Αστέρας Τρίπολης - Κηφισιά 3-3: Εκτός πλέι οφ οι Αρκάδες, «όρθιοι» οι νεοφώτιστοι στη ματσάρα

28/2/2024 16:55
Ο Αστέρας Τρίπολης και η Κηφισιά πρωταγωνίστησαν σε μία σπουδαία ματσάρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» κι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το χορταστικό 3-3 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι Αρκάδες με αυτό το αποτέλεσμα έφτασαν τους 31 βαθμούς και θα τερματίσουν σίγουρα στην έβδομη θέση της βαθμολογίας στο φινάλε της κανονικής περιόδου, κάτι που σημαίνει ότι δεν θα λάβουν μέρος στα πλέι οφ αλλά στα πλέι άουτ, καθώς υστερούν σε πιθανή ισοβαθμία με τη Λαμία.

Από την άλλη οι νεοφώτιστοι κατόρθωσαν να μείνουν «όρθιοι» και η συγκομιδή των 18 πόντων τους φέρνει στην προτελευταία θέση και θα συνεχίσουν να δίνουν μεγάλη «μάχη» για τη σωτηρία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο μέρος με τους Οζέγκοβιτς στο 14' και Γιόβαντσιτς στο 36', όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 32' με τον Μιριτέλο και στο 40' με τον Γιαμπλόνσκι, ενώ ο Ρετζίς πέτυχε το 3-2 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το τελικό 3-3 πάντως διαμόρφωσε στο 73' ο Βαφέας.

Απίστευτο πρώτο ημίχρονο και ανατροπή του Αστέρα

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πιο επιθετικός στο ξεκίνημα του ματς αλλά η Κηφισιά ήταν εκείνη που θα έβρισκε το γκολ που θα την έβαζε σε θέση «οδηγού».

Μετά από «βαθιά» μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Αρκάδων στο 13' ο Σάντος έπεσε μέσα στην περιοχή έπειτα από επαφή του με τον γκολκίπερ Τσιφτσή και ο διαιτητής Μανούχος καταλόγισε πέναλτι, με τον VAR να συμφωνεί.Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς θέλησαν να... απαντήσουν άμεσα κι αρχικά στο 16' ο Μιριτέλο έχασε τεράστια ευκαιρία μέσα από την περιοχή έπειτα από ασίστ του Μπαρτόλο σημαδεύοντας τον... Αναγνωστόπουλο και στο 20' δεν πρόλαβε να πλασάρει από τη μικρή περιοχή, με την κεφαλιά του Ζουκάνοβιτς αμέσως μετά να αποκρούεται εύκολα και σταθερά από τον Αναγνωστόπουλο.

Η πίεση από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν αφόρητη και στο 32' κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Μπαρτόλο έκανε «γλυκιά» σέντρα και ο Μιριτέλο νίκησε τους πάντες στον αέρα κι άφησε «άγαλμα» τον Αναγνωστόπουλο ισοφαρίζοντας 1-1 με κεφαλιά.

Το μομέντουμ ήταν πια με το μέρος του Αστέρα και στο 34' ο Γκος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια των νεοφώτιστων.

Κόντρα στη ροή του αγώνα τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 36'. Στο πρώτο τους κόρνερ στο ματς ο Οζέγκοβιτς πήρε την κεφαλιά, ο Τσιφτσής απέκρουσε ενστικτωδώς κι από κοντά ο Γιόβαντσιτς «έγραψε» το 1-2.

Οι Αρκάδες πάντως δεν είχαν διάθεση να τα παρατήσουν και στο 40' ευτύχησαν ξανά να ισοφαρίσουν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και τρεις διαδοχικές κεφαλιές, ο Γιαμπλόνσκι πήρε την τελευταία κι εκμεταλλεύτηκε άστοχη έξοδο του Αναγνωστόπουλου ισοφαρίζοντας από κοντά 2-2 με κεφαλιά και βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Μάλιστα στο 42' λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή ο Αστέρας, με το σουτ του Μπαρτόλο να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Αναγνωστόπουλο.

Δύο λεπτά αργότερα η Κηφισιά θέλησε να απειλήσει στην κόντρα, με το μακρινό σουτ του Μενέντες να απομακρύνει σε κόρνερ ο Τσιφτσής.

Τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους οι Αρκάδες βγήκαν σε ωραία αντεπίθεση και ο Καλτσάς έκανε υπέροχη μπαλιά στον Κρεσπί, με τον τελευταίο να κάνει φοβερή κούρσα και να πλασάρει ψύχραιμα για το 3-2 σ' ένα απολαυστικό πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Ο Βαφέας γλίτωσε την Κηφισιά από ήττα

Η πρώτη σημαντική στιγμή της επανάληψης καταγράφηκε στο 51' και ήταν για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Καλτσάς βρέθηκε εντός περιοχής και σούταρε, με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει στην κλειστή του γωνία.

Ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να ανεβάσουν σιγά-σιγά στροφές στην απόδοσή τους καθώς εκείνοι έπρεπε να αλλάξουν τα πράγματα.

Στο 61' ο Μπιφουμά έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια κι έφυγε στον κενό χώρο, ωστόσο στο τετ α τετ με τον Τσιφτσή νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Αστέρα και στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Σάντος λίγο έξω από την περιοχή ήταν λίγο άστοχο.

Πλέον οι νεοφώτιστοι ήταν εκείνοι που πίεζαν και στο 73' ισοφάρισαν με τον Βαφέα να σουτάρει από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής και τον Τσιφτσή να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ωστόσο ο βοηθός καταλόγισε οφσάιντ και μετά από χρήση VAR το τέρμα του αμυντικού της Κηφισιάς μέτρησε και διαμορφώθηκε το 3-3.

Ο Αστέρας ήταν αναγκασμένος να βγει μπροστά μαζικά κι αυτό έκανε με τον Ράσταβατς να κάνει αλλαγές για να ενισχύσει την επίθεσή του.

Πράγματι οι Αρκάδες πίεζαν όμως προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως μέσα από στατικές φάσεις. χωρίς να τα καταφέρνουν.

Στο 92' ο προωθημένος Λύρατζης σούταρε μέσα από την περιοχή όμως η προσπάθειά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μανούχου με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3 και τους φιλοξενούμενους να είναι δίχως αμφιβολία οι κερδισμένοι.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατσης, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Χοχούμης (78' Άλβαρες), Γκος (46' Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι (78' Σουρλής), Κρεσπί (78' Μάντζης), Καλτσάς (67' Παλάσιος), Μπαρτόλο, Μιριτέλο

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (69' Σπίνος), Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια Γιόβαντσιτς (46' Σολόα), Μπιφουμά, Μενέντες (62' Τετέι), Σάντος, Οζέγκοβιτς (90' Παρράς)