάντ με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βατσλίκ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και ρίχνοντας τους Πειραιώτες στο καναβάτσο.

Χρόνος αντίδρασης δεν υπήρχε και ο Ολυμπιακός υπέστη την ήττα, αν και θα μπορούσε να είχε αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Απιά, Ζιρότο, Παλουά, Γκεσάντ, Μπλας, Μουτουσαμί (69' Σισοκό), Τσιριβέγια, Μερλέν, Μοχάμεντ, Γκαναγκό (69' Σάιμον)

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μανωλάς, Ρέτσος, Πίπα, Κούντε, Μπουχαλάκης, Μπιέλ (86' Ελ Αραμπί), Μασούρας (59' Μπόουλερ), Ουί Τζο Χουάνγκ (77' Καμαρά)