ΑΕΚ - Μπίρσχοτ 3-0: Βελτιώθηκαν και «καθάρισαν» με άνεση τους Βέλγους οι «κιτρινόμαυροι» (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
3/7/2024 16:44
Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο φιλικό της επί ολλανδικού εδάφους, με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν της βελγικής Μπίρσχοτ με 3-0, σε έναν αγώνα που διεξήχθη με τη μορφή τεσσάρων ημίωρων.

Η ομάδα του Αλμέιδα μπήκε με επιθετική διάθεση από την αρχή και μέχρι το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης προηγείτο με 2-0 χάρη στα τέρματα των Γαλανόπουλου (9’) και Ζίνι (15’).

Συνάντησε πάντως αντίσταση από τους παίκτες του Κάιτ που είχαν τις στιγμές τους κυρίως στο πρώτο ημίωρο, ενώ δεν έλειψαν και πάλι τα προβλήματα και τα κενά στην ανασταλτική της λειτουργία.

Από το τρίτο 30λεπτο και ύστερα, οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς τους βασικούς τους, με την Ένωση να βρίσκει και τρίτο γκολ στο 78’ με τον Γκολφίνο ύστερα από φανταστική ομαδική προσπάθεια και γρήγορη αντεπίθεση, με τον νεαρό επιθετικό να «γράφει» το τελικό 3-0, το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Με φόρα η Ένωση, πήρε γρήγορα το προβάδισμα

Δυναμικά ξεκίνησε το πρώτο 30λεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Αλμέιδα, η οποία «άγγιξε» το γκολ στο 6’, με τον Μάνταλο να προσποιείται διαδοχικά μέσα στην περιοχή των Βέλγων αλλά να νικιέται στο τετ α τετ από τον Ματίγιας.

Ό,τι δεν μπόρεσε ωστόσο να κάνει ο αρχηγός της Ένωσης το έκανε τρία λεπτά αργότερα ο Γαλανόπουλος, ο οποίος δέχθηκε τη μπαλιά του Χατζισαφί και με αριστερό σουτ «έγραψε» το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Οι παίκτες του «Δικεφάλου» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στο 15’ βρήκαν και δεύτερο γκολ, με τον Ζίνι να εκμεταλλεύεται τις κόντρες ύστερα από το σουτ του Ρότα και να σημειώνει το 2-0 για την ΑΕΚ.

Οι Βέλγοι από την πλευρά τους είχαν τις στιγμές τους στο πρώτο 30λεπτο, με την ομάδα του Αλμέιδα να αντιμετωπίζει αμυντικά θέματα όπως και στο πρώτο φιλικό, όμως δεν το «πλήρωσαν» αφού ο Θεοχάρης είχε καλύτερες αντιδράσεις, ενώ οι δυο ομάδες είχαν μάλιστα και από ένα δοκάρι.

Στο δεύτερο 30λεπτο, τόσο η ΑΕΚ όσο και Μπίρσχοτ ήταν πιο οργανωμένες στο ανασταλτικό κομμάτι με τις πολύ καλές στιγμές να είναι λιγοστές, ωστόσο από πλευράς Ένωσης ξεχώρισε η ωραία ατομική ενέργεια του Ζίνι στο 43’, αλλά ο πορτιέρο της ομάδας του Κάιτ απέκρουσε με υπερένταση

Διατήρησε τον έλεγχο και με τα «δεύτερα» η Ένωση

Φτάνοντας στο τρίτο 30λεπτο, οι δυο ομάδες έφεραν εντός αγωνιστικού χώρου τους αναπληρωματικούς τους, παρ’ όλα αυτά η Ένωση διατήρησε τη συνοχή της και κατάφερε μάλιστα να φτάσει και σε τρίτο γκολ στο 78’, όταν μετά από υπέροχο συνδυασμό οι «κιτρινόμαυροι» έφυγαν με ταχύτητα στην κόντρα, ο Θεοδωρίδης έβγαλε μπαλιά για τον Γκολφίνο, ο οποίος κερδίζοντας την κόντρα με τον αντίπαλο πορτιέρο «έγραψε» το 3-0 σε κενή εστία.

Το τελευταίο 30λεπτο δεν έκρυβε κάποια μεγάλη συγκίνηση, με το σύνολο του Αλμέιδα να ελέγχει τον ρυθμό σε γενικές γραμμές και να κρατά το προβάδισμα των τριών γκολ έως το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Θεοχάρης, Ρότα, Χατζισαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Ελίασον, Φερνάντες (50’ Μαχαίρας), Ζίνι, Γκαρσία

Στο τρίτο 30λεπτο πέρασαν ως αλλαγή οι: Αγγελόπουλος, Ραντόνια, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Κάτσικας, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Γκολφίνος, Θεοδωρίδης και Κανελλόπουλος

Μπίρσχοτ (Κάιτ): Ματίγιας, Τσιμάγνκα, Ματάις, Κωνσταντόπουλος, Βέιμανς, Μισέ, Κάγκρο, Βαν Χίμπεεκ, Ελ Γκράφελ, Ρέινερς, Κεϊτά