Πανσερραϊκός - Άρης 0-1: «Άλωσαν» τις Σέρρες με Σιφουέντες οι «κίτρινοι»

24/8/2024 22:01
Ο Άρης με όμορφο γκολ του Σιφουέντες (34’) πέρασε με 1-0 από την έδρα του Πανσερραϊκού για την 2η αγωνιστική της Super League και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ στο φινάλε οι «κίτρινοι».

Σ’ ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Πανσερραϊκού στις Σέρρες και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στο πρωτάθλημα μετά από δύο εκτός έδρας ματς.

Ανώτεροι οι Θεσσαλονικείς, που απειλήθηκαν ελάχιστα από τον αντίπαλο τους, προηγήθηκαν στο 34’ με ωραίο σουτ του Σιφουέντες και στην επανάληψη έκαναν εξαιρετική διαχείριση. Το 1-0 αδικεί την εικόνα του Άκη Μάντζιου που μετά το 80’ είχε τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ που θα του «κλείδωνε» τη νίκη.

Το 1-0 ήταν το τελικό σκορ με τον Άρη να φτάνει τους τέσσερις βαθμούς μετά το ισόπαλο 1-1 της πρεμιέρας με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Από την άλλη, ο Πανσερραϊκός έμεινε δίχως βαθμό και δεν κατάφερε να φανεί το ίδιο ανταγωνιστικός όπως στην πρεμιέρα με τον ΠΑΟΚ, παρότι ηττήθηκε με 3-2 στην Τούμπα.Γρήγορος ρυθμός και φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και εκατέρωθεν στιγμές. Μόλις στο 2’ ο Μορόν «φλέρταρε» με ένα υπέροχο γκολ πλασάροντας από πολύ μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ ενώ είχε την επιλογή του Σίστο στον κενό χώρο. Στο 7’ ήταν η σειρά του Μάνου Γκαρθία να απειλήσει στέλνοντας τη μπάλα άουτ από καλή θέση ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά το Πανσερραϊκού να απειλήσει, με τον Τομάς να κάνει το σουτ και τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 10’ οι Σερραίοι απείλησαν ξανά με τον Μπετανκόρ ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Έπεσε το τέμπο αλλά ο Άρης βρήκε το γκολ με τον Σιφουέντες

Ο ρυθμός μετά το πρώτο δεκάλεπτο έπεσε αισθητά ελέω και των πολλών σκληρών μαρκαρισμάτων ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ενδεικτικό ότι η επόμενη φάση σημειώθηκε στο 31’ και ήταν από πλευράς Άρη χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Μόντσου που υποχρέωσε τον Γκουγκεβασβίλι σε απόκρουση.

Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή αφού τρία λεπτά μετά οι «κίτρινοι» πήραν το προβάδισμα. Ο Σίστο γύρισε στον αφύλαχτο Σιφουέντες από τα αριστερά και αυτός με σουτ από το ημικύκλιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν το παθητικό τους παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και στο 40’ κινδύνευσαν με δεύτερο γκολ. Ο Μορόν επιχείρησε το μακρινό σουτ, ο γκολκίπερ του Πανσερραϊκού δεν απέκρουσε καλά αλλά εν συνεχεία έπεσε με αυτοθυσία πάνω στον Μανού Γκαρθία που δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τετ-α-τετ.

Δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Πανσερραϊκός, μεγάλες φάσεις μετά το 80' οι Θεσσαλονικείς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πανσερραϊκό να έδειξε διάθεση να πάρει μέτρα στο γήπεδο με στόχο το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο η ομάδα του Γρηγορίου δεν μπορούσε να δημιουργήσει, μην έχοντας ιδέες στο παιχνίδι της και ο Άρης σταδιακά κέρδισε τη μάχη του κέντρου. Το παιχνίδι κυλούσε δίχως φάσεις και ήταν αρκετά σκληρό, με τον διαιτητή να αφήνει αρκετά μαρκαρίσματα ατιμώρητα κυρίως από πλευράς γηπεδούχων.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο 45λεπτο σημειώθηκε στο 82’ και άνηκε στον Άρη, με τον Ντιαντί να κάνει το δυνατή σουτ και τον Γκουγκεσασβίλι να διώχνει εντυπωσιακά. Έξι λεπτά μετά ο Ντιαντί απείλησε ξανά με διαγώνιο σουτ ύστερα από έξοχη ομαδική ενέργεια αλλά ο Γεωργιανός γκολκίπερ του Πανσερραϊκού ήταν ξανά ο νικητής. Ακολούθησε τρίτη μεγάλη ευκαιρία του Άρη με δυνατό σουτ του Μόντσου από το ημικύκλιο αλλά και πάλι ο Γκουγκεσασβίλι δήλωσε «παρών».

Ο Άρης είχε την υπεροχή και συνέχιζε να ψάχνει το γκολ σπαταλώντας άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 90+4’ με άστοχο σουτ του αφύλαχτου Ντιαντί μέσα από την περιοχή.

Το 1-0 υπέρ του Άρη ήταν το τελικό σκορ, με τους «κίτρινους» να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα, αφήνοντας χωρίς βαθμό τον Πανσερραϊκό ο οποίος στην πρεμιέρα ηττήθηκε στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (86’ Κουτσογούλας), Πεταυράκης (77’ Φαρέζ), Χαντάκιας, Λιάσος (64’ Περούτσι), Στάικος (64΄’ Κάπτουμ), Σαλαζάρ, Τομάς, Ντέλετιτς (77’ Γκίγκιτς), Μπετανκόρ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία (74’ Νταρίντα), Σίστο (74’ Σαβέριο), Ντιαντί, Μορόν (89’ Ζαμόρα)