ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1: Το έφερε… τούμπα στο φινάλε ο «Δικέφαλος»!

6/2/2022 21:35
Ο ΠΑΟΚ με εκπληκτικό γκολ του Σάστρε λίγο πριν το φινάλε, κέρδισε με ανατροπή (2-1) τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και διατηρήθηκε στο -9 από την κορυφή, ενώ υποχρέωσε τους «πράσινους» σε τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα. Προηγήθηκαν με Παλάσιος (6’) οι φιλοξενούμενοι, το γύρισαν σε 11 λεπτά οι Θεσσαλονικείς (Ίνγκασον 77’, Σάστρε 88’)!

Στα «ασπρόμαυρα» βάφτηκε το ντέρμπι! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με ανατροπή (2-1) του Παναθηναϊκού στην Τούμπα, πήρε την 6η σερί νίκη του κόντρα στους «πράσινους» με τον Ρασβάν Λουτσέσκου στον πάγκο του και διατηρήθηκε στο κυνήγι του Ολυμπιακού, μειώνοντας ξανά στο -9 τη διαφορά από τους «ερυθρόλευκους».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα με όμορφο γκολ του Παλάσιος και στη συνέχεια με καλή αμυντική λειτουργία και πίεση ψηλά «εγκλώβισαν» τον ΠΑΟΚ, ο οποίος με εξαίρεση το δοκάρι του Τσόλακ στο 25’ δεν απείλησε σημαντικά στο πρώτο μέρος. Οι αναγκαστικές αλλαγές των «πρασίνων» στη μεσαία γραμμή (Λούντκβιστ, Αλεξανδρόπουλος) επηρέασαν την ομάδα του Γιοβάνοβιτς που οπισθοχώρησε σημαντικά και είδε τον αντίπαλο του να φέρνει… τούμπα το ματς σε 11 λεπτά με τους Ίνγκασον (77’) και Σάστρε (88’).

Ο Παναθηναϊκός γνωρίζει τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά τον Μάρτιο του 2012 και πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός πλει-οφ, αφού παραμένει μεν στην 6η θέση και μόλις στο +1 από Άρη και ΟΦΗ.

Γκολ με το... καλημέρα για τον Παναθηναϊκό, δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν οι Θεσσαλονικείς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ευνοϊκότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ευτύχισε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 6’, μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, ο Παλάσιος ξέφυγε από τον Α. Ζίβκοβιτς και με εκπληκτικό τελείωμα εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι «πράσινοι» αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ και στη συνέχεια με πίεση ψηλά έβαζαν πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν την κατοχή αλλά όχι και τον τρόπο να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Είναι ενδεικτικό ότι η πρώτη τους μεγάλη φάση ήρθε στο 25’ χάρη σε στατική φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μουργκ έβγαλε τη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Τσόλακ έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η απάντηση του «τριφυλλιού» στις ευκαιρίες ήρθε τρία λεπτά μετά, ξανά από στατική φάση. Ο Λούντκβιστ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Σάντσες έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά. Στην επόμενη φάση, ο Τσιγγάρας απομάκρυνε τη μπάλα και στη συνέχεια βρήκε τον Αϊτόρ στην περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για πέναλτι. Ο Λετονός διαιτητής Τρεϊμάνις είδε το VAR αλλά δε θεώρησε ότι υπήρξε παράβαση και έδωσε συνέχεια στη φάση, προκαλώντας την αντίδραση της ΠΑΕ στα social media.

Η επόμενη και τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 44’ από την πλευρά του ΠΑΟΚ, με τον Τσόλακ να επιχειρεί εντυπωσιακό γυριστό μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα δε βρήκε στόχο. Λίγο νωρίτερα ο Παναθηναϊκός έχασε με άσχημο τραυματισμό τον Λούντκβιστ (πήρε τη θέση του ο Βιτάλ), ενώ στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να προκληθεί σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων έπειτα από ένα δυνατό τάκλιν του Αλεξανδρόπουλου στον Κούρτιτς.

Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ, το γύρισε σε 11 λεπτά

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Λουτσέσκου πέρασε στο παιχνίδι τον Μπίσεσβαρ αντί του Μουργκ, με τον Ολλανδό μάλιστα να είχε την πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου στο 59’, στέλνοντας με πλασέ τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι. Πέντε λεπτά μετά ο Λουτσέσκου βλέποντας την ομάδα του να μην δημιουργεί κινδύνους, αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα, βάζοντας τους Σίντκλεϊ, Μιτρίτσα και Άκπομ αντί των Βιεϊρίνια, Τσιγγάρα και Τσόλακ. Ο Αουγκούστο οπισθοχώρησε στη θέση του Τσιγγάρα, ο Μπίσεσβαρ πήγε κεντρικά πίσω από τον Άκπομ και ο Μίτριτσα στο αριστερό άκρο. Ο Γιοβάνοβιτς απάντησε με την είσοδο του Γκατσίνοβιτς (ντεμπούτο) αντί του Ιωαννίδη ενώ έριξε και τον… ξεχασμένο Αγιούμπ (είχε να παίξει από τον Απρίλιο) αντί του τραυματία Αλεξανδρόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου, βρίσκονταν διαρκώς μπροστά και στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 77’, ο Σάστρε έκανε το γύρισμα προς τη μικρή περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Γκατσίνοβιτς, άλλαξε πορεία μπερδεύοντας τον Μπρινιόλι και ο Ίνγκασον από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την οπισθοχώρηση του και στο 88’ ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή με ένα εκπληκτικό σουτ του Σάστρε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έπεσε μέσα από τη γραμμή, με τον διαιτητή να δείχνει ορθώς σέντρα. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στα εναπομείναντα λεπτά και οι Θεσσαλονικείς πήραν μια σπουδαία νίκη που τους διατηρεί στο -9 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς γνώρισε 3η σερί ήττα για πρώτη φορά μετά από το 2012 και πλέον ελλοχεύει ο κίνδυνος να χάσει το τρένο των πλει-οφ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (64’ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (65’ Μιτρίτσα), Κούρτιτς (82’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (65’ Άκπομ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ρούμπεν, Λούντκβιστ (41’ Βιτάλ), Αλεξανδρόπουλος (69’ Αγιούμπ), Αϊτόρ (80’ Χατζηγιοβάννης), Παλάσιος (80’ Καρλίτος) Ιωαννίδης (69’ Γκατσίνοβιτς).