Λανς – Παναθηναϊκός 2-1: Το ασύλληπτο γκολ του Ιωαννίδη δεν ήταν αρκετό αλλά… ελπίζουν οι «πράσινοι» (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
23/8/2024 00:00
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από τη Λανς στο «Μπολάρ Ντελελί» στο πλαίσιο του πρώτου σκέλους της φάσης των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία για ένα καλύτερο αποτέλεσμα, αφού έπαιξε για περίπου 80 λεπτά με παίκτη παραπάνω.

Οι Γάλλοι μπήκαν με φόρα στην αρχή και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Φρανκόφσκι, ωστόσο η αποβολή του Μεδίνα στο 20’ τους «έκοψε» λίγο τα «πόδια». Παρ’ όλα αυτά όσο ο χρόνος πέρναγε και η ομάδα του Αλόνσο δεν απειλούσε αν και είχε τον έλεγχο, έπαιρναν σιγά σιγά τα πάνω τους, φτάνοντας και σε δεύτερο γκολ με τον Σαΐντ στο 34’.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, ωστόσο μια φανταστική ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη στο 53’, με τον Έλληνα επιθετικό να περνάει όποιον έβρισκε μπροστά του, έφερε τη μείωση του σκορ για τους «πράσινους», οι οποίοι όμως δεν «έχτισαν» σε αυτό, με την ομάδα του Στιλ να διαχειρίζεται άψογα τον ρυθμό και να κρατά τη νίκη μέχρι το τέλος.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός καλείται να ανεβάσει «στροφές» και να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ την άλλη εβδομάδα για να μην μείνει πρόωρα εντελώς εκτός Ευρώπης.

Γκολ με το… «καλησπέρα» οι Γάλλοι, «φλύαρο» το «τριφύλλι» παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα

Με φόρα για να βρει γρήγορο γκολ ξεκίνησε η Λανς στον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της φάση στα αντίπαλα καρέ πριν καν συμπληρωθούν 4 λεπτά, όταν μετά από ωραία συνεργασία, ο Σοτοκά βρήκε ολομόναχο τον Φρανκόφσκι μέσα στην περιοχή των «πράσινων», με τον Πολωνό να πλασάρει άνετα τον συμπατριώτη του, Ντραγκόφσκι, για το 1-0.

Η ομάδα του Αλόνσο προσπάθησε να «ηρεμήσει» το παιχνίδι και να κρατήσει λίγο τη μπάλα προκειμένου να σταματήσει ο φρενήρης ρυθμός που ήθελαν να δώσουν οι Γάλλοι στην αναμέτρηση, όμως οι γηπεδούχοι στο 9ο λεπτό πλησίασαν σε δεύτερο γκολ δις, πρώτα με τη σκαστή κεφαλιά του Σαΐντ που πέρασε εκτός και λίγα δευτερόλεπτα μετά με τη σέντρα-σουτ του Μασάδο που απομακρύνθηκε έγκαιρα.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του «τριφυλλιού» άρχισαν να ξεθαρρεύουν προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα μεγάλα κενά που άφηνε η ομάδα του Στιλ, η οποία πίεζε πολύ ψηλά, και στο 14’ ο Ντάνσο πρόλαβε τον Ιωαννίδη προτού μπορέσει εκείνος να γίνει επικίνδυνος μετά από βαθιά μπαλιά που δέχθηκε στον χώρο.

Στο 19’ η Λανς απείλησε εκ νέου με σουτ του Ντιούφ από τα όρια της περιοχής, όμως λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Μεδίνα, που είχε ήδη κάρτα, πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια έχοντας μαρκάρει πολύ άτσαλα και συνάμα επικίνδυνα τον Μπακασέτα, με τους γηπεδούχους να μένουν από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο.

