Παναιτωλικός-Λαμία 1-2: Τα δοκάρια οι μεν, τη νίκη οι δε! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
27/1/2024 19:29
H Λαμία επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Super League σε ένα παιχνίδι με ωραίο ρυθμό και τέσσερα δοκάρια, τα τρία για τους γηπεδούχους.

Το πρώτο μέρος είχε αρκετές ευκαιρίες με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο 11', να έχουν και δοκάρι αλλά τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση και να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο τέλος για την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα «καναρίνια» ήταν καλύτερα, βγήκαν μπροστά και είχαν και τρίτο δοκάρι αλλά οι Φθιώτες στην πρώτη τους καλή στιγμή στην επανάληψη πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Νούνιες στο 83'.

Mε αυτή της τη νίκη η Λαμία, έφτασε τους 27 βαθμούς και πέρασε στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας ένα βαθμό αλλά και ένα παιχνίδι παραπάνω από τον Αστέρα Τρίπολης που βρίσκεται από κάτω της.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός που άξιζε κάτι καλύτερο από το ματς, έμεινε στους 14 πόντους και μόλις στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Δυναμικό ξεκίνημα από Λαμία, αντέδρασε αλλά δεν βρήκε γκολ ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός θέλησε να μπει πιο δυνατά στο γήπεδο αλλά δεν μπορούσε να βρει χώρους προς την αντίπαλη εστία. Η Λαμία από την άλλη στην πρώτη στιγμή που απείλησε κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Καρλίτος εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Μάλτσι πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 11'.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους που πολύ γρήγορα «άγγιξαν» και το δεύτερο τέρμα όταν ο Τσιλούλης βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά η δική του κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Ο Παναιτωλικός θέλησε να αντιδράσει και έφτασε για πρώτη φορά με αξιώσεις μπροστά από την εστία της Λαμίας στο 15' αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ο Καρέλης έφυγε λίγο άουτ.

Τρία λεπτά μετά μάλιστα τα «καναρίνια» έχασαν τεράστια ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση όμως ο Ντουάρτε από πλεονεκτική θέση είχε πολύ κακό τελείωμα. Το παιχνίδι είχε πολύ ωραίο ρυθμό και στο 23' ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν και πάλι. Ο Καρλίτος εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ από τα αριστερά, ο Καρέλης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μάλτσι από κοντά δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά.

Η Λαμία ήταν αυτή που ειδικά μετά το γκολ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 34' είχε νέα ευκαιρία για γκολ. Ο Καρλίτος υποδέχθηκε ωραία την μπάλα και γύρισε με μέτωπο προς την εστία, έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Καπίνο να αποκρούσει με το πόδι.

Στο 44' όμως οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Αρχικά ο Χουάνπι με κεφαλιά είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του Κοσέλεφ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το γυριστό που έκανε ο Καρέλης παίρνοντας το ριμπάουντ.

Καλύτερος ο Παναιτωλικός, το γκολ η Λαμία

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν επιθετικά και το δεύτερο μέρος αλλά αυτή τη φορά βρήκαν και το γκολ. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, η μπάλα στρώθηκε στον Μαυρία μέσα στην περιοχή και αυτός με γυριστό νίκησε τον Κοσέλεφ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι παίκτες του Πετράκη πήραν αυτό που άξιζαν από το τέλος του πρώτου μέρους και έπειτα έψαξαν την ανατροπή. Ο ρυθμός βέβαια δεν ήταν το ίδιο καλός, οι φάσεις ήταν λιγότερες σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο αλλά οι δύο προπονητές με τις αλλαγές τους έδειξαν πως δεν συμβιβαζόντουσαν με την ισοπαλία.

Ο Παναιτωλικός ωστόσο έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή στο 78' ΄με τον νεοεισελθόντα Ζοάο Πέδρο να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά να βλέπει την μπάλα να χτυπάει και πάλι στο δοκάρι ενώ στη συνέχεια ο Μαυρίας δεν είχε καλό τελείωμα.

Η Λαμία βέβαια στην πρώτη ουσιαστική απειλή της στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, βρήκε και δεύτερο τέρμα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 82'. Ο Νούνιες με ατομική προσπάθεια βρήκε χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Καπίνο να μην μπορεί να αντιδράσει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση όμως δεν έφτιαξαν κάποια μεγάλη ευκαιρία και το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Μαυρίας (90' Μπακάκης), Μπρούνο Ντουάρτε, Στάγιτς, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (90' Μπουζούκης), Χατζηθεοδωρίδης (76' Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (65' Ντίαζ), Καρέλης, Χουάνπι (65' Φρ. Ντουάρτε).

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος Παπαδόπουλος,, Τζανδάρης, Νούνιες , Ρούμπεν Μαρτίνεθ (73' Σίντκλεϊ), Σιμόν, Μάλτσι (90' Κορνέζος), Τσιλούλης (73' Τόσιτς), Αμαράλ, Καρλίτος (80' Τσούκαλος)