Γκενκ-Ολυμπιακός 1-1: Σωτήρας Αλεξανδρόπουλος, έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στα πλέι οφ! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
17/8/2023 23:12
Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος με 1-1 στην έδρα της Γκενκ και σε συνδυασμό με τη νίκη του στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» πήρε την πρόκριση για τα πλέι οφ του Conference League εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Τσουκαρίτσκι. Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος με ένα πολύ ωραίο σουτ στο 90+6' έφερε το παιχνίδι στα ίσα και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καλοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 30' από μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέιντσιλ όμως τα πάντα άλλαξαν όταν ο σκόρερ της Γκενκ αποβλήθηκε για χτύπημα στον Κίνι στο 65'.

Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, έφτιαξε ευκαιρίες και τελικά στις καθυστερήσεις ο Αλεξανδρόπουλος που είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο σκόραρε και έδιωξε την πίεση από την ομάδα του.

Ακίνδυνος ο Ολυμπιακός, «έσβησε» το πλεονέκτημα η Γκενκ

Η Γκενκ προσπάθησε να απειλήσει μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός όμως πολύ γρήγορα πήρε την μπάλα στα πόδια του προκειμένου να ελέγξει το ρυθμό. Οι Βέλγοι έβγαινα κυρίως από τα πλάγια αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αμυνόντουσαν σωστά και δεν άφηναν να απειληθεί η εστία του Πασχαλάκη.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν περισσότερη διάθεση να επιτεθούν, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αρκετά προσεκτικοί και δεν άφηναν κενά. Ο Αζίζ στο 24' είχε μία κεφαλιά μέσα από την περιοχή που δεν ανησύχησε όμως τον Πασχαλάκη.

Ένα λεπτό μετά όμως ο Πέντσιλ μπήκε ωραία μέσα στην περιοχή και πέρασε τον Φρέιρε ο οποίος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον Ελ Κααμπί νωρίτερα αλλά ο Στίλερ δεν πήρε πίσω την παράβαση. Ο Πέντσιλ ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Πασχαλάκης έπεσε στη σωστή γωνία και με τη βοήθεια του δοκαριού του κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ωστόσο ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν πατούσε στη γραμμή κατά το χτύπημα του αντιπάλου του, το πέναλτι επαναλήφθηκε και αυτή τη φορά ο Πέντσιλ ευστόχησε.

Ο Ολυμπιακός δεν πατούσε καλά στο γήπεδο, δεν μπορούσε ούτε μία τελική προσπάθεια στο πρώτο μέρος και πήγε προβληματισμένος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η αποβολή άλλαξε το παιχνίδι, λυτρωτής ο Αλεξανδρόπουλος

Η εικόνα στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν άλλαξε, με τη Γκενκ να έχει τον έλεγχο και τον Ολυμπιακό να είναι και πάλι νωχελικός. Στο 51' ο Ελ Κχανούς απείλησε με ένα σουτ το οποίο έφυγε άουτ. Εννιά λεπτά μετά ο Ρόντινεϊ πρόλαβε την προσπάθεια του Σορ και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ και έσωσε τον Ολυμπιακό από δεύτερο γκολ.

Στο 65' ωστόσο η Γκενκ έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Πέιντσιλ να χτυπάει εκτός φάσης τον Κίνι και τον διαιτητή μετά και από υπόδειξη του VAR να τον αποβάλλει. Η εξέλιξη αυτή έδωσε ψυχολογία στον Ολυμπιακό που άρχισε να κερδίζει μέτρα και έτσι είχε την πρώτη τελική στην εστία στο 71' με τον Ιμπόρα όμως να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Έξι λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά απείλησε εκ νέου αλλά ο Βαντερβούρντ μπλόκαρε σταθερά αλλά ο Ολυμπιακός φαινόταν πλέον πως έχει αλλάξει το ρυθμό του στο παιχνίδι. Έψαχνε να βρει ένα γκολ, είχε ανεβάσει την πίεση του προς τη Γκενκ και έφτανε σαφώς πιο εύκολα στην περιοχή της.

Στο 86' ο Αλεξανδρόπουλος προειδοποίησε αλλά το σουτ του κόντραρε και πήρε ύψος, με τον Μπιέλ στις καθυστερήσεις να χάνει μεγάλη ευκαιρία όταν βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 90+6' όμως o Αλεξανδρόπουλος μέσος έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, διάλεξε ωραία γωνία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Το γκολ αυτό έκανε άπαντες στον πάγκο του Ολυμπιακού να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς γνωρίζοντας πλέον πως η πρόκριση έχει σχεδόν έρθει. Μοναδικό αρνητικό στο τέλος για τον Ολυμπιακό, η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρόντινεϊ.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους «ερυθρόλευκους» ανακουφισμένους και απαλλαγμένους από την πίεση ενός έντονου παιχνιδιού. Πλέον έχουν μπροστά τους τα παιχνίδια με την Τσουκαρίτσκι, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στις 24/8 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και τη ρεβάνς μία εβδομάδα μετά στη Σερβία.

Γκενκ: (Βράνκεν) Βαντερβούρντ, Κουέστα, Μουχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιόθ, Ελ Κχανούς, Χροσόβσκι, Καγέμπε, Σορ (89' Μπάαχ), Παϊντσίλ, Φαντερά (70' Γκαλάρθα)

Ολυμπιακός (Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ρέτσος, Φρέιρε, Ροντινέι, Κίνι, Καμαρά (80' Βρουσάι), Ιμπόρα, , Καρβάλιο (46' Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας(68' Μπιέ), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (68' Ελ Αραμπί)