Σέριε Α: 5x5 η Ίντερ, σοκ για Ρόμα και Γιουβέντους

23/9/2015 23:48
Με γκολ του Φελίπε Μέλο, η Ίντερ κέρδισε με 1-0 την Βερόνα στο Μιλάνο και έκανε το 5x5 στο πρωτάθλημα, τη στιγμή που η Ρόμα έχασε στη έδρα της Σαμπντόρια με αυτογκόλ του Μανωλά (2-1) και η Γιουβέντους ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την ουραγό Φροζινόνε (1-1), που δεν είχε βαθμό!

Ακόμα και ο πιο αισιόδοξος φίλος της Ίντερ δύσκολα θα περίμενε τέτοιο ξεκίνημα από τους «νερατζούρι»! Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι κέρδισε με 1-0 τη Βερόνα στο «Μεάτσα» και πανηγύρισε την 5η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Σέριε Α!

Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 56ο λεπτό ο Φελίπε Μέλο, ο οποίος σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τέλες, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Δύο λεπτά πριν το γκολ, η Βερόνα έφτασε κοντά στο να πάρει αυτή το προβάδισμα, όμως το σουτ του Σάλα κατέληξε στο δοκάρι του Χαντάνοβιτς.

Ήττα για Ρόμα με αυτογκόλ Μανωλά

Χάρη σε αυτογκόλ του Μανωλά στο 85’, η Ρόμα ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Σαμπντόρια και γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα.

Οι «τζιαλορόσι» είχαν ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο 50’ ο Έντερ άνοιξε το σκορ για την Σαμπ με τρομερό σουτ που ξάφνιασε τον Ντε Σάνκτις.

Η Ρόμα απάντησε στο 69’ με πλασέ του Σαλάχ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο 85’ χάρη σε αυτογκόλ του Μανωλά. Μετά από γύρισμα του Έντερ, ο Έλληνας αμυντικός δεν έδιωξε καλά τη μπάλα και την έστειλε στην εστία του Ντε Σάνκτις, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

«Παγωμάρα» στο 90+2’ για Γιουβέντους

Από την άλλη, η Γιουβέντους ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Φροζινόνε στο Τορίνο και έφτασε τους πέντε βαθμούς σε πέντε παιχνίδια, πραγματοποιώντας το χειρότερο ξεκίνημα της από τη σεζόν 1970/71!Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ζάζα έδωσε το προβάδισμα για την Γιουβέντους. Ο Ιταλός επιθετικός ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, αφού Μάντζουκιτς και Μοράτα ήταν τραυματίες, και στο 50’ «έγραψε» το 1-0 με ωραίο συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ και στις καθυστερήσεις η Φροζινόνε ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Μπλανσάρντ! Το γκολ ήταν ιστορικό για τους φιλοξενούμενους αφού χάρη σ’ αυτό, η ιταλική ομάδα πανηγύρισε τον πρώτο βαθμό της ιστορίας της στην Σέριε Α!

Μόνη 2η η Φιορεντίνα, άσφαιρη η Νάπολι

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Φιορεντίνα, η οποία κέρδισε με 2-0 την Μπολόνια στο «Αρτέμιο Φράνκι» και έφτασε τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα.

Μπλαζικόφσκι (71’) και Κάλινιτς (82’) πέτυχαν τα δύο γκολ για τους «βιόλα», που βρίσκονται μόλις στο -3 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Από την άλλη, η Νάπολι ήταν άσφαιρη κόντρα στην Κάρπι και το 0-0 στην Μόντενα την έριξε στην 11η θέση της βαθμολογίας με μόλις μια νίκη σε πέντε παιχνίδια.

Αντίθετα, η Λάτσιο συνήλθε μετά την πεντάρα από τους «παρτενοπέι» και κέρδισε με 2-0 την Τζένοα, πιάνοντας την Μίλαν στην 6η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς.

Με γκολ του Κάστρο, η Κιέβο κέρδισε με 1-0 την Τορίνο και την έπιασε στην 4η θέση, ενώ η Σασσουόλο έφυγε με τη νίκη (1-0) από την έδρα της Παλέρμο και βρίσκεται μόνη στην 3η θέση με -1 από την 2η Φιορεντίνα και -4 από την 1η Ίντερ.