Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβοι για Μπενφίκα, Τσέλσι, Λειψία και Μίλαν, «εφτάρα» η Παρί, όλα... μηδέν στην επιστροφή του Χάαλαντ (video)

25/10/2022 23:56
Άκρως θεαματική ήταν η πρώτη μέρα της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς σημειώθηκαν 33 γκολ σε οκτώ παιχνίδια, δηλαδή ξεπέρασαν κατά μέσο όρο τα τέσσερα ανά αγώνα. Θριαμβεύτριες Μπενφίκα, Τσέλσι, Λειψία και Μίλαν, «καταιγίδα» η Παρί, «κόλλησαν» στο 0-0 η Ντόρτμουντ και η Σίτι, ενώ η Σεβίλλη έκανε το καθήκον της κόντρα στην Κοπεγχάγη και η Σέλτικ με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ αναδείχθηκαν ισόπαλες.

Δείτε τις βαθμολογίες όλων των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

5ος όμιλος: «Διπλό» πρωτιάς η Τσέλσι, «αγκαλιά» με την πρόκριση η Μίλαν

Σ' ένα από τα δύο χρονικά πρώτα παιχνίδια της βραδιάς, η Τσέλσι αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Σάλτσμπουργκ. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν εκτός έδρας με 2-1 χάρη σε γκολάρες από τους Κόβασιτς και Χάβερτζ στο 23' και στο 64' αντίστοιχα. Ενδιάμεσα οι πρωταθλητές Αυστρίας είχαν ισοφαρίσει με τον Τσουκουμπουίκε.

Στο βραδινό ματς του γκρουπ, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ φιλοξένησε τη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» έκαναν επίδειξη δύναμης και διέλυσαν τους Κροάτες μέσα στο «Μάξιμιρ» με 4-0. Αν κι αρχικά οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, από τη στιγμή που οι παίκτες του Πιόλι άνοιξαν το σκορ δεν... τράβηξαν το πόδι από το γκάζι κι έφτασαν στον θρίαμβο. Ο Γκάμπια πέτυχε το 0-1 στο 39' και στην επανάληψη ο Λεάο «έγραψε» το 0-2 στο 49', ο Ζιρού με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 στο 59' και δέκα λεπτά μετά ο Λιούμπισιτς με αυτογκόλ διαμόρφωσε άθελά του το τελικό 0-4.

Με αυτά τα αποτελέσματα η Τσέλσι έφτασε τους 10 βαθμούς και «σφράγισε» την πρόκριση και μαζί την πρωτιά, ενώ η Μίλαν ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 7 πόντους και θα υποδεχθεί την τελευταία αγωνιστική στο «Σαν Σίρο» την τρίτη Σάλτσμπουργκ που έχει 6, με την ουραγό του γκρουπ Ντιναμό Ζάγκρεμπ να μένει στους 4.

6ος όμιλος: Θρίαμβος πρόκρισης για τη Λειψία, ελπίζει ακόμα η Σαχτάρ, γκολ ο Γιακουμάκης

Η Λειψία ήταν εντυπωσιακή απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη νίκησε με 3-2, πραγματοποιώντας πιθανότατα την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 2-0 στο 18' χάρη σε γκολ του Γκβάρντιολ και του Ενκουνκού. Η «Βασίλισσα» αντέδρασε και μείωσε στο 44' με τον Βινίσιους. Τα πάντα κρέμονταν σε μία κλωστή και ο Τίμο Βέρνερ στο 81' «κλείδωσε» τη νίκη για τους Γερμανούς, πριν μειώσει με πέναλτι ο Ροντρίγκο στο 93' για το τελικό 3-2.

Την ίδια ώρα στη Γλασκώβη, η Σέλτικ και η Σαχτάρ Ντόνετσκ έμειναν στο 1-1. Οι Σκωτσέζοι ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» που θα τους κρατούσε «ζωντανούς» έστω για την τρίτη θέση. Πάντως η ομάδα του κόουτς Ποστέκογλου προηγήθηκε με γκολ του Γιακουμάκη στο 34'. Οι Ουκρανοί δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν στο 58' με τον Μούντρικ, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Η Ρεάλ με 10 βαθμούς παραμένει στην κορυφή φιλοξενώντας την τελευταία αγωνιστική στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» τη Σέλτικ. Ακολουθεί με 9 η Λειψία και η Σαχτάρ είναι στην τρίτη θέση με 6. Οι δυο τους θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους στον μεταξύ τους αγώνα στην ουδέτερη Πολωνία, καθώς αν κερδίσουν οι Ουκρανοί, θα πάρουν εκείνοι την πρόκριση για τους «16». Ουραγός και βαθμολογικά αδιάφορη η Σέλτικ που έφτασε τους 2 πόντους.

