Τσάμπιονς Λιγκ: Ο Ρονάλντο «έσωσε» και πάλι τη Γιουνάιτεντ, θρίαμβοι και πρόκριση για Μπάγερν και Γιουβέντους

3/11/2021 00:20
Για ακόμη ένα βράδυ τη φετινή σεζόν, είδαμε ωραία παιχνίδια στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με ξεκάθαρους πρωταγωνιστές και πολλά γκολ. Συνολικά σημειώθηκαν 29 γκολ στους οκτώ αγώνες, με τις Μπάγερν Μονάχου και Γιουβέντους να είναι άκρως παραγωγικές.

Αυτός που ξεχώρισε βέβαια ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με δύο δικά του γκολ, το ένα στις καθυστερήσεις, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του (2-2) απέναντι στην Αταλάντα η οποία έχασε στο τέλος μία σημαντική νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-0 της Γιουνγκ Μπόις και έτσι ανέβηκε στην 2η θέση του ομίλου, στην ισοβαθμία με τη Γιουνάιτεντ.

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Μπενφίκα και πήρε μία εμφατική νίκη με 5-2 εξασφαλίζοντας από σήμερα την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Η Μπαρτσελόνα από την άλλη ζορίστηκε αρκετά αλλά επικράτησε με 1-0 στο Κίεβο της Ντιναμό και ανέβηκε στην 2η θέση του ομίλου, αφήνοντας πίσω της την Μπενφίκα.

Η Γιουβέντους δεν άφησε στο τέλος πολλά περιθώρια αμφισβήτησης στη Ζενίτ και επικράτησε με 4-2 στο Τορίνο, παίρνοντας έτσι από τώρα την πρόκριση, ενώ από κοντά είναι και η Τσέλσι που στο άλλο παιχνίδι του ομίλου έφυγε με το διπλό (1-0) από την έδρα της Μάλμε.Τέλος σε έναν από τους πιο αμφίρροπους ομίλους, η Βόλφσμπουργκ πήρε την πρώτη της νίκη καθώς επικράτησε με 2-1 της Σάλτσμπουργκ στη Γερμανία, ενώ η Λιλ με μία μεγάλη ανατροπή επικράτησε με το ίδιο σκορ εκτός έδρας της Σεβίλλη και ανέβηκε στην 2η θέση.

5ος όμιλος: Πάρτι με Λέβα η Μπάγερν, ζορίστηκε αλλά κέρδισε η Μπαρτσελόνα

Η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Λεβαντόφσκι στο 26' και έξι λεπτά μετά ο Κομάν με υπέροχο τακουνάκι «έγραψε» το 2-0. Ο Μοράτο μείωσε στο 38', ο Βλαχοδήμος έπιασε πέναλτι του Λεβαντόφσκι αλλά στο 49' ήρθε ο Σανέ να κάνει το 3-1. Δώδεκα λεπτά μάλιστα οι Βαυαροί έκρυψαν τη μπάλα και ο Λεβαντόφσκι με ωραίο τελείωμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Η Μπενφίκα μείωσε με τον Νούνιεζ στο 74' αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω. Έτσι στο 84' ο Λεβαντόφσκι με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ πετυχαίνοντας παράλληλα και χατ τρικ.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα δυνατό σουτ του Ανσού Φατί στο 70' για να κάμψει την αντίσταση της Ζενίτ και να αποκτήσει προβάδισμα για την δεύτερη θέση στον όμιλο. Οι «μπλαουγκράνα» περιμένουν τον Τσάβι να αναλάβει επίσημα καθήκοντα προπονητή στην ομάδα αλλά δεν μπορούν να μείνουν και εκτός στόχων.

6ος όμιλος:Μίλησε και πάλι ο Ρονάλντο στη Γιουνάιτεντ, βήμα πρόκρισης η Βιγιαρέαλ.

Η Αταλάντα προηγήθηκε στο 12' με σουτ του Ίλιτσιτς μετά και από λάθος του Ντε Χέα, όμως η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ρονάλντο έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Φερνάντες. Οι «μπεργκαμάσκι» ωστόσο βρήκαν και δεύτερο τέρμα με σκόρερ τον Ζαπάτα στο 56', όμως ο Ρονάλντο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα διαγώνιο σουτ στην κίνηση στις καθυστερήσεις, χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Η Βιγιαρέαλ προηγήθηκε με διπλή προσπάθεια του Καπού στο 36' επί της Γιουνγκ Μπόις και στις καθυστερήσεις «κλείδωσαν» τη νίκη τους με τον Νταντζούμα. Οι Ισπανοί με αυτή το αποτέλεσμα ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας και έβαλαν γερά τις βάσεις για την πρόκριση τους.

7ος όμιλος: Έμεινε ζωντανή η Βόλφσμπουργκ, μεγάλη νίκη της Λιλ στην Ανδαλουσία

Η Βόλφσμπουργκ με τον Κόφελντ στον πάγκο της πήρε την πρώτη νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ φέτος επικρατώντας με 2-1 της Σάλτσμπουργκ. Ο Μπάκου μόλις στο 3' από κοντά της έδωσε το προβάδισμα, ωστόσο ο Βέμπερ στο 30' με ωραία εκτέλεση φάουλ έκανε έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ενμέτσα όμως στο 60' με ωραίο σουτ την έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ και της χάρισε τη νίκη.

Η Λιλ έκανε μία σπουδαία ανατροπή απέναντι στην Σεβίλλη και με σκόρερ τους Ντέιβιντ (43' πεν.) και Ικονέ (51') απάντησε στο γκολ του Οκάμπος από το 15' και πέρασε έτσι στην 2η θέση του ομίλου μαζί με την Βόλφσμπουργκ.

8ος όμιλος:Μπορούσε και άλλα γκολ η Τσέλσι, έβγαλε αντίδραση η Γιουβέντους

Η Τσέλσι ήταν καλύτερη από τη Μάλμε στη Σουηδία και με ένα τέρμα του Ζίγιες έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια στο 56' πήρε τη νίκη, θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα αλλά ήταν αναποτελεσματική στην τελική της προσπάθεια.

Η Γιουβέντους μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, έβγαλε αντίδραση απέναντι στη Ζενίτ και πήρε μία εμφατική νίκη με 4-2. Ο Ντιμπάλα στο 11' με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ, όμως ο Μπονούτσι με αυτογκόλ στο 26' έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Αργεντινός φορ χρειάστηκε να εκτελέσει δύο φορές το πέναλτι στο 58' για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, πριν έρθει ο Κιέζα στο 74' με εξαιρετική ενέργεια να γράψει το 3-1. Ο Μοράτα στο 82' πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, με τη Ζενίτ απλά να μειώνει στο 90+2' με τον Αζμούν.