Άρης – ΑΕΚ 1-2: «Ζορίστηκε» πολύ αλλά έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το «Βικελίδης» η Ένωση!

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
21/4/2024 21:35
Σπουδαία νίκη με σκορ 1-2 πήρε η ΑΕΚ κόντρα στον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Stoiximan Super League, παραμένοντας έτσι στην κορυφή.

Η Ένωση μπήκε επιθετικά από το πρώτο λεπτό και δημιούργησε πολλές φάσεις στα καρέ των γηπεδούχων που είχαν κορυφαίο τον Χουτεσιώτη, ενώ η ομάδα του Μάντζιου κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με το περιπετειώδες τέρμα του Μορόν στο 38’.

Ο «Δικέφαλος» επανήλθε δυναμικά στην επανάληψη, έφερε το ματς στα ίσα με τον Σιντιμπέ στο 49’, ωστόσο έπρεπε να φτάσουμε στο 84’ για να ολοκληρώσει την ανατροπή με τον Άμραμπατ, ο οποίος νίκησε τον πορτιέρο του Άρη που είχε κατεβάσει «ρολά», με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Έτσι η ΑΕΚ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας συγκεντρώσει 72 βαθμούς και είναι στο +1 από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Άρης συνεχίζει 5ος με 48 βαθμούς.

Ευκαιρίες εκατέρωθεν, το γκολ ο Άρης σε μια περιπετειώδη φάση

Με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς μπήκε η ΑΕΚ στο ματς με τον Άρη, «αγγίζοντας» το γκολ πριν καν συμπληρωθούν 2 λεπτά, όταν ο Πόνσε βρήκε ωραία τον Ελίασον μέσα στην περιοχή της ομάδας του Μάντζιου, ωστόσο το διαγώνιο πλασέ του Ελίασον, απέκρουσε με υπερένταση ο Χουτεσιώτης.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε άμεσα και στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζαμόρα με ένα φοβερό μακρινό σουτ, ανάγκασε τον Αθανασιάδη σε μια εντυπωσιακή επέμβαση στο αριστερό «Γ» της εστίας του.Η Ένωση δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα βέβαια, συνέχισε να πιέζει για να δημιουργήσει «ρήγμα» στην άμυνα του Άρη και η επόμενη καλή στιγμή για τον «Δικέφαλο» ήρθε στο 8’, όταν ο Βίντα πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Άμραμπατ, ωστόσο ο Χουτεσιώτης ήταν και πάλι σε ετοιμότητα μπλοκάροντας εύκολα.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι άρχισε να ισορροπεί περισσότερο, με τους παίκτες του Άρη να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι αμέσως επόμενες ενδιαφέρουσες στιγμές ήρθαν και πάλι από πλευράς ΑΕΚ, με τον Ελίασον στο 17’ να πιάνει ένα πλασέ με το «κακό» του πόδι από τα όρια της περιοχής των γηπεδούχων το οποίο έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη και δευτερόλεπτα αργότερα, ο Πόνσε ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή των Θεσσαλονικέων, αλλά το σουτ του με το αριστερό από ευνοϊκή θέση πέρασε απελπιστικά εκτός.

Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ωστόσο έμελλε να έρθει από τη μεριά του Άρη στο 22’, με τον Μορόν αρχικά να απειλεί τον Αθανασιάδη με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στο πρώτο ριμπάουντ ο Παναγίδης να εκτελεί πάνω στα σώματα των παικτών της ΑΕΚ και στο δεύτερο ριμπάουντ, ο Γκαρθία αστόχησε από θέση βολής αφού το τελείωμά του με το αριστερό ήταν «άτσαλο».

Στην ευκαιρία του Άρη, η Ένωση απάντησε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Ελίασον από τα αριστερά πέρασε τη μπάλα στον διερχόμενο Τσούμπερ, ο οποίος μπαίνοντας στην αντίπαλη περιοχή έπιασε έναν «κεραυνό» με το αριστερό, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων είχε καλύψει σωστά τη γωνία του και έδιωξε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Μάλιστα, ο Ελβετός απείλησε και δευτερόλεπτα αργότερα, όμως το σουτ του δεν ήταν εύστοχο και έφυγε άουτ.

