Ξέσπασε η Γερμανία, άνετες νίκες για Ισπανία, Αγγλία, παγκόσμιο ρεκόρ η Ιταλία (videos)

6/9/2021 00:14
Η Γερμανία στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της στην εποχή του Χάνσι Φλικ, διέλυσε με 6-0 την Αρμενία και την προσπέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Τεσσάρες για Ισπανία (4-0 την Γεωργία) και Αγγλία (4-0 την Ανδόρα , έγραψε ιστορία η Ιταλία μένοντας αήττητη για 36 σερί ματς (0-0 με Ελβετία).

Σε περίπατο μετέτρεψε η Γερμανία τη μάχη κορυφής με την Αρμενία στην Στουτγκάρδη. Η «νασιοναλμανσάφτ» πήρε άνετη νίκη με 6-0 και έπιασε κορυφή στον 10ο όμιλο, ξεφεύγοντας με +2 από τους Αρμένιους.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ, στο εντός έδρας ντεμπούτο του Γερμανού τεχνικού, έψαχνε μια εμφατική νίκη μετά από αυτή με το… φτωχό 2-0 κόντρα στο Λιχτενστάιν και μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Μόλις στο 6’ ο Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ μετά από ωραίο passing game των Γερμανών, ενώ ο ίδιος διπλασίασε το σκορ στο 15’. Στο 35’ ο Ρόις πήρε τη σκυτάλη και έκανε το 3-0 μετά από ασίστ-τακουνάκι του Βέρνερ, ο οποίος στο 45’ έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Στην επανάληψη τα «πάντσερ» πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Χόφμαν (52’) και Αντεγιέμι (90+1’) διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Τεσσάρες για Ισπανία και Αγγλία

Η Ισπανία, λίγες μέρες μετά την ήττα στην Σουηδία, διέλυσε με 4-0 την Γεωργία εντός έδρας και προσπέρασε με +1 την Σουηδία στην κορυφή του ομίλου, έχοντας όμως 2 παιχνίδια περισσότερα. Οι «φούριας ρόχας» «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Γκαγιά (14’), Σολέρ (25’) και Τόρες (41’), ενώ στο 63’ ο Σαράμπρια έβαλε το… κερασάκι για το 4-0. Η Γεωργία είχε δοκάρι στο 65’ για να πετύχει το γκολ της τιμής, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ρουίθ αστόχησε από τη μικρή περιοχή απέναντι στον Λόρια.

Νίκη με το ίδιο σκορ πήρε και η Αγγλία, διαλύοντας με 4-0 την Ανδόρα στο «Γουέμπλεϊ». Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λίνγκαρντ, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού και πέτυχε δύο γκολ (18’, 78’), ενώ έδωσε την ασίστ στο γκολ του Σακά (84’) που διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Το άλλο τέρμα σημείωσε ο Κέιν (72’), με πέναλτι που καταλόγισε ο Παπαπέτρου, και έπιασε τον Μάικλ Όουεν στην 5η θέση των κορυφαίων σκόρερ της Εθνικής Αγγλίας με 40 γκολ.

Έκανε παγκόσμιο ρεκόρ η Ιταλία

Η Ιταλία μπορεί να μην κέρδισε ούτε στο δεύτερο παιχνίδι της μετά την κατάκτηση του Euro, μένοντας στο 0-0 με την Ελβετία εκτός έδρας, ωστόσο επέκτεινε το αήττητο σερί της σε 36 παιχνίδια (27-9-0), κάτι που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Οι «ατζούρι» είχαν χαμένο πέναλτι με τον Ζορζίνιο (53’) και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεράρντι για να προηγηθούν, όμως εν τέλει δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Ζόμερ. Το τελικό 0-0 τους διατηρεί στο +4 από την 2η Ελβετία, η οποία έχει όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.

