Παναιτωλικός - Ατρόμητος 2-0: «Μαγικός» Καρέλης, κυνικοί Αγρινιώτες και σπουδαίο τρίποντο (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
4/1/2023 19:56
Ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου στο Αγρίνιο για την 16η αγωνιστική της Super League με τον Νίκο Καρέλη να κλέβει την παράσταση με το τρομερό γκολ που πέτυχε.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που του επιτρέπει αφενός να απομακρυνθεί σημαντικά από την ζώνη του υποβιβασμού και αφετέρου να κάνει όνειρα για πιο ψηλά πήρε ο Παναιτωλικός κόντρα στον Ατρόμητο εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως αγωνίστηκε από το 23' με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Γιαννιώτη, αν και χρειάστηκε το τρομερό γκολ του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος -και πλέον πρώτο στην ιστορία των Αγρινιωτών στην μεγάλη κατηγορία- Νίκου Καρέλη στο 46' ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο 74' ο Χουχούμης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των Αγρινιωτών, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και με αυτή τη νίκη ο Παναιτωλικός αφενός επέστρεψε στις εντός έδρας επιτυχίες μετά από 120 ημέρες και τη νίκη επί του Άρη πέρυσι.

Αφετέρου ανέβηκε στους 19 βαθμούς πιάνοντας τον Ατρόμητο στην 7η θέση του πρωταθλήματος και παίρνοντας απόσταση 9 βαθμών από τις θέσεις του υποβιβασμού, ενώ ταυτόχρονα βρίσκεται πλέον και αυτός, όπως οι Περιστεριώτες που έχασαν ευκαιρία να πλησιάσουν, στο -6 από την εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η αποβολή του Γιαννιώτη ανέτρεψε τις ισορρπίες σε ένα «κλειστό» ματς

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει ψηλά και να «πνίξει» τον Ατρόμητο από τα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να διαχειρίζονται σωστά το πρέσινγκ και να βγαίνουν γρήγορα στον κενό χώρο απειλώντας αρχικά στο 13' με τον Κεσχρίντα να ανακόπτεται τελευταία στιγμή σε αντεπίθεση, ενώ στο 17' μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα των γηπεδούχων ο Ροτάριου έκλεψε την μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε. Η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των Αγρινιωτών στα καρέ του Ατρομήτου ήρθε στο 18' όταν ο Σενγκέλια βρήκε πνέμορφα τον Ξενιτίδη με κάθετη πάσα, αλλά το σουτ του τελευταίου βρήκε στα σώματα και απομακρύνθηκε, όμως στο 23' η κατάληξη αντίστοιχης φάσης ήταν διαφορετική.

Ο Σενγκέλια ήταν που ξέφυγε αυτή τη φορά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Γιαννιώτης βγήκε για να τον σταματήσει και συγκρούστηκε μαζί του εκτός περιοχής, με τους δύο παίκτες να μην τραυματίζονται ευτυχώς αλλά τον γκολκίπερ του Ατρομήτου να μην γλιτώνει την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του.

Παρά το γεγονός ότι ο Ατρόμητος έμεινε με παίκτη λιγότερο, έχασε διπλή ευκαιρία με τον Κιάρτανσον στο 35’ οι προσπάθειες του οποίου σταμάτησαν πάνω στους στόπερ του Παναιτωλικού, ο οποίος δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς την εστία του Μάριτς που καθόταν πλέον κάτω από τα δοκάρια της εστίας.

Όσο περνούσε η ώρα οι Αγρινιώτες άρχισαν να ανεβάζουν «στροφές», εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Καρέλης έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, όταν η κεφαλιά του από τη σέντρα του Χουχούμη έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ιστορικό και τρομερό γκολ για τον Καρέλη και επιστροφή στα τρίποντα

Ο Παναιτωλικός βρήκε τελικά το γκολ που έψαχνε με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Από κόρνερ του Σενγκέλια στο 46’, ο Καρέλης έπιασε ένα καταπληκτικό εναέριο τακουνάκι, παρ' ότι είχε πλ΄τη στο τέρμα και ήταν ασφυκτικά μαρκαρισμένος από τον Ντε Μποκ στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα και σημειώνοντας ένα από τα ομορφότερα τέρματα των τελευταίων ετών στην Super League. Μάλιστα με αυτό το γκολ έγινε πρώτος σκόρερ του Παναιτωλικού στην ιστορία του στην μεγάλη κατηγορία με 17!

Το γκολ έδωσε... φτερά στους παίκτες του Παναιτωλικού που συνέχισαν να είναι φουλ επιθετικοί, χάνοντας διπλή ευκαιρία με τους Φλόρες και Ξενιτίδη στο 53’ να νικιούνται από τον Μάριτς.

Ο Ατρόμητος πάντως που «φωνάζει» για κόκκινη κάρτα στον Φλόρες μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κιάρντασον στο 62', απείλησε για πρώτη φορά στο 70', με αδύναμο σουτ του Ισλανδού επιθετικού.

Τελικά στο 74ο λεπτό ήρθε το γκολ του Χουχούμη που ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Ξανά από κόρνερ του Σενγκέλια από τα δεξιά, ο αριστερός μπακ της αγρινιώτικης ομάδας σηκώθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και με «σκαστή» κεφαλιά έκανε το 2-0.

Το ματς ουσιαστικά είχε πλέον κριθεί και ο Παναιτωλικός όντας πλέον απευθερωμένος «φλέρταρε» με το τρίτο γκολ. Συγκεκριμένα στο 77’ και στο 83’ ο Κώστας Αποστολάκης έχασε δύο ευκαιρίες για να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Παναιτωλικό να φτάνει τελικά στη νίκη.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (90’ Μαλλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ντίαζ, Ξενιτίδης (76’ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες (68’ Μάρτενσον), Νταγκό (68’ Κολοβός), Σενγκέλια, Καρέλης (76’ Ζοάο Πέντρο).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρουγγής, Αθανασίου, Ντε Μποκ, Φριντζόνσον (25΄Μάριτς), Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλεζ, Ροτάριου (72’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (66’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (72’ Τζαβίδας).