Αυτή η εξέλιξη έδωσε πνοή στους «πράσινους», οι οποίοι προειδοποίησαν στο 24’ με την κεφαλιά του Τσέριν, ωστόσο ο Σαμπά ήταν σε ετοιμότητα αποσοβώντας την ισοφάριση, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, τα επικίνδυνα σουτ από Τζούριτσιτς και Γεντβάι βρήκαν στα σώματα των παικτών της Λανς.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεν τον έλεγχο αλλά «ζοριζόταν» πολύ στο να γίνει επικίνδυνος και με τους Γάλλους να «συνέρχονται» σιγά σιγά μετά το σοκ της αποβολής, η Λανς βρήκε και δεύτερο γκολ στον αγώνα στο 34’, όταν ο Τόμασον σέντραρε για τον Σαΐντ, η άμυνα του «τριφυλλιού» ολιγώρησε, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να νικιέται σε πρώτη φάση από τον Ντραγκόφσκι, όμως στο ριμπάουντ δεν «χαρίστηκε» ξανά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Στιλ οπισθοχώρησαν, παραχωρώντας πλήρως τα ηνία στους «πράσινους», όμως εκείνοι πέρα από το να κυκλοφορούν τη μπάλα, δεν έγιναν απειλητικοί ποτέ, με το ημίχρονο να λήγει δίχως κάποια νέα ευκαιρία.

Τρομερό και φοβερό γκολ του Ιωαννίδη αλλά… δεν ήταν αρκετό

Το παιχνίδι συνεχίστηκε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία, ενώ στο 48’ ο Τετέ με ένα σουτ τέσταρε τα αντανακλαστικά του Σαμπά, ωστόσο δεν είχε δύναμη η εκτέλεσή του, με τον πορτιέρο της Λανς να μπλοκάρει εύκολα.

Πέντε λεπτά αργότερα, η επιμονή της ελληνικής ομάδας έφερε επιτέλους αποτέλεσμα, με τον Ιωαννίδη να κάνει ένα απίθανο σόλο ντριμπλάροντας όποιον έβρισκε μπροστά του, και βγαίνοντας απέναντι από τον Σαμπά, πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό μειώνοντας σε 2-1.

Το ασύλληπτο αυτό γκολ του νεαρού επιθετικού έδωσε ξανά ελπίδα στο «τριφύλλι», το οποίο απείλησε ξανά με τον Μπακασέτα στο 55’, όμως το σουτ του έφυγε ψηλά.

Κόντρα στη ροή όμως, λίγο έλειψε η Λανς να πάρει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στο 57ο λεπτό, με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει με μεγάλη υπερένταση την κεφαλιά του Ντάνσο, ενώ ο Σοτοκά δευτερόλεπτα μετά, σούταρε από απόσταση αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.

Από εκεί και πέρα οι ρυθμοί άρχισαν να πέφτουν δραματικά, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνος για τα καρέ της Λανς, η οποία έκανε άψογη διαχείριση αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 20’.

Έτσι η αμέσως επόμενη μεγάλη φάση στο ματς ήρθε στο 85’, με τον νεοαποκτηθέντα Πελίστρι να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να σουτάρει δυνατά προς την εστία, όμως η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού. Ο Μπογκάρ έδωσε πέναλτι, ωστόσο με τη βοήθεια του VAR πήρε πίσω την απόφασή του μιας και ο παίκτης της Λανς είχε κάνει κίνηση να μαζέψει το χέρι του.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, αλλά πέραν μίας άστοχης κεφαλιάς του Γερεμέγεφ δεν κατάφερε κάτι καλύτερο, με το 2-1 να παραμένει απαράλλαχτο.

Λανς (Στιλ): Σαμπά, Γκραντί, Ντάνσο, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Τόμασον (90’ Μεντί), Ντιούφ, Μασάδο (90’ Τσάβες), Ντα Κόστα (26’ Κουσάνοφ), Σοτοκά, Σαΐντ (70’ Λασκαρί)

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (67’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (80’ Λημνιός), Τσέριν (85’ Γερεμέγεφ), Τετέ (67’ Πελίστρι), Τζούριτσιτς (80’ Μαξίμοβιτς), Μπακασέτας, Ιωαννίδης