Τελικά, με τις ευκαιρίες της ομάδας του Αλμέιδα να μην «μεταφράζονται» σε γκολ, ο Άρης άνοιξε το σκορ σε μια περιπετειώδη φάση στο 36’, με τον Μορόν να σουτάρει μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ, τη μπάλα να κοντράρει σε Κάλενς και Σιμάνσκι και να παίρνει πορεία προς την εστία του Αθανασιάδη, ο οποίος αν και απέκρουσε εντυπωσιακά στο όριο της τελικής γραμμής, εν τέλει το γκολ μέτρησε μετά από εξέταση στο VAR που διήρκησε αρκετά λεπτά.

Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει για να φέρει γρήγορα το ματς στα ίσα και στο 44’, ο Ελίασον με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον «ξεχασμένο» από την άμυνα του Άρη, Άμραμπατ, ωστόσο το τελείωμα του Μαροκινού δεν ήταν το ιδανικό και έφυγε ψηλά.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και πολλές φάσεις εκατέρωθεν.

Τη «λύτρωσε» με γκολάρα ο Άμραμπατ

Ο «Δικέφαλος» μπήκε επιθετικά στην επανάληψη ψάχνοντας την ισοφάριση, την οποία ευτύχησε να βρει άμεσα πριν συμπληρωθούν 5 λεπτά, όταν ο Χατζισαφί πέρασε κάθετα για τον Πόνσε που μπήκε στην περιοχή του Άρη, ο Αργεντινός εκτός ισορροπίας σούταρε αδύναμα με τη μπάλα να περνάει από τον Χουτεσιώτη και τον διερχόμενο Σιντιμπέ να τη στέλνει στα δίχτυα σκοράροντας ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του.

Μάλιστα λίγο έλειψε να ολοκληρώσει στα επόμενα λεπτά την ανατροπή η Ένωση, πρώτα στο 54’ όταν ο Άμραμπατ πάσαρε στον Πόνσε, με τον επιθετικό της ΑΕΚ να σουτάρει από πλάγια θέση μέσα από την αντίπαλη περιοχή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ύστερα στο 56’ όταν ο Χουτεσιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά την επικίνδυνη αλλά αδύναμη κεφαλιά του Σιμάνσκι και στο 58’, όταν ο πορτιέρο των γηπεδούχων μπλόκαρε τη νέα κεφαλιά του Βίντα από το κόρνερ του Ελίασον.

Η ομάδα του Αλμέιδα συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά και τρία λεπτά αργότερα ο Χουτεσιώτης είπε «όχι» και στη «βολίδα» του Άμραμπατ εκτός περιοχής, στο 63’ ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε και το σουτ του Τσούμπερ που βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή του Άρη μετά από πάσα του Μαροκινού εξτρέμ, ενώ στο 66’ είχε απάντηση και στο δυνατό σουτ του Ελίασον.

Κάπου εκεί ο «βομβαρδισμός» ευκαιριών από πλευράς Ένωσης διεκόπη, με τον Άρη να έχει τη στιγμή του στο 70’ να ξαναμπεί μπροστά στο σκορ, όταν ο Μορόν έψαξε τον Ζαμόρα με ωραία μπαλιά, με τον Κοσταρικανό να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά τον Χατζισαφί να τον εμποδίζει να εκτελέσει.

Ο «Δικέφαλος» ανησύχησε ξανά τον Χουτεσιώτη στο 78’ με το πλασέ του Αραούχο εκτός περιοχής, ενώ ένα λεπτό μετά, η κεφαλιά του Βίντα πέρασε οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Τελικά, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της ανατροπής που έψαχνε μανιωδώς, με τον κορυφαίο παίκτη της στην αναμέτρηση, τον Άμραμπατ, να «κεραυνοβολεί» τον Χουτεσιώτη στο 84’, ύστερα από την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων.

Τίποτα δεν άλλαξε από εκεί και πέρα με μοναδική αξιόλογη στιγμή ένα πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ στο 88’ και το οποίο εν τέλει δεν ίσχυσε μετά από εξέταση στο VAR και έτσι το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Άρης (Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Μπράμπετς, Ρόουζ (92’ Δεληζήσης), Μοντόγια, Βερστράτε (46’ Τζούρασεκ), Νταρίντα (76’ Ζουλ), Γκαρθία (64’ Φετφατζίδης), Ζαμόρα, Παναγίδης, Μορόν (76’ Ανσαριφάρντ)

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (82’ Φερνάντες), Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (71’ Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (87’ Γαλανόπουλος), Ελίασον (71’ Πινέδα), Τσούμπερ (82’ Λιούμπιτσιτς), Πόνσε