ΠΑΟΚ – Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 0-0: Και τώρα τρέχει… (video)

27/7/2023 22:25
Ο ΠΑΟΚ «κόλλησε» στο 0-0 με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ στην Τούμπα και καλείται πλέον να παλέψει για την πρόκριση στη ρεβάνς του Ισραήλ αν θέλει να συνεχίσει στην Ευρώπη. Χαμένο πέναλτι με Σβαμπ στο 12’ είχε ο «Δικέφαλος του Βορρά» που δεν εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε άμυνα για 90 λεπτά.

Στο Ισραήλ θα παίξει το ευρωπαϊκό μέλλον του ο ΠΑΟΚ μετά το ισόπαλο 0-0 με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ στην Τούμπα στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι, στο πρώτο μέρος είχε χαμένο πέναλτι κι άλλες 3-4 καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία των Ισραηλινών, οι οποίοι αμύνθηκαν με διπλή ζώνη άμυνας και κράτησαν το μηδέν στην εστία τους. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους Θεσσαλονικείς να είχαν φλύαρη υπεροχή μην μπορώντας να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, ενώ τους έλειπε η απαραίτητη ένταση στο παιχνίδι τους.

Το 0-0 έμεινε ως το φινάλε και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (3/1) στο Ισραήλ όπου ο ΠΑΟΚ καλείται να κερδίσει σε μια καυτή έδρα και να «σφραγίσει» το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πως κατέβηκε ο ΠΑΟΚ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παράταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1. Ο Κοτάρσκι κάθισε στην εστία, έχοντας τετράδα στην άμυνα τους Κεντζιόρα, Μιχαηλίδη, Εκόνγκ και Μπάμπα. Δίδυμο στο κέντρο οι Τσιγγάρας και Σβαμπ, η επιθετική τριάδα αποτελούνταν από τους Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια και Τάισον και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Τόμας.

Χαμένο πέναλτι ο Σβαμπ

Ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ασκώντας πίεση ψηλά και μόλις στο 9’ κέρδισε πέναλτι μετά από χτύπημα του Γκότλιβ στο πρόσωπο του Ζίβκοβιτς εντός περιοχής. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση στο 12’ αλλά αυτή ήταν κακή και ο Σίλβα απέκρουσε εύκολα στην αριστερή γωνία του.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μετά το χαμένο πέναλτι, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να είχαν τον έλεγχο ψάχνοντας τον τρόπο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Μπεϊτάρ. Στο 15’ το σουτ του Τάισον έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 19’ ο Μπάμπα έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή αλλά ο Μπράντον δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει. Στο επόμενο λεπτό ο «Δικέφαλος του Βορρά» απείλησε και με τον Εκόνγκ ο οποίος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά από καλή θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Δοκάρι από το… πουθενά η Μπεϊτάρ

Η πρώτη και μοναδική απειλή των Ισραηλινών στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 30’ όταν μετά από καραμπόλα, η μπάλα βρήκε στον Μπάμπα και πήγε στο δοκάρι του Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύονταν να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Μπεϊτάρ και ως το φινάλε του ημιχρόνου απείλησε με δύο μακρινά σουτ των Σβαμπ (38’) και Μπάμπα (44’), το πρώτο αποκρούστηκε δύσκολα από τον Σίλβα και το δεύτερο πέρασε λίγο άουτ.

Φλύαρος ο ΠΑΟΚ, δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των Ισραηλινών

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να είχε την υπεροχή αλλά όχι τον τρόπο να διασπάσει τη διπλή ζώνη άμυνας των Ισραηλινών. Η πρώτη φάση ήρθε στο 49’με τον Κεντζιόρα να κάνει τη σέντρα στην περιοχή αλλά κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να κάνει την προβολή. Η απουσία καθαρού σέντερ φορ ήταν εμφανής για τον «Δικέφαλο του Βορρά», με τον Τόμας να μην μπορούσε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή.

Η πρώτη αλλαγή του Λουτσέσκου ήρθε στο 64’ με την είσοδο του Νάρεϊ αντί του Κωνσταντέλια. Στο επόμενο λεπτό η Μπεϊτάρ έφτασε μια «ανάσα» από το 0-1 με δυνατό σουτ του Νικολαέσκου από δύσκολη γωνία, με τον Κοτάρσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση των 70’ ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τους Σαμάτα (σ.σ. αποθεώθηκε από τον κόσμο) και Φ. Σοάρες αντί των Μπράντον και Τσιγγάρα, ενώ στο 86’ πέρασε και τον Μουργκ αντί του Ζίβκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ βρίσκονταν διαρκώς έξω από τα καρέ της Μπεϊτάρ αλλά δεν μπόρεσε να βρει λύσεις. Μια κεφαλιά του Μουργκ στο 78’ μετά από κόρνερ, που πέρασε λίγο άουτ, ήταν ότι καλύτερο κατάφεραν οι γηπεδούχοι, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε του παιχνιδιού και τα πάντα να αναμένεται να κριθούν στο Ισραήλ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Έκονγκ, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (71’ Φ. Σοάρες), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (86’ Μουρκ), Κωνσταντέλιας (64’ ΝάρεΪ), Τάισον, Μπράντον (71’ Σαμάτα)

ΜΠΕΪΤΑΡ (Γιόσι Αμπουκασίς): Σίλβα, Ντγκάνι, Κριάφ, Γκοτλίβ (58’ Κορσιά), Μπιτόν, Μοροζόφ, Ασκενάζι, Αζαριά, Τόμας, Σούα (72’ Μίχα), Νικολαέσκου.