7ος όμιλος: Κακό ματς και κορυφή για Σίτι στην επιστροφή του Χάαλαντ, σίγουρα τρίτη η Σεβίλλη

Αρκετοί περίμεναν ένα θεαματικό ματς στη Βεστφαλία μεταξύ της Ντόρτμουντ και της Μάντσεστερ Σίτι. Τελικά έπεσαν έξω με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0). Στην κορυφαία στιγμή του αγώνα ο Μαχρέζ έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, ενώ ήταν φανερή η πρόθεση της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα να μην ρισκάρει κι έτσι η «λευκή» ισοπαλία ήρθε μάλλον λογικά.

Λίγες ώρες νωρίτερα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιχθουάν», η Σεβίλλη είχε «καθαρίσει» στο δεύτερο ημίχρονο την Κοπεγχάγη με 3-0. Οι πρωταθλητές Δανίας άντεξαν για μία ώρα και στο 61' ο Εν-Νεσίρι ήταν εκείνος που έβαλε σε θέση «οδηγού» την ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι. Στο 88' ο Ίσκο με πανέμορφο πλασέ «κλείδωσε» τη νίκη και το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε στις καθυστερήσεις από τον Μοντιέλ.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας έφτασαν στους 11 βαθμούς και θα είναι σίγουρα πρώτοι, η Ντόρτμουντ ακολουθεί με 8 και θα είναι δεδομένα δεύτερη, ενώ η Σεβίλλη με 5 «σφράγισε» την τρίτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οριστικά ουραγός με 2 πόντους η Κοπεγχάγη η οποία ακόμα δεν έχει σκοράρει κι έχει τέρματα 0-11!

8ος όμιλος: «Τυφώνας» η Μπενφίκα, «σίφουνας» η Παρί, θλιβερή η Γιουβέντους

Στο πιο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας (25/10), η Μπενφίκα συγκρούστηκε στο «Ντα Λουζ» με τη Γιουβέντους και θριάμβευσε με 4-3. Οι «αετοί» μπήκαν με φόρα στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στο 17' με τον προωθημένο στόπερ, Σίλβα. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Κεν, όμως ένα ανόητο πέναλτι του Κουαδράδο επέτρεψε στον Ζοάο Μάριο να πετύχει το 2-1 στο 28'. Στο 36' ο Ράφα Σίλβα πέτυχε το 3-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ράφα Σίλβα «χτύπησε» ξανά στο 50' για το 4-1. Οι Πορτογάλοι χαλάρωσαν και οι «μπιανκονέρι» μείωσαν αρχικά με τον Μίλικ στο 77' και στο 79' ο Μακένι «έγραψε» το τελικό 4-3.

Το πιο εντυπωσιακό πάρτι στήθηκε στο «Παρκ ντε Πρενς». Η Παρί είχε προσκεκλημένη τη Μακάμπι Χάιφα και τη «σκόρπισε» με 7-2. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 19', ο Εμπαπέ πήρε τη σκυτάλη στο 32' και ο Νεϊμάρ στο 35' ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σεκ στο 38' αλλά ο Μέσι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «έγραψε» το 4-1 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ξανά ο Σεκ μείωσε σε 4-2 αλλά αυτό το γκολ... εξόργισε τους πρωταθλητές Γαλλίας. ο Εμπαπέ στο 64' σκόραρε για το 5-2 κι ένα αυτογκόλ του Γκόλντμπεργκ τρία λεπτά μετά έφερε το 6-2. Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε από τον Σολέρ στο 84' για το τελικό 7-2.

Η Παρί Σεν Ζερμέν και η Μπενφίκα συγκατοικούν στην κορυφή έχοντας μαζέψει από 11 πόντους η κάθε μία, με τους Γάλλους να υπερτερούν στην ισοβαθμία. Στους 3 βαθμούς «κολλημένες» η Γιουβέντους και η Μακάμπι Χάιφα, με τους Ιταλούς να παίρνουν προς το παρόν το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.