ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-0: «Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος με Σιμάνσκι (video)

5/12/2021 21:37
Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια με 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Super League Interwetten κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η Ένωση ευτύχησε να προηγηθεί στο δεύτερο λεπτό με κεφαλιά του Σιμάνσκι και κράτησε αυτό το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, σκοράροντας μάλιστα ακόμα δύο φορές με τον Τσούμπερ αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις τα τέρματα του Ελβετού ακυρώθηκαν με χρήση VAR ως οφσάιντ. Οι «κιτρινόμαυροι» με αυτό το «τρίποντο» έφτασαν τους 26 βαθμούς και παραμένουν δεύτεροι πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό ο οποίος απέχει έξι πόντους, ενώ οι «πράσινοι» με 17 βαθμούς είναι έκτοι, υστερώντας στην ισοβαθμία με τον Άρη.

Γκολ με το «καλημέρα» για την Ένωση

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ντέρμπι με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεψαν την μπάλα και μετά τη σέντρα που έγινε από τον Μοχαμάντι από τα αριστερά, ο αμαρκάριστος Σιμάνσκι λίγο έξω από τη μικρή περιοχή με ωραία κεφαλιά νίκησε εύκολα τον Μπρινιόλι για το 1-0.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση απείλησε σε τρεις περιπτώσεις. Στο 8' ο Λιβάι Γκαρσία σούταρε και ο Μπρινιόλι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε απευθείας από τον Μάνταλο αλλά ξανά ο Ιταλός απέκρουσε σε κόρνερ. Στη δεύτερη εκτέλεση κόρνερ ο Βράνιες πήρε την κοντινή κεφαλιά με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στη συνέχεια του ματς και είχαν τον έλεγχο και την κατοχή, «στριμώχνοντας» τους «γηπεδούχους στα «καρέ» του Στάνκοβιτς, αδυνατώντας όμως να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση. Στο 38' η ΑΕΚ πλησίασε σε δεύτερο γκολ με την κοντινή προβολή του Αραούχο να καταλήγει στα χέρια του Μπρινιόλι. Η μοναδική «πράσινη» απειλή καταγράφηκε στο 45', όταν το σουτ του Αϊτόρ απέκρουσε με υπερένταση ο Στάνκοβιτς.Ευκαιρίες και δύο ακυρωμένα γκολ της ΑΕΚ, δεν άλλαξε όμως τίποτα έως το φινάλε

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο τεράστιες φάσεις. Στο 46' ο Αραούχο βρέθηκε απέναντι στον Μπρινιόλι και ο Ιταλός βγήκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία.

Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες της σεζόν. Σε ωραία αντεπίθεση, ο Κότσιρας σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Παλάσιος σούταρε, με τον Στάνκοβιτς να χάνει την μπάλα και να τη διώχνει ακριβώς στη γραμμή -από τη στιγμή που δεν υπάρχει Goal Line Techonology ουδείς μπορεί να γνωρίζει με σιγουριά αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή της εστίας-, με τον Αϊτόρ να τη στέλνει από το ένα μέτρο στο οριζόντιο δοκάρι κι άουτ, προσπαθώντας να σκοράρει με το γόνατο.

Στο 53' οι «πράσινοι» απείλησαν εκ νέου με την κεφαλιά του Αϊτόρ να αποκρούεται σταθερά από τον Στάνκοβιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα το «τριφύλλι» έχασε και νέα μεγάλη ευκαιρία. Σε φάση διαρκείας το σουτ του Μαουρίτσιο κόντραρε στη μικρή περιοχή και στη συνέχεια της φάσης ο Παλάσιος έκανε τραγικό τελείωμα από ιδιαίτερα ευνοϊκή θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 70' με τον Τσούμπερ, όμως το τέρμα του Ελβετού μετά την ασίστ του Αραούχο ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR λόγω οφσάιντ στην αρχή της φάσης, καθώς ο Αργεντίνος ήταν εκτεθειμένος.

Η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε για την ΑΕΚ στο 90' με τον Τσούμπερ να σουτάρει πάνω στον Μπρινιόλι, ενώ στο 92' ο Μακέντα αστόχησε σε σουτ από τη μικρή περιοχή.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσούμπερ σκόραρε ξανά αλλά και στη συγκεκριμένη περίπτωση το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από χρήση VAR και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μπόγκναρ από την Ουγγαρία.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μισλέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (65' Σάκχοφ), Μάνταλος (84' Λε Ταλέκ), Γκαρσία (65' Τσούμπερ), Άμραμπατ, Αραούχο (93' Χατζησαφί)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίτσιο (73' Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες (84' Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (73' Καρλίτος), Αϊτόρ (61' Βιτάλ), Μακέντα

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του ντέρμπι:

«Τρίποντο» πεντάδας για τον Άρη

Σε αγώνα που διεξήχθη την ίδια ώρα με το αθηναϊκό ντέρμπι, ο Άρης έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης με 1-0

Το τέρμα που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Μπρούνο Γκάμα στο 41'.

Οι «κίτρινοι» με τη δεύτερη διαδοχική τους επιτυχία «έπιασαν» τον Παναθηναϊκό στην ισοβαθμία στους 17 πόντους και υπερτερούν, γεγονός που τους φέρνει στην 5η θέση.

Στον αντίποδα οι Αρκάδες παρέμειναν στους 13 βαθμούς και την 9η θέση.