Σέριε Α: Κορυφή η Νάπολι, τεσσάρες για Γιουβέντους και Μίλαν

26/10/2017 00:11
Με χατ-τρικ του Μέρτενς η Νάπολι πέρασε με 3-2 από την έδρα της Τζένοα και ανέβηκε ξανά στην κορυφή. Τεσσάρες για Γιουβέντους (4-1 την Σπαλ) και Μίλαν (4-1 την Κιέβο) πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι.

Η Νάπολι επικράτησε με 3-2 της Τζένοα στη Γένοβα και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τη «λευκή» ισοπαλία με την Ίντερ. Οι «παρτενοπέι» έφτασαν τους 20 βαθμούς και ανέβηκαν ξανά στην κορυφή, όντας με +1 από τους «νερατζούρι».

Οι Γενοβέζοι προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Αντέλ Τααράμπτ, ωστόσο η Νάπολι έφερε… τούμπα το ματς πριν τα ημίχρονο χάρη σε γκολ των Μέρτενς (14’, 30’). Ο Βέλγος ολοκλήρωσε του προσωπικό του χα-τρικ στο 60’, με την Τζένοα να μειώνει απλώς στο 75’ με τον Ίτσο για το τελικό 3-2.

Τεσσάρες για Γιουβέντους και Μίλαν

Μετά την εξάρα στην Ουντινέζε, η Γιουβέντους διέλυσε με 4-1 την Σπαλ στο Τορίνο και διατηρήθηκε στο -3 από την κορυφή.

Μπερναντέσκι (14’) και Ντιμπάλα (22’) έδωσαν από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στην «Γηραιά Κυρία», με τους νεοφώτιστους να μειώνουν στο 34’ με τον Παλόσκι. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και «καθάρισαν» τη νίκη σ’ ένα πεντάλεπτο με τα γκολ των Ιγκουαΐν (65’) και Κουαδράδρο (70’).

Νίκη με το ίδιο σκορ και για την Μίλαν, η οποία πέρασε με 4-1 από την έδρα της Κιέβο. Οι «ροσονέρι», που αγνοούσαν τη νίκη στο πρωτάθλημα από τις 20 Σεπτεμβρίου, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος χάρη στα γκολ των Σούσο (36’) και Σέζαρ (42’ αυτ.).

Στο 55’ ο Τσαλχάνογλου «έγραψε» το 3-0, ενώ στο 64’ ο Κάλινιτς διαμόρφωσε το τελικό 4-1, αφού ενδιάμεσα (61’) ο πρώην μέσος της Μίλαν, Μπίρσα είχε μειώσει σε 3-1 για τους γηπεδούχους.

Νίκες για Λάτσιο και Ρόμα

Την 5η σερί νίκη της στη Σέριε Α πήρε η Λάτσιο, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπολόνια.

Οι «λατσιάλι» πήραν από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (4’) και Λούλιτς (28’), έχοντας και χαμένο πέναλτι με τον Ιμόμπιλε (19’). Το αυτογκόλ του Λούλιτς στο 50’ διαμόρφωσε απλώς το τελικό 2-1, με την ομάδα του Ιντζάγκι να παραμένει στο -3 από την κορυφή.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίκτες της Λάτσιο εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο φορώντας μπλουζάκια με τη φωτογραφία της Άννας Φρανκ, ως απάντηση σε ρατσιστικά συνθήματα των οπαδών τους την προηγούμενη αγωνιστική,

Από την άλλη, η Ρόμα επικράτησε με 1-0 της Κροτόνε στο «Ολίμπικο», έχοντας δοκάρια με Κολάροφ και Τζέκο για να διευρύνει το προβάδισμα της. Το πέναλτι του Ντιέγκο Περότι στο 10ο λεπτό ήταν αρκετό για τους «τζιαλορόσι», οι οποίοι βρίσκονται στο -7 από την κορυφή, έχοντας παιχνίδι λιγότερο.