Με το ένα πόδι στο Κατάρ το Βέλγιο

Το Βέλγιο κέρδισε με 3-0 την Τσεχία στις Βρυξέλλες και έθεσε ισχυρές βάσεις για την πρόκριση στα τελικά του Κατάρ, καθώς ξέφυγε με +6 από τους Τσέχους, που βρίσκονται στην 2η θέση. Ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, συνδυάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την 100η συμμετοχή του με το εθνόσημο, ενώ στο 41’ ο Αζάρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Και τις δύο ασίστ μοίρασε ο Βανάκεν. Η Τσεχία που κατέβηκε με πολλές απουσίες, δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 65’ ο Σαλεμέκερς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ζωντανή με Μπέιλ η Ουαλία

Η Ουαλία τα βρήκε σκούρα στο Καζάν απέναντι στην Λευκορωσία αλλά με χατ-τρικ του Μπέιλ (5’ πεν., 69’, 90+3’) πήρε νίκη με ανατροπή (3-2) και έμεινε ζωντανή για την πρόκριση, μειώνοντας στο -1 τη διαφορά από την 2η Τσεχία με δύο παιχνίδια λιγότερα. Παράλληλα, οι «δράκοι» βρίσκονται στο -7 από το πρωτοπόρο Βέλγιο, επίσης με δύο ματς λιγότερα. Οι Λευκορώσοι είχαν γυρίσει προσωρινά το σκορ μέσα σε ένα λεπτό με τους Λισάκοβιτς (29’ πεν.) και Σέντκο (30’), όμως «λύγισαν» στο φινάλε και δεν πήραν ούτε το βαθμό.

Σταμάτησε στα 7 η Πολωνία, σκόραρε μετά από 2 χρόνια το Σαν Μαρίνο

Η Πολωνία δε συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στο αδύναμο Σαν Μαρίνο, παίρνοντας άνετη εκτός έδρας νίκη με 7-1. Δύο γκολ σημείωσε ο Λεβαντόφσκι (4’, 21’), ένα ο Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ (16’), ενώ ο Σιμάνσκι της ΑΕΚ έδωσε την ασίστ στο γκολ του Λινέτι για το 4-0 στο 44’. Στο δεύτερο μέρος, ο Μπούκσα σημείωσε χατ-τρικ χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις (67’, 90+2’, 90+4’), ενώ η μεγάλη είδηση είναι το γκολ των γηπεδούχων (48’ Νάνι) που είναι το πρώτο τους σε επίσημο παιχνίδια μετά από σχεδόν δύο χρόνια και συγκεκριμένα από τον Νοέμβριο του 2019 κόντρα στο Καζακστάν (1-3)! Οι Πολωνοί έφτασαν τους 10 βαθμούς και βρίσκονται στο -5 από την πρωτοπόρο Αγγλία πριν το μεταξύ τους ματς την προσεχή Τετάρτη (8/9) στην Βαρσοβία.

Μεγάλη νίκη με Μπρόζα η Αλβανία

Μεγάλη νίκη για την Αλβανία, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ουγγαρίας στο Ελμπασάν και την προσπέρασε στην 3η θέση ενώ βρίσκεται μόλις στο -1 από την 2η Πολωνία. Οι Αλβανοί πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και πήραν τη νίκη με τρομερό σουτ του Μπρόζα στο 86ο λεπτό.

Μεγάλο comeback η Ισλανδία, πέρασε 3η η Ρουμανία

Η Ισλανδία βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την Βόρεια Μακεδονία στην έδρα της (11’ Βελκόφσκι, 54’ Αλιόσκι), ωστόσο έκανε το μεγάλο comeback (2-2) μέσα σ’ ένα εξάλεπτο στο δεύτερο μέρος (78’ Μπιάρνασον, 84’ Γκούντιονσεν) και στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς από τους Βαλκάνιους, που έμειναν στους 8 βαθμούς και στο -2 από την 2η θέση.

Μια θέση πιο πάνω στον όμιλο ανέβηκε η Ρουμανία, η οποία νίκησε με 2-0 το Λιχτενστάιν εντός, χάρη σε δύο γρήγορα γκολ των Τόσκα (11’) και Μάνεα (18’), και πέρασε 3η με 9 βαθμούς, έναν λιγότερο από την 2η Αρμενία και έναν περισσότερο από την 4η Βόρεια Μακεδονία.

Τέλος, η Βουλγαρία μετά το βαθμό στην Ιταλία, νίκησε με 1-0 την Λιθουανία με γκολ του Τσόσεφ στο 82ο λεπτό και πέρασε στην 3η θέση με 5 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 2η Ελβετία αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα.